12.2 C
Panevėžys
Sekmadienis, 5 gegužės, 2024

Apklausa: Lietuvos gyventojai palankiausiai vertina atsinaujinančius energijos išteklius – saulę ir vėją

AutoriuseltaFotofreepik.com

Daugiausiai šalies gyventojų pritaria elektros energijos gamybai iš atsinaujinančių išteklių – saulės ir vėjo, – atskleidė gegužę visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa.

Tyrimo duomenimis, iš elektros energijos gamybos būdų šalies gyventojai labiausiai pritaria saulės (67 proc.) bei vėjo (48 proc.) elektrinėms. Hidroelektrinėms palankumą išreiškė 22 proc. apklaustųjų.

„Turime pripažinti, kad tas elektros energijos gamybos būdas, kurį sutinkame dažniausiai, ir yra palankiausiai vertinamas – per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje daugėjo ne tik saulės elektrinių, bet ir naujų vėjo elektrinių parkų.

Per minėtą laiką griuvo ne vienas mitas apie šių elektrinių poveikį aplinkai ar žmogui – daugelis įsitikino, kad tiek vėjas, tiek saulė yra aplinkai bei žmogui draugiški ištekliai, kurių dėka galime ne tik užsitikrinti energetinę nepriklausomybę, bet ir kovoti su klimato kaitos iššūkiais“, – sakė Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) atstovas Edgaras Maladauskas.

Kaip skelbiama pranešime žiniasklaidai, beveik 60 proc. Lietuvoje pernai pagamintos elektros energijos buvo pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių. Nors šalyje instaliuotų vėjo elektrinių galia tik šiemet peržengė 1 GW ribą, vėjas vis dar generuoja didžiausią energijos dalį. Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) duomenimis, bendroje atsinaujinančių išteklių įrengtosios galios rinkos struktūroje vėjo elektrinės 2022 m. sudarė 73,7 proc.

Atsinaujinanti energetika kelia mažiau diskomforto

Apklausos duomenimis, palankumą atominei elektrinei išreiškė 23 proc. respondentų, šiluminei elektrinei – 12 proc. Abu šie elektros energijos gamybos būdai taip pat vertinami kaip labiausiai keliantys diskomfortą – į klausimą, kokia elektrinė, nutolusi nuo jūsų namų 3 km ar mažesniu atstumu, jums keltų mažiausiai diskomforto, tik 14 proc. respondentų nurodė atominę, o 12 proc. – šiluminę elektrinę.

„Tradiciniai elektros energijos gamybos būdai naudojant taršų kurą kuo toliau, tuo labiau taps nepriimtini ne tik dėl išskiriamo anglies dioksido į aplinką, bet ir dėl sąlyginai aukštų kuro kainų. Tuo tarpu branduolinė energetika vis dar yra lydima baimių ir abejonių, kurias diktuoja skaudžios praeities pamokos“, – pastebėjo E. Maladauskas.

Apklausa taip pat atskleidė, kad mažiausiai diskomforto gyventojams keliančios elektrinės yra atsinaujinančių energijos išteklių – saulės (65 proc. respondentų), vėjo (31 proc.) ir hidroelektrinė (16 proc.).

Gegužės 19–26 d. „Spinter tyrimai“ vykdytoje apklausoje dalyvavo 1009 respondentai nuo 18 iki 75 metų amžiaus.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka įdarbino saulės energiją

confident-noyce

Pramonei skiriama 10 mln. eurų atsinaujinantiems energijos ištekliams diegti

confident-noyce

D. Kreivys: Lietuva jūroje iš viso galėtų turėti 5–6 vėjo parkus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau