Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė abejoja Nekilnojamo turto (NT) mokesčio įstatymo projekto priėmimo perspektyvomis. Pasak jos, mokestis yra sudėtingas ir neaiškus, neturi pakankamos politinės paramos Seime iš valdančiųjų pusės.
„Dabartinis mokestis yra ir sudėtingas, ir neaiškus. Vargu, ar galėsime rasti pritarimą ir sutarimą dėl jo patvirtinimo, nes gali atsitikti taip, kad valdantieji sako, jog mokesčių reforma svarbiausias jų projektas rudenį, o daugumos jie neturi“, – „Žinių radijui“ teigė V. Blinkevičiūtė.
Politikės manymu, pateiktas projektas yra ydingas ir nesuprantamas žmonėms, o įstatymo pakeitimo autoriai „susipykę su realybe”.
„Tai, kas rengė šį projektą, man atrodo, yra susipykęs su realybe. Ateina tris metus ręstas projektas, jis finansų ministrės pristatomas ir pasirodo, kad jis visiškai netinkamas, o valdančiųjų atstovas, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas per naktį sugalvoja kitą projektą ir pateikia visiškai naują projektą. Tai jie tarpusavyje nesikalbėjo?“ – retoriškai klausė europarlamentarė.
„Tokio dalyko seniai neatsimenu, kad mokesčių projektas ateina vienas, staigiai per naktį apverčiamas kitaip tų pačių valdančiųjų atstovų. Tai blogo bendradarbiavimo, blogos vadybos pavyzdys, ko neturėtų būti“, – aiškino ji.
ELTA primena, kad antradienį Seime po svarstymo buvo pritarta NT mokesčio įstatymo pakeitimams. Tai yra vienas iš projektų, numatytų Vyriausybės pateiktoje mokesčių reformoje.
Už įstatymo projektą balsavo 56, prieš 18, susilaikė 23 Seimo nariai. Galutinis balsavimas dėl NT mokesčio įstatymo Seime numatomas spalio 26 d.
Parlamento Biudžeto ir finansų komitetui (BFK) iniciatyva Vyriausybės teiktas įstatymo projektas buvo patobulintas, sudarant galimybę pačioms savivaldybėms nusistatyti tarifus dėl NT apmokestinimo.
Numatoma, kad vietoje 0,06 proc. lengvatinio tarifo pagrindiniam gyvenamajam būstui, savivaldybės pačios galėtų nusistatyti tarifus 0,05–4 proc. intervale.
Pritarta siūlymui dėl NT mokesčio tarifo vėjo elektrinėms
Seimas pritarė ir V. Gapšio siūlymui išsaugoti buvusias reglamentavimo nuostatas ir palikti galimybę savivaldybėms pačioms nustatyti NT mokesčio tarifą vėjo elektrinėms. BFK šiam siūlymui buvo nepritaręs.
Vyriausybės pateiktame NT mokesčio įstatymo projekte siūloma padidinti fizinio asmens pagrindinio gyvenamojo būsto neapmokestinimo ribą nuo 1 iki 1,5 savivaldybės NT verčių medianos.
Projekte dar siūloma, kad pagrindiniam fizinio asmens gyvenamajam būstui būtų taikomas progresinis apmokestinimas. Dalis tarp 1,5 ir 2 savivaldybės NT verčių medianų būtų apmokestinama 0,06 proc. tarifu, o viršijanti 2 medianas – 0,1 proc.
Finansų ministerija skaičiuoja, kad priėmus tokius pakeitimus, vidutinis mokestis už gyvenamąjį būstą gyventojui siektų 16 eurų per metus, o du trečdaliai gyventojų mokesčio nemokėtų. Surinktos pajamos atitektų savivaldybėms.
Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus yra tvirtinęs, kad dabar esanti NT apmokestinimo sąranga šalyje yra gera, tačiau jos parametrai – tobulintini. Pasak jo, dabar NT apmokestinimas veikia kaip prabangos mokestis ir jis neturėtų būti taikomas pagal savivaldybes.