Darbą pradėjęs naujos sudėties Seimo Švietimo ir mokslo komitetas svarstys praeitoje kadencijoje inicijuotas įstatymo pataisas, leisiančias patikrinti asmeninius mokinių daiktus.
Analizuodamas buvusio Seimo teisės aktų palikimą, socialdemokratės Vaidos Aleknavičienės vadovaujamas komitetas nutarė, kad šis klausimas yra vertas diskusijų.
„Manau, kad galima tokia diskusija, pvz. parlamentinės kontrolės rėmuose. Kiek žinau, buvo toks matymas, kad mokinių daiktų tikrinimas yra kraštutinis sprendimas, nes, pvz. neradus neleistinų daiktų būtų įvairių niuansų, moksleiviams sukeliamas stresas. Mokyklos savivalda irgi galėtų čia įsitraukti. Manyčiau, kad nereikėtų skubėti keisti įstatymo, bet kompleksiškai pasižiūrėti į problemą ir komitete padiskutuoti”, – komiteto posėdyje sakė buvusi Švietimo, mokslo ir sporto ministrė parlamentarė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas informavo komiteto narius, kad ministerija yra parengusi rekomendacines taisykles šiuo klausimu.
„Įstatymo pataisų projektas buvo suformuluotas taip, kad mokinių daiktus galėtų tikrinti policija arba pačios mokyklos turėtų nusistatyti tvarką. Šiuo atveju policija ir taip turi įgaliojimus tą daryti, ir mokyklos gali nusistatyti tuos reikavimus. Galima naudotis ministerijos parengtomis rekomendacinėmis taisyklėmis”, – sakė I. Gaižiūnas.
Kandidatė užimti švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas parlamentarė Raminta Popovienė mano, kad mokyklų savivalda galėtų sureguliuoti šią problemą.
„Mokyklų savivalda šiandien turi visas galias pagal savo tvarkas sureguliuoti šituos procesus. Pritarčiau, kad mokyklos savivaldos rankose galėtų būti visa tai reguliuojama, bet diskutuoti apie tai tikrai galime”, – sakė socialdemokratė R. Popovienė.
Komiteto nario socialdemokrato Dariaus Jakavičiaus nuomone, galbūt verta nustatyti visoms mokykloms vienodas taisykles dėl neleistinų daiktų tikrinimo.
„Kai kurios savivaldybės jau yra nusistačiusios tvarką. Pvz. Šakiuose, mokyklos vadovas, gavęs informaciją, kad pas vaiką galimai gali būti neleistinų daiktų, informuoja tėvus. Jeigu tėvai sutinka, vaiko daiktai yra tikrinami kartu su mokyklos socialiniu pedagogu. Jeigu randami neleistini daiktai, jie yra perduodami vietos policijai. Visa tai veikia, bet tik savivaldos lygmenyje. Galėtume nusistatyti vienodą praktiką visoje Lietuvoje, – sakė buvęs Šakių rajono savivaldybės mero pavaduotojas D. Jakavičius.
Kadenciją baigęs Seimas pradėjo svarstyti Švietimo įstatymo pataisas, leisiančias ugdymo įstaigoms ir policijai patikrinti asmeninius mokinių daiktus ir spinteles be tėvų sutikimo.
ELTA primena, kad įstatymo pataisas inicijavę buvę Darbo partijos frakcijos nariai mano, kad tai būtų svarbus įrankis kovoje su mokyklose plintančiu elektroninių cigarečių bei narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu. Priėmus Švietimo įstatymo pataisas, jų teigimu, būtų teisinis aiškumas, nes šiuo metu vienos mokyklos jaučiasi galinčios ir turinčios tikrinti vaikų daiktus, o kitos – ne.
Įstatyme siūloma įteisinti, kad „mokinys, Mokyklos vidaus tvarkos taisyklėse nustatyta tvarka arba policijos pareigūnui pareikalavus, privalo parodyti asmeninius daiktus, siekiant patikrinti, ar į mokyklą neįnešamos draudžiamos medžiagos, gaminiai ir kiti reikmenys.“
Seimo kanceliarijos Teisės departamento, tai būtų perteklinis reguliavimas, nes pagal Policijos įstatymą, policijos pareigūno reikalavimai yra privalomi visiems asmenims, įskaitant ir mokinius.
Anot Seimo teisininkų, šis klausimas yra tiesiogiai susijęs su Konstitucijoje įtvirtinta asmens privataus gyvenimo apsauga. Jų teigimu, įstatyme turi būti aiškiai nurodyta, kokie asmenys gali reikalauti mokinių parodyti daiktus, kokiais atvejais, kaip būtų užtikrinama pagarba mokinių orumui, kokie veiksmai turėtų būti atliekami aptikus draudžiamus daiktus.
Be to, teisininkų nuomone, įstatyme taip pat turėtų būti aiškiai ir nedviprasmiškai apibrėžiama sąvoka „draudžiamos medžiagos, gaminiai ir kiti reikmenys“, kad būtų aišku, kokie daiktai įstatymo leidėjo požiūriu yra draudžiami.