Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstys siūlymą įstatyme įtvirtinti sistemišką būtiniausių prekių ir paslaugų kainų stebėseną ir analizę. Iki šių metų vasario 10 d. savo pasiūlymus dėl tai numatančių Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pataisų gali pateikti ir gyventojai.
Siekiant apsaugoti vartotojus nuo didėjančios infliacijos, pernai gruodį Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos” pasiūlė, kad būtiniausių maisto produktų, prekių ir paslaugų kainų tendencijas reguliariai analizuotų Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA).
Remdamasis Valstybės duomenų agentūros, Žemės ūkio informacinio centro ir kitų institucijų informacija, šis centras teiktų Vyriausybei ir Seimui analizės rezultatus ir pasiūlymus dėl vartotojų teisių apsaugą reglamentuojančių teisės aktų priėmimo.
Projektas taip pat numato, kad STRATA Vyriausybės nustatyta tvarka galėtų „rinkti duomenis iš privačių subjektų apie šiam tikslui reikalingų produktų ir paslaugų kainos dedamąsias dalis”.
Įstatymo pataisas Seimui pateikusi demokratų frakcijos narė Jekaterina Rojaka mano, kad pasiūlytas stebėsenos mechanizmas leistų skaidrinti rinką ir didinti sąžiningą konkurenciją.
Visgi, Seimo opozicija mano, kad tai perteklinis, nieko neišspręsiantis projektas. Dėl galimo funkcijų dubliavimosi, kišimosi į verslo reikalus opozicija skeptiškai vertino pasiūlytą kainų stebėjimo mechanizmą. Žinomi ekonomistai, verslo atstovai mano, kad tokia priemonė tik sukurs papildomos biurokratijos, o nauda pirkėjui – nulinė.
ELTA primena, kad Seimo pritarimo po pateikimo pernai gruodį sulaukęs projektas Seimo salėje vėl atsiras pavasarį. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas gyventojų raštu gautus pasiūlymus dėl šios iniciatyvos svarstys komiteto rengiamuose klausymuose.