Prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys sako, kad divizijos Lietuvoje kariuomenėje sukomplektavimo paankstinimui reikia „smarkiai didesnio“ gynybos finansavimo nei dabartinis.
„Jis (finansavimo poreikis – BNS) yra smarkiai didesnis nei dabartinis“, – Žinių radijui sakė patarėjas.
Valstybės gynimo taryba (VGT) prieš kelias savaites paskelbė, kad sąlygoms nekintant divizija Lietuvos kariuomenė pilną operacinį pajėgumą pasiektų tik 2036 – 2040 metais, nors anksčiau tam buvo numatytas terminas iki 2030 metų.
„Turime pakeisti tas sąlygas, kad jos pasikeistų, ir viena iš tų sąlygų yra finansavimas“, – kalbėjo K. Budrys.
Šiuo metu Lietuva gynybai skiria apie 2,5 mlrd. eurų arba 3,2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Kitų metų valstybės biudžeto projekte numatyta panaši suma krašto apsaugai, tačiau, prognozuojant ekonomikos augimą, ji sudarys kiek daugiau nei 3 proc. BVP.
Pasak K. Budrio, divizijai laiku išvystyti reikalingas finansavimo poreikis yra mažesnis, nei, pavyzdžiui, Lenkijoje, kuri kitąmet planuoja gynybai skirti 5 proc. ekonomikos dydžio.
Visgi konkrečių skaičių prezidento patarėjas neįvardijo, nors teigė, kad skaičiavimai yra atlikti.
Jis taip pat neigė krašto apsaugos ministro Lauryno Kasčiūno pasisakymus, kad divizijos sukūrimas vėluoja dėl noro paankstinti oro gynybos sistemų įsigijimus.
K. Budrys pabrėžė, kad vidutinio nuotolio sistemos NASAMS, kurių įsigijimą Lietuva šiemet nutarė ankstinti, kainuos apie pustrečio šimto milijono eurų, tačiau divizijai sukurti reikalingi tankai ir vikšrinės pėstininkų kovos mašinos kainuos gerokai daugiau.
„Tikrai nebeišeina kalbėti apie įgyvendinamus pajėgumus taip, kaip bvo sutarta, kad turėtume pilną operacinį pajėgumą, gebančią kariauti diviziją ir dabartinį finansavimo lygį. Tai nedera“, – sakė patarėjas.
„Ir kai bandai sulipdyti, tada taip, ieškodamas priežasčių, paaiškinimų, kodėl taip atsitiko, gali prikurti įvairiausių dalykų, bet čia tas supriešinimas (sunkiosios technikos ir oro gynybos įsigijimų – BNS) buvo absoliučiai ne vietoje“, – pridūrė jis.
Vystant diviziją, Lietuva ketina artimiausiu metu pasirašyti sutartį dėl vokiškų tankų „Leopard 2“ įsigijimo, taip pat pradėti derybas dėl švediškų pėstininkų kovos mašinų CV90 pirkimo.