Kitų metų pradžioje dalis nuteistųjų turėtų sulaukti amnestijos – Seimas priėmė specialų Amnestijos įstatymą.
Amnestiją inicijavo „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio ir popiežiaus Pranciškaus vizito proga.
Tikslaus skaičiaus nežino
Amnestija palies ir Panevėžio pataisos namų nuteistąsias. Įstaigos vadovas Edvardas Norvaišas naujienų portalui JP sakė, kad dar tiksliai negalįs pasakyti, kiek nuteistųjų galės pasinaudoti Amnestijos įstatymu.
„Tikslaus skaičiaus dar nežinome. Reikia išnagrinėti įstatymą, nes jame yra daug saugiklių, sąlygų – ne visos moterys galės išeiti į laisvę. Dabar įstaigoje yra 264 moterys, iš jų tris nėščios ir 13 mamų su 14 mažamečių vaikų. Tik išnagrinėję visas situacijas, galėsime tiksliai pasakyti, kiek nuteistųjų moterų galės pasinaudoti amnestija“, – sakė E. Norvaišas.
Gali paliesti 25 moteris
Vasaros pabaigoje, kai buvo pradėta kalbėti apie Amnestijos įstatymą, Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Vladislovas Navickas tuomet portalui JP sakė:
„Atlikome paskaičiavimus pagal pateiktą projekto redakciją. Pataisos namuose amnestijos įstatymas paliestų 25 moteris. Ne toks didelis skaičius. Vienuolika būtų paleistos, o keturiolikai sumažinamas bausmės laikas. Realiai viskas paaiškės, kai bus priimtas įstatymo projektas. Pagal dabartinį projektą, jeigu jis būtų priimtas, jį įvykdyti turėtume per 3 mėnesius.“
Amnestijos sąlygos
Pagal įstatymą, nuo neatliktos laisvės atėmimo bausmės dalies bus atleidžiamos nėščios moterys ir motinos, auginančios vaiką pataisos įstaigoje ir nuteistos laisvės atėmimo bausme iki šešerių metų, taip pat nepilnamečiai, nuteisti laisvės atėmimo bausme iki trejų metų, kuriems nusikaltimo padarymo metu nebuvo suėję 18 metų.
Amnestijos gali tikėtis ir nusikaltę neįgalieji, kuriems nustatytas 0–40 proc. darbingumo lygis arba didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, taip pat pusiaukelės namuose bausmę atliekantys nuteistieji, kurie nuo perkėlimo į pusiaukelės namus jau atliko trečdalį neatliktos laisvės atėmimo bausmės.
Nuo neatliktos arešto bausmės dalies bus atleidžiami nuteistieji, kurie tokie bausmę atlieka savo poilsio dienomis, taip pat švenčių dienomis ir per atostogas, išskyrus nuteistuosius, kuriems areštas skirtas už vengimą atlikti kitą bausmę ar baudžiamojo poveikio priemonę.
Vienais metais bausmės laikas bus sutrumpintas pirmą kartą laisvės atėmimo bausmę atliekantiems nuteistiesiems, jeigu jiems skirta bausmė neviršija trejų metų ir jeigu jų nusikalstamo elgesio rizika yra gerokai sumažėjusi arba žema.
Dar daliai nuteistųjų bausmės bus sumažintos perpus, trečdaliu arba ketvirtadaliu.
Įstatyme taip pat numatyta, kad amnestija netaikoma asmenims, nuteistiems už genocidą, karo nusikaltimus, disponavimą narkotikais, nusikaltimus finansų sistemai, valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, visuomenės saugumui, nuteistiesiems iki gyvos galvos, recidyvistams.