Panevėžiečiai jau buvo pamiršę rūsčias žiemas, tačiau pastaruoju metu mieste šaltukas spaudė iki –20 laipsnių šalčio. Specialistai teigia, jog temperatūrai nukritus žemiau nulio pavojinga lauke būti išgėrus ar rūkyti, o pradėjus šalti galūnėms, trumpam padėti gali specialūs judesiai.
Per didžiuosius šalčius stabdomi lauko darbai. Nusistovėjus tokiems orams padaugėja gyventojų Panevėžio nakvynės namai, o į Respublikinę Panevėžio ligoninę kreipiasi nušalę nuo žvarbaus oro.
Sušalti gali visi
Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėją laikinai pavaduojantis gydytojas Arvydas Žilys naujienų portalui JP sakė, kad antplūdžio ligoninėje kol kas nėra.
„Nors žiema jau nagus parodė, bet nušalusiųjų antplūdžio dar nėra. Gali plūstelėti savaitgalyje. Panevėžiečiai seka informacijas apie šalčius ir stengiasi be reikalo nevaikščioti. Dar ir benamių antplūdžio nėra. Kita vertus, nušalti gali ne tik namų neturintys asmenys, bet ir inteligentai. Nužvarbti rankas, veidą gali kiekvienas, jei nesisaugo. Be to, per šalčius sulaukiame ne tik senjorų, bet ir jaunimo. Rankas ir kojas nušąla jaunos, madų besivaikančios, merginos“, – sakė medikas ir teigė, kad senyvo amžiaus sulaukę kartais sušąla ir būdami namuose:
„Namuose 18 laipsnių šilumos, bet atveža į ligoninę dėl bendro kūno sušalimo, nes žmogus mažai judėjo ir sušalo.“
Geroji šalčio pusė
Pasak mediko, šalčiai gerai, nes gripas pasitraukė.
„Tai geroji šalčių pusė, bet į ligoninę kreipėsi ligoniai, kuriems prasidėjo po gripo komplikacijos. Tai ir bronchitai, tai pneumonijos. Gerai, kad gripas atsitrauks, bet dar sulauksime gripo ir antrojo užėjimo“, – perspėjo gydytojas A. Žilys.
Nakvynei jau prašosi
Panevėžio nakvynės namų vadovė Aurelija Skudienė teigė, kad šalčiai į socialinę įstaigą neatvijo neturinčiųjų namų.
„Nakvoti pasiprašė 11 žmonių. Per šalčius, jei reikėtų, priimtume ir daugiau, bet kol kas antplūdžio nėra. Beje, spaudžiant šalčiui Nakvynės namuose pasiprašę nakvynės gali būti ir dienos metu, bet dažniausiai jie ryte išeina“, – sakė A. Skudienė ir teigė, kad nakvynės prašosi pastovus, jiems jau žinomi benamiai.
Turi savo režimą
Pasak socialinės įstaigos vadovės, Nakvynės namuose pastoviai gyvena 36 žmonės.
„Su pastoviai ir laikinais praėjusią naktį Nakvynės namuose nakvojo 47 žmonės. Laikinai nakvynei galėtume priimti 20 žmonių – penkias moteris ir 15 vyrų, o pastoviam gyvenimui – 40 žmonių. Nors kol kas nėra antplūdžio, bet nežinai, kas bus ryt arba poryt. Gali jų ir padaugėti. Beje, buvo ir tokių metų, kad per šalčius nakvynei priimdavome ir iki 40 žmonių. Kitas dalykas, laikinai prašantys nakvynės turi savo režimą. Jiems svarbu pernakvoti, o įvairūs apribojimai, taisyklės nepatinka. Be to, jie negalvoja, kad per šalčius gali sušalti“, – pasakojo A. Skudienė ir teigė, kad kai kurie benamiai net neturi asmens dokumentų ir net negalvoja apie jų gavimą.
Amžius jaunėja
Pastovus Nakvynės namų gyventojai socialinėje įstaigoje gali gyventi iki pusės metų.
„Gali ir ilgiau, jei tokią teisę suteikia Savivaldybė. Socialinių reikalų skyrius sprendžia, kiek laiko žmogus gali gyventi Nakvynės namuose. Už gyvenimą namuose gyventojai moka po 19 eurų per mėnesį. Pastovus gyventojai turi turėti pajamas, socialines garantijas, o jei nedirba – registruotis Darbo biržoje. Pastovus gyventojai – įvairaus amžiaus. Liūdina faktas, kad Nakvynės namų gyventojai jaunėja. Yra ir 1991 metais gimęs, o vyriausias gyventojas gimęs 1938 metais“, – pristatė pastovius Nakvynės namų gyventojus A. Skudienė.
[quote_box_center] Perspėjimai
Sveikatos specialistai įspėja, jog oro temperatūrai nukritus 20 laipsnių žemiau nulio ir pučiant stipriam vėjui, lauke stovintis žmogus gali jausti net 10 laipsnių didesnį šaltį. Tad net ir stengiantis lauke tokiu oru būti kuo mažiau, tam reikėtų tinkamai pasiruošti.
Svarbu, kad žieminė avalynė nebūtų ankšta. Rengtis geriausia natūralaus pluošto drabužius: vilnonius, medvilninius ar viskozinius, kadangi tokie audiniai šilumą išlaiko kur kas geriau, nei sintetiniai. Be to, sušilti gali padėti specialūs judesiai.
Pabrėžiama, kad greičiau sušąla alkoholį vartojantys bei rūkantys asmenys, tad tokių sveikatai kenksmingų įpročių žiemą reikėtų vengti, nes galima pakenkti net stovinčiam šalia.
Nušalusių galūnių negalima trinti ar dėti į karštą vandenį. Galūnė turi atšilti natūraliai, užklojus šilta antklode. Jei po 20-ies minučių neatšyla ar pradeda matytis bei jaustis nušalimo požymiai, rekomenduojama kreiptis į medikus.
Siekiant vengti tiek bendro kūno atšalimo, tiek galūnių nušalimo lauke reikėtų būti kuo mažiau. Šaltis ypač pavojingas mažiems vaikams ir senjorams. [/quote_box_center]