3.6 C
Panevėžys
Šeštadienis, 1 vasario, 2025

Vaikiškos medicininės kaukės: į ką atkreipti dėmesį renkantis, kaip išmatuoti, ar tinkamas dydis?

AutoriusAida Murauskaitė (LRT.lt)
Fotobendrovės, freepik.com

Vaistinėse ar parduotuvėse galima įsigyti vaikiškų – mažesnio dydžio, spalvingų – kaukių. Bet ar visos jos medicininės? Ar galima vaikui pritaikyti suaugusiojo kaukę ir ar būna vaikiškų respiratorių?

Kaip paaiškino Sveikatos apsaugos ministerija, medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną, privaloma dėvėti asmenims nuo 6 metų prekybos ir paslaugų teikimo vietose, renginiuose, viešajame transporte ir kitose viešose uždarose erdvėse, kur jų dėvėjimas privalomas.

Mokyklose kaukės šiuo metu privalomos vaikams nuo penktos klasės. Nuo gruodžio 1 dienos padėtis keisis ir medicininės kaukės bus privalomos ir pradinukams.

Kaip yra skelbta, mokyklos dalintų kaukes vaikams, kurias jie dėvėtų pamokų metu.

Vaikams, ugdomiems pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo programas, kaukių nereikės ir vėliau, po gruodžio 1-osios.

Kaukės neprivalomos ir tiems, kurie jų negali dėvėti dėl negalios ar sveikatos būklės. Tokiu atveju rekomenduojamas veido skydelis.

G. Tautkevičienė.

– Kokios yra vaikiškos medicininės kaukės, kuo jos skiriasi nuo suaugusiųjų kaukių? – paklausėme „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės.

– Vaikiškos medicininės kaukės yra tokios pat kaip suaugusiųjų (3 sluoksnių), tik skiriasi jų dydis. Dydis yra svarbus dėl prigludimo prie veido. Jei kaukė yra neprigludusi, apsauga nuo virusų reikšmingai sumažėja.

– Ar visos rinkoje esančios vaikiškos kaukės, spalvotos, su piešinėliais, yra medicininės?

– Reikėtų vertinti kiekvieną konkretų atvejį. Ne visos vienkartinės kaukės yra medicininės. Jos gali būti civilinės. Medicininės kaukės būna 3 trijų sluoksnių, vidinis sluoksnis pagamintas iš neaustinio tankaus ilgo pluošto audinio (šis sluoksnis labai svarbus, dėl bakterijų ir virusų pralaidumo), bakterijų, virusų filtracijos efektyvumas >= 95 proc. Civilinės kaukės nebūtinai turi būti 3 sluoksnių, joms nėra keliami reikalavimai dėl vidinio sluoksnio tankumo, o bakterijų filtravimo efektyvumas siekia 85-90 porc.

Medicininės kaukės dažniausiai gaminamas trisluoksnės iš neaustinių medžiagų. Viskozė ir celiuliozė naudojama dėl gerų higieninių savybių, o apsauginis filtruojantis sluoksnis dažniausiai būna iš polipropileno. Kaukėje suformuotos klostės užtikrina galimybę uždengti žmogaus kvėpavimo takus. Papildomai naudojamos užspaudimo juostelės leidžia suformuoti geresnį prigludimą prie veido ir apsaugą.

Tokios veido kaukės yra priskiriamos asmeninėms apsaugos priemonėms ir jos turi būti ženklinamos atitikties ženklu CE. Šis ženklas reiškia, kad produktą įvertino gamintojas ir kad jis laikomas atitinkančiu ES saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus. Juo turi būti pažymėti bet kurioje pasaulio vietoje gaminami produktai, kuriais prekiaujama ES.

Medicininės kaukės turi atitikti Europos standarto EN 14683:2014, respiratoriai EN 149:2001+A1:2009 reikalavimus. Ant kaukių pakuočių gali būti CE ženklas arba ir CE ženklas, ir EN standarto numeris. Pirkėjas turėtų pasidomėti, paklausti, ar perkamos kaukės, respiratoriai turi CE.

– Kaip išsirinkti, kaip tą dydį išmatuoti, kad vaikas būtų saugus?

– Kaukė turi būti prigludusi prie veido. Jei tarp kaukės ir veidos nėra oro tarpo, kaukė uždėta teisingai – ji maksimaliai atliks savo funkciją. Svarbu atminti, kad jei kaukė sudrėksta (dėl prikvėpavimo, čiaudulio, kosulio ar slogos), rekomenduojama ją pasikeisti kas 3–4 val.

Dydį pasimatuoti galima tik uždėjus ant veido. Matavimai pagal tam tikrus išmatavimus, centimetrais nelabai padės. Jei kaukės dydį sunku pritaikyti, rinkoje yra medicininės kaukės su raišteliais. Pagal veido dydį galima ją pasireguliuoti, kad ji būtų teisingai uždėta ir saugotų. Tik pačiam vaikui užsirišti nėra labai patogu, tad tuo pasirūpinti turi tėvai.

– Ar būna vaikiškų respiratorių?

– Pasaulinėje rinkoje tikri yra pradėti gaminti mažesni respiratoriai, jie turėtų tikti ir vaikams, kol kas šiuo metu savo vaistinėse jų neturime, bet ieškome patikimų tiekėjų. Bet galima rinktis respiratorius, kurių gumelės užmaunamos ant pakaušio ir gumeles pakoreguoti (surišti mazgelį), arba pabandyti ir tuos respiratorius, kurių gumelės maunamos už ausų, ir jų gumeles reguliuoti.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Lakštinės veido kaukės: kur slypi jų populiarumas ir ką vertėtų žinoti apie jų naudojimą?

JP Redakcija

Kai kurios Panevėžio gydymo įstaigos grąžino privalomą kaukių dėvėjimą

JP Redakcija

Konstitucinis Teismas nevertins kaukės dėvėjimo prievolės karantino metu byloje dėl šūvio į apsaugos darbuotoją

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads