8.9 C
Panevėžys
Penktadienis, 10 gegužės, 2024

Kultūros darbuotojai kyla į kovą už būvį: pikete dalyvaus ir Panevėžio kultūrininkai

Kultūros ir meno darbuotojai reiškia nepasitenkinimą dėl pernelyg lėtai kylančių atlyginimų ir kitą savaitę, rugsėjo 17 dieną, Vilniuje, prie Vyriausybės rūmų, rengia piketą. Planuojama, kad piketas tęsis valandą – nuo 12 iki 13 val.

Ruošiasi piketui

Lietuvos kultūros centro asociacijos prezidentas Romas Matulis naujienų portalui JP aiškino, jog pikete gali dalyvauti per 500 kultūros darbuotojų.

„Sunku iš anksto pasakyti, kiek dalyvių bus. Juolab kad pirmadienis darbo dieną ir ne visi kultūros darbuotojai gali palikti darbo vietą. Manau, kad susirinks į piketą tie, kuriems rūpi, jog būtų padidintos algos. Juk jos buvo didintos 2016 metais“, – įtikinamai pasakojo R. Matulis ir priminė, kad paskutinį kartą kultūros darbuotojai piketavo prieš penkerius metus.

R. Matulis.

Valdžiai reikia pasakyti

Kad pikete planuoja dalyvauti, pasakojo Panevėžio bendruomenių rūmų direktorė Sandra Myškienė.

„Turime garsiai kalbėti, kaip gyvena kultūros darbuotojai. Negalime tylėti, jei kultūros įstaigoje vidutinė mėnesio alga – 475 eurai. Reikia būti aktyviems. Juolab kad dirbame daug, o už darbą gauname grašius. Tik nežinau, ką per piketo valandą  spėsime pasakyti. Antra vertus, kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson yra sakiusi, kad turime patys kalbėti ir sakyti, kokioje padėtyje esame“, – kalbėjo S. Myškienė ir teigė, kad piketu kultūros darbuotojai primins valdžiai apie save.

S. Myškienė.

Ministerija užmiršo

Trišalės tarybos Kultūros komiteto pirmininkės Vidos Garunkštytės teigimu, piketas rengiamas, nes Kultūros ministerija neatsižvelgė į reikalavimus kelti sektoriaus darbuotojų atlyginimus po 150 eurų jau kitąmet, ministerija įsipareigojo juos padidinti vidutiniškai po 21 eurą, tam skirdama 3,5 mln. eurų.

Pasak jos, atlyginimai kultūros ir meno sektoriaus darbuotojams pastarąjį kartą didinti 2016-aisiais, tačiau šį didinimą infliacija jau panaikino.

Derybos išsemtos

V. Garunkštytė teigė, kad ministerija dar rugpjūčio 3-ąją išplatino raštą, kad didins nuosekliai atlyginimus nuo 21 euro per mėnesį 2019-aisiais iki 30-ies eurų 2020-aisiais.

„Valdžia, kuri deklaravo, kad prioritetas yra kultūra ir kad bus sulyginti viešojo sektoriaus švietimo ir kultūros darbuotojų atlyginimai, nuėjo priešingu keliu: įvedus mokytojų etatinį apmokėjimą, mūsų atotrūkis tik didėja. Kadangi derybos išsemtos, rengiame pilietinę akciją, norime parodyti ir visuomenei, ir valdžiai, kad mes dar esame“, – sakė V. Garunkštytė.

V. Garunkštytė.

Ministrė supranta norą kovoti už savo teises

Protestą be Trišalės tarybos Kultūros komiteto inicijuoja kultūros centrų, teatrų, muziejų, viešųjų bibliotekų ir kitų kultūros įstaigų darbuotojus vienijančios profesinės sąjungos.

Jų teigimu, pernai Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis mėnesinis atlyginimas buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, jis buvo trečioje vietoje pagal mažumą Europos Sąjungoje.

Profesinių sąjungų duomenimis, šalyje pernai buvo 13,3 tūkst. kultūros ir meno darbuotojų.

L. Ruokytė-Jonsson.

Kultūros ministrė Liana Ruokytė Jonsson teigia, kad teisė reikšti nuomonę įvairiomis formomis garantuojama demokratinėje visuomenėje ir sako suprantanti „norą kovoti už savo teises“. Anot ministrės, duotas pažadas didinti kultūros srities darbuotojų atlyginimą priartinant jį prie švietimo sektoriaus, nėra pamirštas bei žadėjo siekti įgyvendinti įsipareigojimus.

„Tačiau šį įsipareigojimą finansiškai sunku įgyvendinti iš karto.  Atlyginimus pradedame didinti nuo kitų metų, bet koks tai bus padidėjimas,  šiandien dar negaliu tiksliai pasakyti, nes kitų metų biudžeto projektas nėra galutinai sudėliotas“, – tikino ji.

Anot L. Ruokytės-Jonsson, derybos su Trišale taryba numatytos rugsėjo pabaigoje.

R. Karbauskis.

Neatmeta galimybės algų kėlimui

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis neatmeta, kad Seime svarstant biudžetą kultūrininkų algų kėlimui gali būti numatyta ir daugiau nei 3,5 mln. eurų.

„Bus apsispręsta dėl biudžeto Seime ir tada bus aišku, kokie jie (atlyginimai – BNS) yra. Bet kokiu atveju, aš sveikinu žmones, kurie yra aktyvūs, reiškia savo interesus ir protesto akcijose“, – BNS sakė R. Karbauskis.

„Seime tas sprendimas bus priiminėjamas, bus šnekama apie trejų metų perspektyvą. Tikiuosi, kad rengiant šakinę sutartį tarp profsąjungų ir Kultūros ministerijos, yra galimybė susitarti ir dėl ilgesnės perspektyvos, ne tik kitų metų“, – pridūrė jis.

R. Karbauskis pabrėžė, Seimas ir Vyriausybė pastaruoju metu yra priėmę kultūrininkams palankių sprendimų, pavyzdžiui, steigiamos Regioninės kultūros tarybos, koordinuojančios lėšas kultūros projektams, įsteigtas ir atskiras fondas, skirtas teatrų bei koncertinių įstaigų projektams.

Profesinių sąjungų duomenimis, šalyje pernai buvo 13,3 tūkst. kultūros ir meno darbuotojų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Daukanto aikštėje – piketas prieš „Rail Baltica“: Panevėžio krašto gyventojai prašo prezidento imtis iniciatyvos

confident-noyce

S. Skvernelis pasipiktino ūkininkus stabdžiusių pareigūnų darbu

confident-noyce

Keliolika profsąjungos atstovų Kaune reikalavo valdžios imtis priemonių prieš skurdą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau