-2.7 C
Panevėžys
Sekmadienis, 23 vasario, 2025

Upytėje gimę ir augę rinksis į Kraštiečių šventę

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS


Šį savaitgalį, liepos 24-ąją, Upytės gyventojų bendruomenė „Upytės žemė“ kviečia atvykti į Kraštiečių šventę, apie kurią plačiau papasakojo bendruomenės pirmininkas Audrius Zalatoris.

– Upytės kraštiečių šventė. Kas tai?

– Upytėje nuo seno vidurvasarį švenčiami Šv. Marijos Magdalenos atlaidai, kada sueina kaimynai, suvažiuoja čia gimę ir augę žmonės, visi, kam brangus šis kraštas. Pasimeldę Upytės Šv. Karolio Boromiejaus bažnyčioje, žmonės dar nori pabendrauti, pasikalbėti, pasiklausyti koncerto, nusipirkti lauktuvių artimiesiems.

Gyventojų bendruomenė „Upytė žemė“ daugiau nei prieš dešimtmetį pradėjo organizuoti Kraštiečių šventes, kuriose vyksta amatininkų mugės, organizuojami edukaciniai užsiėmimai, supažindinantys su senaisiais amatais: kalvyste, drožyba, keramika.

A. Zalatoris.

Kaskart kraštiečių šventėse norisi kuo nors nustebinti susirinkusiuosius – buvo rengiamos senųjų fotografijų parodos, vykdomos švietėjiškos saugaus eismo akcijos, barstomi saldainiai iš lėktuvo, statomi batutai vaikams, kviečiami koncertinių programų atlikėjai. Upytėje yra koncertavę „Pusbroliai Aliukai ir sesutė Silvija“, grupės „Patruliai“, „Žemaitukai“, vyko Panevėžio ir kaimyninių rajonų kultūros centrų meninių kolektyvų pasirodymai.

Praeitais metais šventės metu Danguolė Belazaraitė perdavė bendruomenei savo tėvo, mūsų kraštiečio kompozitoriaus, pedagogo šviesios atminties Antano Belazaro, kurio vardu pavadinta Upytės mokykla, akvarelės darbus. Į Kraštiečių šventę stengiamasi pritraukti jaunimą – jie šoka tradicinius lietuvių liaudies šokius, kartais veda renginius, padeda parengti šventės vietą.

– Ar į šventę kviečiami tik Upytės gyventojai, ar gali atvykti ir svečiai iš kitų kraštų?

– Kraštiečių šventėje laukiami visi – taip norima skatinti gyventojų aktyvumą, socialinę atskirtį patiriančių asmenų, atvykstančių ir grįžtančių iš užsienio, įsitraukimą į bendruomenės gyvenimą, išlaikyti ir kurti Upytės krašto tradicijas.

– Kokių prekeivių bus galima sutikti mugėje?

– Bendruomenės partneris Upytės tradicinių amatų centras ir jo direktorė Aušra Sidorovienė pakviečia amatininkus ir tautodailininkus, kurie prekiauja savo produkcija. Labai tikimės sulaukti Radviliškių kaimo kepyklos, kurios šeimininkai Audronė ir Albinas Kisieliai, duonos ir pyragų, tautodailininkės Alės Deksnienės veltinių, tautodailininkės Audronės Virbalienės riešinių, galbūt Upytės tradicinių amatų centro edukatorė Irena Ona Vilienė, senojo amato audimo puoselėtoja, pamokys austi juostas, o keramikai Audrius Gokas ir Romas Galiauskas padės įminti keramikos paslaptis.

Dažnai savo užaugintomis daržovėmis, surinktomis žolelėmis prekiauja bendruomenės narė Janina Dailidėnienė. Smagu pamatyti vietinį dailininką Ričardą Ničajų, kurio paveikslai visada rikiuojasi prekyvietėje. Laukiami ūkininkė Salomėja Skaržauskienė iš Miežiškių su „Stipruolių sūriais“, amatininkai, kurie pina krepšius, lieja žvakes, drožia medinius indus, ir visi, kurie kažką gražaus ir naudingo pagamina savo rankomis.

Ypač noriu paminėti, kad Upytės tradicinių amatų centre pražydo pasėti linai. Upytė garsėjo linais – nuo 1965 metų Upytės bandymų stotyje buvo atliekami linininkystės tyrimai, vykdoma jų selekcija. Sumažėjus linų poreikiui Lietuvoje, nebereikėjo ir tiek mokslininkų, todėl 2017 metais Upytės bandymų stotis buvo prijungta prie Žemdirbystės instituto. Bendruomenė prieš keletą metų įsigijo aliejaus spaudyklą ir retkarčiais išspaudžia linų sėmenų aliejaus – jį dovanoja kaip reprezentacinę dovaną arba pardavinėja Upytėje vykstančiose mugėse. Tad visi norintys jo galės įsigyti mugėje.

– Ar tai jau viskas šiųmetėje šventėje?

– Šiais metais Kraštiečių šventėje jūsų lauks ne tik amatininkų mugė, bet ir dainininko Radžio koncertas, mažuosius džiugins bendruomenės narės Amalijos Gogytės piešiniai ant veidukų, bendruomeniečiai rengia vietą fotografavimuisi, kurios tema šiais metais „Bitės“, renka žolynus koncerto vietos papuošimui. Jau tapo gražia tradicija, kad susirinkusiuosius bendruomenės moterys vaišina saldžia sriuba, kartais ir troškinį išverda.

Susirinkusieji į šventę turės galimybę aplankyti Panevėžio rajono Garbės piliečio tautodailininko Kęstučio Virgilijaus Henriko Vaičiūno tapybos darbų parodą, Rolando ir Vygintos Jakubonių kalvystės darbų parodą, Panevėžio tautodailininkų jungtinę parodą „Panevėžys laiko tėkmėje“ ir apžiūrėti Upytės tradicinių amatų centro etnografinio rinkinio eksponatus.

Visų laukiame liepos 24 dieną Upytėje. Nuo 10 val. vyks šv. Mišios, o 11 val. prasidės Kraštiečių šventė Upytės tradicinių amatų centre.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Žemdirbio skulptūrai parinkta Upytė

JP Redakcija

Upytėje – paroda, skirta šv. Kūčioms

JP Redakcija

Upytėje – tradicinė linarovio talka

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads