Panevėžyje lankėsi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė. Susitikimo tikslas – siekiant užtikrinti efektyvią vaiko teisių ir teisėtų interesų apsaugą, aptarti vykdomą institucijų bendradarbiavimą, karo pabėgėlių iš Ukrainos vaikų integraciją.
Rūpi visų vaikų likimai
Tarnybos vadovė I. Skuodienė aplankė dviratininkų sportininkų grupę, įsikūrusią bendrabutyje Liepų alėjoje, ir vaikus Panevėžio karo pabėgėlių registracijos centre.
Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės, jai rūpi ir vaikų, atkeliavusių iš Ukrainos likimai, ir Lietuvos vaikai.
„Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba veikai visoje Lietuvoje. Tarnyboje jau dirbu kelerius metus ir stengiuosi apsilankyti įvairiuose miestuose. Pirmiausia atvykusi stengiuosi susitikti su savivaldybių administracijų vadovais ir aptarti bendradarbiavimo galimybes, nes įvykdžius reformą keitėsi darbų specifika“, – aiškino I. Skuodienė ir teigė, kad svarbiausia, kaip gyvena vaikai skirtinguose miestuose.
Svarbios teikiamos paslaugos
Tarnybos vadovė tvirtino, kadangi dabartinis laikotarpis susijęs su karu Ukrainoje, susipažino su ukrainiečių vaikų globa.
„Vaikai iš Ukrainos apgyvendinti ir globojami įvairiuose šalies miestuose. Savaime suprantama, jie apgyvendinti ir Panevėžio mieste. Buvo labai svarbu susipažinti su vaikais – sportininkų grupe, kuriuos atlydėjo globėjai. Bendravau su administracijos atstovais ir domėjausi, kaip jie integruojasi, koks jų užimtumas. Žinoma, domino ir Panevėžio vaikų likimai, jiems teikiamos paslaugos“, – pasakojo I. Skuodienė.
Virš tūkstančio vaikų be tėvų
Pasiteiravus, kiek šiuo metu yra atvykusių karo pabėgėlių iš Ukrainos ir kiek vaikų, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė paaiškino:
„Šiuo metu Lietuvoje jau yra per 40 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos, 17 tūkst. iš jų yra vaikai. Virš 1000 vaikų atvyko be savo tėvų, tarp jų 735 pavieniai vaikai, dauguma iš jų yra lydimi giminaičių ar emociniais ryšiais susijusių žmonių, tai pat atvyko 8 vaikų grupės, iš viso 283 vaikai. Visi šie vaikai yra užregistruoti, saugiai apgyvendinti, jiems paskiriami globėjai, kurie rūpinsis vaikais iki jų grįžimo namo į Ukrainą.“
Pasirengę suteikti reikiamą informaciją
I. Skuodienė primenė, kad vaiko teisių gynėjai visoje Lietuvoje yra pasirengę suteikti visą reikalingą informaciją bei padėti žmonėms apsispręsti dėl globos.
„Esame vieningi ir šeimose svarstome galimybes į namus priimti be tėvų likusius ir į Lietuvą atkeliavusius Ukrainos vaikus laikinai globai. Jei galite suteikti šiltus ir emociškai saugius laikinus namus nuo karo nukentėjusiems vaikams, vaiko teisių gynėjai suteiks visą reikiamą informaciją, kaip tapti globėju. Vaikai iš Ukrainos globojami laikinai, kol galės grįžti į savo tėvynę. Jų įvaikinti negalima. Mūsų tikslas – pasirūpinti jais“, – teigė I. Skuodienė.
Panevėžys – pavyzdinis miestas
Tarnybos direktorė pasidžiaugė, kad Panevėžys pavyzdinis miestas, kuriame globėjai rūpinasi vaikais.
„Praėjo jau ketveri metai, kai vaiko teisių apsaugos srityje buvo įvykdyta reforma, todėl labai svarbu išgirsti visus lūkesčius, kokie pokyčiai įvyko, kaip bendradarbiaujate su tarnybos specialistais. Be institucijų bendro darbo neišspręsime visų kylančių klausimų, o visos įžvalgos padeda mums tobulėti“, – sakė I. Skuodienė.
Skaičiai
Naujausiais Migracijos departamento Panevėžio skyriaus duomenimis, Panevėžio regione registruoti 924 ukrainiečiai. Šiai dienai Panevėžio mokyklas lanko 211 mokyklinio amžiaus ukrainiečių nuo 1 iki 12 klasės, daugiausia pirmokų – 39. Taip pat 64 vaikai lanko ikimokyklinio ugdymo įstaigas.
Panevėžyje pabėgėlių registracijos centras savo veiklą pradėjo kovo 28 dieną ir šių dienų duomenimis, Panevėžyje užregistruota virš 300 Ukrainos piliečių.