Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad socialdemokratų, demokratų ir „Nemuno aušros“ pasirašyta valdančiosios koalicijos sutartis Lietuvą grąžina dešimtmečiais atgal.
„Šiandien dar buvo galima išvengti gėdos nededant parašo ant sutarties, kuri Lietuvą grąžina dešimtmečiais atgal. Deja, bet savaitgalį girdėti signalai, kad taip gali nutikti ir sutartis nebus pasirašyta, nesirealizavo“, – pirmadienį feisbuke rašė V. Čmilytė-Nielsen.
Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ sutartį dėl valdančiosios koalicijos sudarymo būsimajame Seime ir Vyriausybėje pasirašė pirmadienį priešpiet.
Į koaliciją įtraukę Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamą „Nemuno aušrą“, socialdemokratai sulaukė kritikos Lietuvoje ir užsienyje. Šis politikas šiuo metu yra teisiamas dėl neapykantos kurstymo prieš žydus.
Anot Liberalų sąjūdžio lyderės, pasirašydami koalicijos sutartį partijų lyderiai ir nariai nerado jėgų būti stipriais sprendimuose, kurie nedarytų gėdos Lietuvai.
„Kai tiek kartų buvo sulaužyti pažadai, tai šiandien ištartos deklaracijos skamba labai tuščiai. Nėra jokio pagrindo tikėti tais pažadais“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Praėjusią savaitę paskelbus apie būsimosios koalicijos sudėtį, „Nemuno aušros“ dalyvavimą joje pasmerkė kitų šalių politikai.
Pats „Nemuno aušros“ lyderis R. Žemaitaitis pirmadienį laišku kreipėsi į Lietuvoje reziduojančius NATO, Europos Sąjungos valstybių narių ir Izraelio ambasadorius ir pareiškė nesantis antisemitinių pažiūrų.
Socialdemokratai žada tarptautiniams partneriams įrodyti, kad nuogąstavimai dėl antisemitų būsimoje valdžioje yra nepagrįsti. Pasak jų, R. Žemaitaitis nedirbs ministru naujojoje Vyriausybėje, o už krašto apsaugą ir užsienio politiką bus atsakingi socdemai.
Dėl „Nemuno aušros“ planų dirbti koalicijoje aktyvistai ketvirtadienį – pirmąją naujos kadencijos parlamento darbo dieną – mitinguos prie Seimo.
Į koalicijos sutartį taip pat buvo įtraukta nuostata dėl kovos su antisemitizmu.
Dar praėjusios savaitės pabaigoje, kai sutartį tvirtino partijų valdantieji organai, šios nuostatos nebuvo.
Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R. Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R. Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad neįvyktų apkaltos procesas ir jis vėliau galėtų kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.