-2.7 C
Panevėžys
Pirmadienis, 24 vasario, 2025

Patalpų vėdinimas – kas kiek tai reikia daryti šildymo sezonu?

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM


Šiltuoju metų laiku dažniausiai laikome langus plačiai atvertus ir taip įsileidžiame šviežią orą. Šaltuoju metų sezonu elgiamės priešingai – viską sandariai uždarome ir prisikaitiname namus. Dažnai pamirštame, kad grynas oras yra gyvybiškai svarbus. Kas kiek laiko reikėtų vėdinti patalpas šaltaisiais metų mėnesiais?

Kodėl patalpas vėdinti yra būtina?

Nors žiemą viską laikant sandariai užverta būna šilta, viduje įkaitintame ore susikaupia begalės nešvarumų. Kadangi namai statomi vis efektyvesni energijos atžvilgiu, mažėja galimybių lauko orui prasiskverbti į namus ir taip juos vėdinti. Dėl tokio uždaro oro kyla daugybė problemų – patalpa užsiteršia.

Prie patalpų užterštumo prisideda daugybė veiksnių: naminių gyvūnų pleiskanos, valymo priemonės, tabako dūmai, dulkės, pelėsis, grybelis, asbestas, švinas, asmeninės higienos priemonės, azoto oksidas, anglies monoksidas bei galybė kitų veiksnių. Todėl yra patartina naudoti daugiau natūralių valymo ir asmens higienos priemonių. Jei žiemą į namus nepateks gryno oro srautas, cheminės medžiagos ilgiau išliks namų ore. Taip sukoncentruotos jos ilgainiui gali padaryti rimtą žalą organizmui.

Dėl prastos patalpų oro kokybės jūs arba kas nors iš jūsų namuose gyvenančių žmonių gali nuolat jausti kai kuriuos iš šių bendrų simptomų: galvos skausmą, nuovargį, galvos svaigimą, į gripą panašius simptomus, akių, nosies arba gerklės niežulį, pasunkėjusią astmą, alergiją ar net susirgti lėtinėmis ligomis. Kai kurie prasto oro sukeliami padariniai sveikatai pasireiškia iš karto ir yra išgydomi. Ilgalaikis poveikis gali sukelti rimtesnių sveikatos problemų. Prasta oro kokybė gali pabloginti kvėpavimo takų ligas, padidinti riziką susirgti viršutinių kvėpavimo takų arba širdies ligomis.

Pirmiausia – išvalymas

Pirmasis žingsnis siekiant geresnės oro kokybės yra ortakių patikrinimas ir išvalymas. Patikrinę savo šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo sistemos ortakius, galite rasti nesandarumus. Dėl jų į namus gali patekti nekondicionuojamas oras ir dar labiau apsunkinti padėtį. Išvalius ortakius bus pašalintos susikaupusios dulkės ir šiukšlės, kurios nebepateks į jūsų oro srautą. Visapusišką ortakių valymą geriausiai atlieka profesionalai.

Atkreipkite dėmesį ir į oro filtrus. Nešvarūs oro filtrai yra viena pagrindinių prastos patalpų oro kokybės veiksnių. Reguliariai tikrinkite filtrus ir, prireikus, juos keiskite. Įsitikinkite, kad juos sumontavus, filtrai yra tvirtai pritvirtinti, kad nebūtų tarpo tarp filtro rėmo ir stovo.

Daugelis žmonių žiemą naudoja papildomą šildymo šaltinį, malkinę ar anglių krosnelę. Jei tokią turite, būtinai išvalykite bei patikrinkite ir ją. Užtikrinimas, kad krosnis ir jos filtras yra švarūs, padeda sumažinti dulkių bei šiukšlių patekimą į plaučius. Tinkamas vėdinimas ir priežiūra taip pat sumažina degimo metu išskirtus teršalus.

Būtina ir reguliariai valyti visus namus. Ypač dėmesį reikėtų skirti kilimams, grindims ir dulkėtoms vietoms. Kartą per savaitę valydami namus labai prisidėsite prie to, kad į namų orą nepatektų nešvarumų ir dulkių. Reguliarus dulkių siurbimas gali gerokai sumažinti oro taršą.

Apsvarstykite oro valytuvo įsigijimą

Apsvarstykite galimybę įsirengti oro valytuvą. Šildymo, vėdinimo bei kondicionavimo sistemos filtras gali sulaikyti tik dalį įvairių rūšių ir dydžių dalelių. Daugelis dalelių žmogaus akiai nematomos, tačiau vis tiek gali pakenkti. Oro valytuvas gali išnaikinti jas iš jūsų namų oro srauto. Jis pašalina dulkes ir dulkių erkutes, naminių gyvūnėlių pleiskanas ir kitus alergenus bei lakiuosius organinius junginius iš medienos ar tabako dūmų.

Yra kelios oro valytuvų technologijos. Įrenginys, galintis pašalinti ne tik kietąsias daleles, veikia efektyviausiai. Atkreipkite dėmesį, kad negalima tikėtis, jog oro valytuvas pašalins anglies monoksidą. Net jei naudojate oro valytuvą, reikėtų nuolat laikyti veikiantį anglies monoksido detektorių.

Stebėkite drėgmės lygį

Prižiūrėkite drėgmės lygį namuose. Šaltesniais mėnesiais namų oras tampa sausesnis. Jei neturite, pravartu būtų įsigyti oro drėkintuvą. Jų būna įvairių variantų: nuo viso namo drėkintuvų iki nedidelių įrenginių, prižiūrinčių orą viename kambaryje. Galima rinktis garuojančius arba ultragarsinius drėkintuvus. Drėkintuvas į orą pridės drėgmės ir sumažins odos, lūpų, gerklės bei nosies sausumą.

Įsitikinkite, kad oro drėkintuvas palaiko pakankamą drėgmę namuose, bet neperdozuoja. Optimalus drėgmės lygis visus metus turėtų būti 30-50%. Per didelis drėgmės kiekis skatina pelėsių ir grybelių atsiradimą. O pernelyg sausas oras gali sukelti ne tik odos išsausėjimą, bet ir kitas problemas, gali padidėti tikimybė susirgti.

Kas kiek laiko reikia vėdinti patalpas?

Žiemos mėnesiais į namų ventiliaciją nepatenka tiek šviežio oro, kiek kitu metų laiku. Namai laikomi sandariai uždaryti, kad į juos nepatektų šaltis. Paprasta priemonė suderinti šilumą ir šviežią orą – kasdien arba bent kelis kartus per savaitę kelioms minutėms atidaryti langus. Taip į namus pateks reikalingas šviežias oras ir išsklaidys susikaupusį slogų.

Ypač svarbu vėdinti patalpas, kai užsiimate veikla, dėl kurios gali susidaryti didesnis teršalų kiekis: dažymu, dažų valymu, žibalinių šildytuvų naudojimu, maisto gaminimu ar suvirinimo, litavimo arba šlifavimo darbais. Natūralus vėdinimas taip pat gali padėti sumažinti per karštą temperatūrą namuose, kuriuose nėra oro kondicionavimo sistemų.

Augalų nauda

Papuoškite namus kambariniais augalais. Jie valo ir grynina namų orą. Kuo daugiau jų bus namuose, tuo efektyviau jie padės pašalinti šaltesniais mėnesiais esančius toksinus ir slogą. Nors augalai iš oro pašalina kai kuriuos teršalus, jie to nedaro pakankamai sparčiai, kad oro kokybė ženkliai pasikeistų. Tačiau augalai ir žemė, kurioje jie pasodinti, sugeria ir palaipsniui išskiria drėgmę. Žiemą tai gali padėti padidinti drėgmės lygį. Reguliariai laistomas kambarinis augalas gali veikti kaip oro drėkintuvas.

Kodėl verta įsirengti rekuperacijos sistemą?

Rekuperacijos sistema sukurta maksimaliai išsaugoti šilumą bei taupyti šilumos energiją patalpose net ir keičiantis oro srautams vėdinimo metu. Rekuperatoriai taip pat naudingi susidūrus su per didelės drėgmės problemomis, garsiu triukšmu iš lauko, kvapais bei vabzdžiais. Šiuose įrenginiuose naudojami filtrai neutralizuoja kvapus, sulaiko dulkes, žiedadulkes, bakterijas, virusus, kitus alergenus bei išvalo tiekiamą orą. Rekuperatorių būna įvairių rūšių: atskirų srautų, plokšteliniai bei rotaciniai. Lietuvoje šiuo metu populiariausi pastarieji du. Rekuperatoriai – itin naudinga patalpų vėdinimo dalis. Sau tinkamiausią įrenginį galima išsirinkti https://adma.lt/rekuperatoriai.

Reguliariai vėdinti patalpas žiemą – būtina. Užtenka atidaryti langus kelioms minutėms per dieną. Tačiau dėl geresnės oro kokybės reikėtų pasirūpinti ir kitais aspektais: bendra švara, drėgmės lygiu ir gal net apsvarstyti oro valytuvo ar rekuperatoriaus įsigijimą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Artėjant pavasarinėms alergijoms, specialistai įspėja dėl patalpų vėdinimo

JP Redakcija

Mini rekuperatoriai, užtikrinantys švarų patalpų orą

JP Redakcija

Kodėl netgi žiemos metu būtina plačiai atverti langus?

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads