-2 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 20 vasario, 2025

Žiemos iššūkiai atliekų surinkime: kaip išvengti prišalusių atliekų konteineriuose?

AutoriusJP
FotoBENDROVĖS


Kai lauke spaudžia šaltis ir temperatūra retai pakyla virš nulio, atliekų tvarkymo procesai tampa sudėtingesni. Drėgnos pakuotės, prišalę maisto likučiai, išsipylę skysčiai ar užšalę atliekų konteinerių mechanizmai sukelia nepatogumų tiek gyventojams, tiek atliekų vežėjams. Prišalusios atliekos apsunkina konteinerių ištuštinimą, o dėl to jie greičiau prisipildo ir tampa nepraktiški naudoti.

Dėl drėgmės ir žemos temperatūros atliekos gali sulipti į vientisą masę arba prilipti prie konteinerio sienelių. Tai apsunkina atliekų konteinerių ištuštinimo procesus ir gali net sugadinti įrangą. Šios problemos galima išvengti taikant kelias paprastas, tačiau efektyvias priemones.

Kodėl atliekos prišąla?

Drėgnos atliekos, tokios kaip biologinės kilmės atliekos, maisto likučiai, arbatos maišeliai ar kavos tirščiai, esant minusinei temperatūrai sušąla į kietą vientisą masę. Skysčiai ar pusiau skystos medžiagos, patekusios į konteinerį, gali prilipti prie sienelių, o šlapios tekstilės atliekos, pavyzdžiui, naudoti rankšluosčiai, drėgni drabužiai ar servetėlės, lengvai prišąla prie konteinerio vidaus, trukdydamos atliekų konteinerių ištuštinimo procesams.

Maisto ir virtuvės atliekos, tokios kaip vaisių ir daržovių lupenos, išmestos be maišelių, gali prilipti prie kitų atliekų arba konteinerio sienelių, o netinkamas atliekų išmetimas dar labiau padidina prišalimo riziką.

Kaip išvengti atliekų prišalimo konteineriuose?

Kad išvengtume atliekų prišalimo konteineriuose, svarbu imtis prevencinių priemonių. Pirmiausia, drėgnas atliekas rekomenduojama dėti į maišelius ir juos gerai užrišti, kad jos nesiliestų su konteinerio sienelėmis. Taip pat būtina išvengti skysčių – prieš išmetant atliekas, reikia išpilti visą skystą turinį, o drėgnas atliekas galima suvynioti į popierių. Jei išmetama naudota tekstilė, pavyzdžiui, drėgni rankšluosčiai ar skudurai, juos būtina prieš tai išdžiovinti arba supakuoti į sandarius maišelius.

Atliekų konteineriai neturėtų būti statomi tiesiai ant sniego ar šlapios dangos – jei įmanoma, geriau juos laikyti po stogu arba sausesnėje vietoje. Be to, rekomenduojama reguliariai purtyti konteinerį, kad atliekos nepriliptų viena prie kitos, o taip pat pasirūpinti, jog keliai iki konteinerių būtų nuvalyti nuo sniego ir ledo, kad atliekų išvežimo procesas būtų sklandus.

Papildomi patarimai

Svarbu nepamiršti, kad net ir šaltuoju metų laiku rūšiavimas išlieka būtinas. Jei organinės kilmės atliekos prišąla prie plastiko ar popieriaus, jos tampa netinkamos perdirbimui, todėl reikia jas tinkamai pakuoti ir rūšiuoti. Siekiant sumažinti maisto atliekų prišalimą, galima naudoti kompostuojamus maišelius arba biologiškai skaidžias pakuotes – tai padeda ne tik išvengti prišalimo problemų, bet ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Be to, kruopštus maisto pirkinių planavimas ir tinkamas produktų laikymas gali sumažinti išmetamų atliekų kiekį, taip prisidedant prie tvaresnės aplinkos kūrimo.

Laikantis šių patarimų, galima ne tik išvengti atliekų prišalimo, bet ir užtikrinti efektyvų jų surinkimą net šalčiausiomis žiemos dienomis, prisidedant prie švaresnės aplinkos kūrimo ir efektyvesnio perdirbimo proceso.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pagerintas šalčiausios šių metų nakties rekordas: Molėtuose šalo iki 17,7 laipsnio

JP Redakcija

Varėnoje fiksuota šalčiausia naktis šią žiemą

JP Redakcija

Lietuvoje užfiksuota šalčiausia naktis šią žiemą

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads