0.7 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 6 vasario, 2025

Vėžio prevencija: ar pasinaudojate galimybe nemokamai pasitikrinti?

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM

Ar žinojote, kad onkologinės ligos Lietuvoje yra antra dažniausia mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių ligų? Ypač didelį nerimą kelia tai, kad didžiausias mirtingumas nuo vėžio fiksuojamas darbingo amžiaus – 45–64 metų – žmonių grupėje. Ligonių kasos primena, kaip svarbu rūpintis savo sveikata, dalyvauti prevencijos programose ir reguliariai tikrintis. 

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1 500 krūties ir storosios žarnos vėžio bei 400–500 gimdos kaklelio vėžio atvejų. Medikai pastebi, kad daugelis pacientų į gydytojus kreipiasi tik tada, kai pajunta ligos simptomus. Deja, tokiu atveju liga jau gali būti pažengusi, o gydymas – sudėtingas ir ilgas. Todėl itin svarbu reguliariai tikrintis ir laiku pasinaudoti prevencijos galimybėmis.

Šiuo metu šalyje vykdomos penkios ligų prevencijos programos, kurių paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Jos skirtos gimdos kaklelio, krūties, prostatos (priešinės liaukos), storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Šios programos suteikia galimybę aptikti ligą dar prieš pasireiškiant simptomams, todėl labai svarbu pasitikrinti, kol žmogus dar jaučiasi sveikas.

„Profilaktinės programos Lietuvoje vis dar nepasiekia laukiamo efektyvumo. Pavyzdžiui, dėl gimdos kalelio ir prostatos vėžio prevenciškai tikrinasi vos kas penktas tikslinės amžiaus grupės žmogus, o dėl krūties ir storosios žarnos vėžio – tik kas ketvirtas. Raginame gyventojus rūpintis savo sveikata ir periodiškai, nustatytais laikotarpiais dalyvauti prevencijos programose. Tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris paskirs reikiamus nemokamus tyrimus“, – kviečia Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovė Dalia Miniauskienė.

Šiais metais įsigaliojo svarbi naujovė, kuri leis dar daugiau moterų profilaktiškai pasitikrinti dėl krūties vėžio. Nuo šių metų, įgyvendinant Europos Komisijos rekomendaciją, buvo išplėstos krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programos amžiaus ribos – dabar dėl šios ligos profilaktiškai tikrintis kviečiamos moterys nuo 45 iki 74 metų (imtinai). Anksčiau nemokamai buvo tikrinamos moterys nuo 50 iki 69 metų.

Skaičiuojama, kad daugiau nei 149 tūkst. moterų, apdraustų privalomuoju sveikatos draudimu, galės pasinaudoti šia galimybe. Jos kas dvejus metus nemokamai galės atlikti mamografinį tyrimą ir gauti jo įvertinimą. Programos plėtrai per metus numatyta papildomai skirti apie 3,5 mln. eurų.

Kiekvienais metais Lietuvoje skiriamas vis didesnis dėmesys ankstyvajai diagnostikai ir sveikatos išsaugojimui – vis daugiau PSDF lėšų numatoma ligų prevencijai. Šiemet prevencinėms programoms skirta beveik 70 mln. eurų, t. y. 2,8 mln. eurų daugiau nei pernai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šalyje vėžiu serga apie 110 tūkst. žmonių, kasdien diagnozę išgirsta apie 50 pacientų

JP Redakcija

Nepaprastas delikatesas, lietuviams žinomas šimtmečius: išbandykite lengvus ir nebrangius receptus su vėžiais

JP Redakcija

SAM: nuo Naujųjų pasitikrinti nuo krūties vėžio galės moterys nuo 45-erių

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads