-0.8 C
Panevėžys
Šeštadienis, 22 vasario, 2025

Konservatorė siūlo heraldiškai įteisinti skirtingus Vyčio kryžiaus spalvinius variantus

AutoriusMilena Andrukaitytė (bns)
Fotobns


Konservatorė Angelė Jakavonytė parengė Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo pataisą, kuria siūlo heraldiškai įteisinti skirtingus dvigubo – Vyčio – kryžiaus spalvinius variantus.

Dabar įstatymas numato, kad dvigubas kryžius vaizduojamas geltonas (auksinis) mėlyname skyde ir yra sudedamoji Lietuvos valstybės herbo dalis. A. Jakavonytė siūlo įstatymą papildyti, kad šis simbolis, kaip istorinės atminties ženklas, suderinus jo projektą su Lietuvos heraldikos komisija, gali būti ir kitos spalvos.

Parlamentarė pažymi, kad šį simbolį kaip skiriamąjį ženklą kitomis spalvomis ėmė naudoti Lietuvos kariuomenė, aviacija, kitos valstybės institucijos, asociacijos.

A. Jakavonytė pateikia pavyzdžius, kad  pokario partizaninio pasipriešinimo, istorinės atminties įamžinimo vietose, Lietuvos kariuomenėje paplitusi šio simbolio vaizdavimo spalva yra juoda. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 metų rugpjūčio 1 dienos nutarimu buvo patvirtintas oficialus ženklas – juodas Vyčio Kryžius su raudonu apvadu žalio rombo fone.

Dvigubas kryžius įtvirtintas Lietuvos kariuomenės simbolikoje kaip karo aviacijos simbolis, taip pat kaip pagrindinis Lietuvos šaulių sąjungos simbolis, o vienoje iš keturių Lietuvos kariuomenės pajėgų – Specialiųjų operacijų pajėgų – vėliavoje taip pat vaizduojamas juodos spalvos dvigubas Vyčio kryžius, apgaubtas raudonu apvadu.

Pasak parlamentarės, tokia pataisa aiškiai reglamentuotų Vyčio kryžiaus naudojimą, reguliavimas būtų tikslus ir nedviprasmiškas, kartu užtikrinant, kad įstatymo projektu įtvirtinami istorinio nacionalinio simbolio spalvų keitimai nebūtų taikomi valstybės herbui.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Heraldikos komisijos pirmininkė: Vytis – visų LDK gyvenusių tautų herbas

JP Redakcija

G. Nausėda: Vytis – lietuviškas simbolis, bet jį galėtų naudoti laisvės siekiančios tautos

JP Redakcija

Seimas svarstys siūlymą įteisinti skirtingas Vyčio kryžiaus spalvas

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads