Tarptautiniam Stokholmo arbitražui prieš dvi savaites paskelbus sprendimą 7 metus nagrinėtame Prancūzijos energetikos koncerno „Veolia“ ir Vilniaus miesto ginče, „Veolia“ pranešė miestui pervedusi beveik 35 mln. eurų kompensaciją.
„Veolia“ pervedė į Vilniaus miesto savivaldybės bei Vilniaus šilumos tinklų teisininkų nurodytą depozitinę sąskaitą Paryžiuje 34,8 mln. eurų – skirtumą, kuris susidarė sudengus kiekvienai šaliai Stokholmo arbitražo priteistas sumas, – BNS pranešė įmonė.
Pasak jos, arbitražas nusprendė, kad Vilnius „Veoliai“ turėjo sumokėti 26,8 mln. eurų, o „Veolia“ =– 44,8 mln. eurų, taip pat sukauptas palūkanas – 16,8 mln. eurų.
„Sudengus kiekvienai šaliai priteistas sumas, „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ sumokėjo 17,9 mln. eurų ir beveik tiek pat susikaupusių palūkanų – viso 34,8 mln. eurų“, – teigia įmonė.
Pasak pranešimo, pasibaigus 2002–2017 metų Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutarčiai abi šalys turėjo viena kitai pretenzijų. Nepavykus ginčo išspręsti taikiai, bylos nagrinėjimas persikėlė į Stokholmo arbitražą.
Vilniaus savivaldybė ir VŠT skelbė, kad pagal arbitražo sprendimą „Veolia“ ir jo valdoma „Vilniaus energija“ Vilniui turi grąžinti 83 mln. eurų kompensaciją, kurią sudaro daugiau nei 61,5 mln. eurų pinigais (įskaitant apie 3 mln. eurų bylinėjimosi išlaidų) ir 21,5 mln. eurų – turtu.
Tuo metu savivaldybė ir VŠT buvusioms šilumos ūkio nuomininkėms turi išmokėti apie 26,9 mln. eurų, iš jų 10,9 mln. eurų – už turtą ir apie 16 mln. eurų bylinėjimosi išlaidų.
„Veolia“ skaičiuoja, kad maždaug 61 mln. eurų jos kompensaciją miestui sudaro apie 44,8 mln. eurų priteistos sumos (iš jų 41,7 mln. eurų – už apyvartinius taršos leidimus) ir apie 17 mln. eurų palūkanų.
Iš gautos beveik 35 mln. eurų sumos savivaldybė ir VŠT dar turės sumokėti apie 10 mln. eurų sėkmės mokesčio Liuksemburgo rizikos kapitalo fondui „Profile Investment“.
Miestas ir VŠT Stokholmo arbitražo teismo prašė iš „Veolia“ priteisti 560 mln. eurų kompensaciją.
Tuo metu „Veolia“ skelbia, kad iš jos reikalauta sumokėti apie 850 mln. eurų ir palūkanų.
Pasak savivaldybės, arbitražo teismas pripažino, kad „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ pažeidė 15 metų (2002-2017 metų) Vilniaus šilumos ūkio nuomos sutarties sąlygas neteisėtai pasisavindamos apyvartinius taršos leidimus, taip pat pripažino kitus sutarties pažeidimus.
Tuo metu „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ pareiškė, jog tribunolas atmetė didžiąją dalį savivaldybės reikalavimų. Pasak įmonių, nepaisant savivaldybės ir VŠT pastangų proceso metu pavaizduoti „Veolia“ kaip korumpuotą įmonę, manipuliuojančią faktais, skleidžiančią netiesą bei nevykdančią sutartinių įsipareigojimų, tribunolas visus šiuos kaltinimus atmetė.