Klaipėdos apygardos teismas iš dalies patenkino Holivudo aktoriaus Clinto Eastwoodo (Klinto Ystvudo) ieškinį dėl neteisėto atvaizdo panaudojimo kanapių produktų reklamoje ir iš likviduotos bendrovės vadovo jam priteisė 250 tūkst. eurų.
Kaip pranešė teismas, C. Eastwoodui taip pat priteistos procesines palūkanos ir proporcingai bylinėjimosi išlaidos.
Pasak teismo, atsakovo Giedrio Bučinsko vadovaujama bendrovė „Mediatonas“ vykdė kanabidiolio (CBD) produktų reklamos kampaniją, jos metu buvo naudojamasi C. Eastwoodo vardu, atvaizdu ir žinomumu, o straipsniai buvo skelbiami be C. Eastwoodo sutikimo.
Tokie bendrovės ir jos vadovo veiksmai buvo nesąžiningi, o bendrovės likvidavimas buvo siekis išvengti atsakomybės dėl neteisėtų veiksmų.
Aktoriui ir jo kompanijai JAV teismo sprendimu iš Lietuvos bendrovės buvo priteista 5,27 mln. eurų žalos atlyginimo už tai, kad Lietuvos bendrovė, kuri vėliau buvo likviduota ir išregistruota, vykdydama elektroninę prekybą kanabidiolio produktais, reklamuodama platinamus produktus, neteisėtai naudojosi C. Eastwoodo vardu, atvaizdu, taip pat naudojo grotažymes, siekdama manipuliuoti paieškos rezultatais internete, taip sukurdama įspūdį, jog C. Eastwoodas ir bendrovės platinami produktai yra susiję.
Kadangi Lietuvos bendrovė buvo likviduota, ieškovai prašė priteisti 5,27 mln. eurų žalos atlyginimą iš likviduotos bendrovės vadovo, kuris žinojo apie teismo procesą JAV, siekė išvengti priteistos sumos išieškojimo iš jo įmonės, dėl to nusprendė įmonę likviduoti.
Teismas konstatavo, kad G. Bučinskui tiek iki sprendimo likviduoti bendrovę priėmimo, tiek ir viso likvidavimo procedūros atlikimo metu buvo žinoma apie teismo procesą JAV.
Teismo vertinimu, būtent žinojimas apie vykstantį teismo procesą JAV kaip tik lėmė atsakovo sprendimą likviduoti sėkmingą ir didelį pelną generuojančią bendrovę. Atsakovas neturėjo jokio pagrindo abejoti tuo, kad JAV teismas bent jau iš dalies patenkins ieškovų reikalavimus.
Spręsdamas klausimą dėl priteistino žalos atlyginimo dydžio, teismas nurodė, jog šioje byloje žalos dydis nustatomas pagal Lietuvos teisę, konstatuota, kad bendrovės vadovas pažeidė įstatymų nuostatas, reglamentuojančias reklamos skleidimą ir teisę į atvaizdą.
Teismo teigimu, ieškovas yra visame pasaulyje gerai žinoma asmenybė, informacijos paskleidimo mastas vertintinas kaip didelis, ieškovo pažeistos teisės atkūrimas, atsižvelgiant į auditoriją, yra komplikuotas, tyčinis pažeidimas bei faktus neigiantis atsakovo elgesys yra žalos atlyginimą didinantys veiksniai. Tačiau, atsakovo valdytų įmonių turtinė padėtis nėra tokia, kad jis galėtų atlyginti JAV teismo sprendimu priteistą sumą.
Taip pat, nuo pažeidimų įvykdymo praėjo gana ilgas laiko tarpas, dėl to tai gali būti vertinama kaip kompensaciją mažinantys veiksniai.
Teismas, nustatydamas priteistino žalos atlyginimo dydį, atsižvelgė į tyčinius atsakovo veiksmus, be sutikimo skleidžiant reklaminę kampaniją bei likviduojant bendrovę, į likvidavimo metu atsakovo gautą asmeninę naudą, į naujausioje teismų praktikoje panašaus pobūdžio bylose priteisiamus turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo dydžius.
Klaipėdos apygardos teismas šią bylą nagrinėjo antrąkart. Pirmą sykį jis atmetė C. Eastwoodo bei jo atvaizdų ir įvaizdžio teises valdančios bendrovės „Garrapata“ prašymus, nes aktorius ir įmonė neįrodė esantys likviduoto „Mediatono“ kreditoriai. Jie siekė prisiteisti 50 tūkst. eurų.
Tačiau Apeliacinis teismas bylą grąžino pirmos instancijos teismui.
Aktorius ir jo atstovai įrodinėjo, kad 50 tūkst. eurų žala galima vertinti buvusio „Mediatono“ vadovo G. Bučinsko sprendimą likviduoti įmonę ir taip eliminuojant galimybes susigrąžinti bent dalį JAV priteistos sumos.
JAV apygardos Kalifornijos valstijos centrinės apylinkės (Los Andželo federalinis) teismas 2021 metų spalį nutarė, kad „Mediatonas“ privalo sumokėti C. Eastwoodui bei įmonei „Garrapata“ 6,1 mln. JAV dolerių (5,26 mln. eurų).
„Mediatono“ likvidavimo procesas prasidėjo 2021-ųjų kovą, „Garrapata“ teigė, jog Lietuvos įmonei apie pretenzijas dėl C. Eastwoodo atvaizdo naudojimo pateikė tų pačių metų vasarį.
2017 metų kovą įsteigtas „Mediatonas“ buvo registruotas Tauragės rajone, Dauglaukio kaime, ir užsiėmė interneto svetainių kūrimu. 2020 metų pabaigoje ir ankstesniais metais „Mediatonas“ neturėjo jokio ilgalaikio turto, rodo įmonės ataskaitos. 2020 metais įmonė gavo 4,425 mln. eurų pajamų ir uždirbo 524,8 tūkst. eurų grynojo pelno – atitinkamai 44,7 proc. ir 85,2 proc. daugiau nei 2019 metais.
C. Eastwoodas 2021 metais JAV teismui pateikė du ieškinius prieš tris kanapių produktų gamintojus ir reklamuotojus, kurių produktai buvo minimi viename straipsnyje internete – pasak jo, kino grandas remia kanapių produktų vartojimą. Skundas taip pat buvo pateiktas prieš 10 internetinės prekybos įmonių, kurias C. Eastwoodas kaltino manipuliavus internetinių paieškų rezultatais, naudojantis jo vardu.