Per visą skiepijimo laikotarpį, nuo 2023-iųjų kovo iki praėjusių metų gruodžio, nuo beždžionių raupų dviem vakcinos dozėmis paskiepyta 70 asmenų, bent viena vakcinos doze – 81 asmuo, BNS pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
Ministerijos teigimu, turimas 2,5 tūkst. „Jynneos“ vakcinų dozių rezervas, kurį 2022 metais Europos Sąjungos (ES) šalims paskirstė Europos Komisija, sumažėjo nežymiai, kadangi per visą skiepijimo laikotarpį sunaudota 151 vakcinos dozė.
„Šiuo metu turime pakankamai „Jynneos“ vakcinos rizikos grupės asmenų skiepijimui ir, jeigu prireiks, sąlytį turėjusių asmenų skiepijimui. Papildomai įsigyti šios vakcinos artimiausiu metu neplanuojama“, – teigia SAM.
Anksčiau beždžionių raupais vadintą ligą sukelia virusas, kurį žmonėms perduoda užsikrėtę gyvūnai. Virusu galima užsikrėsti ir nuo žmogaus, per artimus fizinius kontaktus.
Liga pasireiškia karščiavimu, raumenų skausmais ir į votis panašiu bėrimu. Ji gali būti mirtina.
Sausio pradžioje Prancūzijoje patvirtintas pirmasis naujos B raupų viruso atmainos atvejis. Clade 1b atmainos atvejis praėjusią savaitę fiksuotas ir Jungtinėje Karalystėje.
Anksčiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) buvo pranešusi, kad šiais metais užsikrėtimų šios ir kitos atmainos B raupais jau užfiksuota 80 šalių, 19 iš jų yra Afrikoje.
PSO įspėjo Europos valstybes, kad jos turi būti pasirengusios imtis skubių veiksmų naujausiai viruso atmainai suvaldyti.
Anot SAM, tam, kad įvežtiniai B raupų atvejai, jei jų būtų, neišplistų, padidintas medikų bendruomenės budrumas, informuota Lietuvos turizmo asociacija.
Ministerija pažymi, jog dėl šalyje veikiančios efektyvios sveikatos priežiūros sistemos, reglamentuotos užkrečiamųjų ligų epidemiologinės priežiūros ir valdymo, taip pat vakcinos, tikimybė, kad ši liga Lietuvoje išplis iki epideminio masto yra labai maža.
PSO rugpjūtį paskelbė nepaprastąją padėtį, reaguojant į Kongo Demokratinėje Respublikoje išaugusį naujos Clade 1b atmainos atvejų skaičių, kuris išplito į kaimynines šalis, o lapkričio pabaigoje, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių, ją pratęsė.
Pasak SAM, dėl žmonių keliavimo B raupų atvejų įvežimo į Lietuvą atvejų tikimybė išlieka, tačiau, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro vertinimu, šiuo metu bendra rizika ES gyventojams vertinama kaip maža.
„Šiuo metu specialiųjų priežiūros protokolų keliautojams, grįžtantiems iš B raupų viruso paveiktų šalių, įvesti neplanuojama“, – nurodė ministerija.
Lietuvoje profilaktiškai nuo B raupų gali pasiskiepyti rizikos grupei priklausantys asmenys, tai yra vyresni nei 18 metų amžiaus vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais.
Šia vakcina taip pat pasiskiepyti gali tie asmenys, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju ir yra vyresni nei 18 metų amžiaus.
Lietuvoje prieš kelis metus buvo atpažinti ir laboratoriškai diagnozuoti penki įvežtiniai B raupų atvejai, praėjusiais metais fiksuotas vienas toks atvejis.