Kelio sąnario keitimas, dar vadinamas kelio endoprotezavimas arba visišku kelio keitimu, yra chirurginė procedūra, skirta atkurti artrito pažeistą kelio sąnarį. Metalinės ir plastikinės dalys yra naudojamos uždengti kaulų, sudarančių kelio sąnarį, galus, kartu su kelio girnele. Ši operacija gali būti naudinga tiems, kurie serga sunkiu artritu arba patyrė sunkią kelio traumą.
Įvairūs artrito tipai gali paveikti kelio sąnarį. Osteoartritas, degeneracinė sąnarių liga, kuria dažniausiai serga vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, gali sukelti sąnarių kremzlių ir kaulų irimą. Reumatoidinis artritas, sukeliantis sinovinį membranos uždegimą ir dėl kurio susidaro per didelis sinovinio skysčio kiekis, gali sukelti skausmą ir sąstingį. Trauminis artritas, artritas dėl traumos, gali pakenkti kelio kremzlėms.
Kelio keitimo operacijos tikslas – atkurti pažeistas kelio sąnario dalis ir sumažinti kelio skausmą, kurio negalima kontroliuoti kitais gydymo būdais.
Kelio sąnario anatomija
Sąnariai yra sritys, kuriose susitinka 2 ar daugiau kaulų. Dauguma sąnarių yra judrūs, todėl kaulai gali judėti. Iš esmės kelio sąnarys yra 2 ilgų kojų kaulų galai, kuriuos kartu laiko raumenys, raiščiai ir sausgyslės. Kiekvienas kaulo galas yra padengtas kremzlės sluoksniu, kuris sugeria smūgį ir apsaugo kelį.
Kelyje dalyvauja 2 raumenų grupės, įskaitant keturgalvius raumenis (esančius šlaunų priekyje), kurie tiesina kojas, ir užpakaliniai šlaunies raumenis (esančius užpakalinėje šlaunų dalyje), kurie sulenkia koją kelio.
Sausgyslės yra kietos jungiamojo audinio skaidulos, jungiančios raumenis su kaulais. Raiščiai yra elastinės audinio juostos, jungiančios kaulą su kaulu. Kai kurie kelio raiščiai užtikrina sąnarių stabilumą ir apsaugą, o kiti riboja blauzdikaulio judėjimą pirmyn ir atgal.
Kelis susideda iš šių dalių:
1) Blauzdikaulis. Tai blauzdos kaulas.
2) Šlaunikaulis. Tai šlaunies kaulas arba viršutinė kojos dalis.
3) Girnelė. Tai yra kelio girnelės.
4) Kremzlės. Audinio tipas, dengiantis kaulo paviršių sąnaryje. Kremzlė padeda sumažinti judėjimo trintį sąnaryje.
5) Sinovinė membrana. Audinys, kuris iškloja sąnarį ir užsandarina jį į sąnario kapsulę. Sinovinė membrana aplink sąnarį išskiria sinovinį skystį (skaidrų, lipnų skystį), kad jį suteptų.
6) Raištis. Tvirtas, elastingas jungiamasis audinys, kuris supa sąnarį, kad suteiktų atramą ir ribotų sąnario judėjimą.
7) Sausgyslė. Tvirtas jungiamasis audinys, jungiantis raumenis su kaulais ir padedantis kontroliuoti sąnario judėjimą.
8) Meniskas. Išlenkta kelių ir kitų sąnarių kremzlės dalis, kuri veikia kaip amortizatorius, padidina kontaktinį plotą ir pagilina kelio sąnarį.
Procedūros atlikimo priežastys
Kelio keitimo operacija yra kelio skausmo ir negalios gydymas. Dažniausia būklė, dėl kurios prireikia kelio sąnario pakeitimo operacijos, yra osteoartritas.
Osteoartritui būdingas sąnario kremzlės irimas. Kremzlės ir kaulų pažeidimai riboja judėjimą ir gali sukelti skausmą. Žmonės, sergantys sunkia degeneracine sąnarių liga, gali nesugebėti atlikti įprastos veiklos, susijusios su lenkimu keliuose, pavyzdžiui, vaikščioti ar lipti laiptais, nes tai yra skausminga. Kelias gali patinti arba „pasileisti“, nes sąnarys nėra stabilus.