Tyrime dėl tarptautinių nusikaltimų Ukrainoje Lietuvos prokuratūra įtarimus pareiškė šešiems asmenims

AutoriusELTA
FotoLRT.LT


Tiriant nuo Rusijos besiginančioje Ukrainoje galimai padarytus tarptautinius nusikaltimus, Lietuvos prokuratūra šešiems asmenims už akių pareiškė įtarimus.

Kaip teigiama prokuratūros pranešime, Eurojusto remiamoje jungtinėje įtariamų sunkiausių tarptautinių nusikaltimų Ukrainoje tyrimo grupėje (JTG) dalyvaujančios nacionalinės institucijos iki šiol apklausė 4 000 liudytojų. Ukrainos valdžios institucijos savo šalies teritorijoje apklausė daugiau kaip 40 000 liudytojų.

JTG tyrime dalyvaujanti Lietuvos prokuratūra šešiems įtariamiesiems įteikė pranešimus apie įtarimus už akių.

„Ukrainos generalinio prokuroro tarnyba pranešimą apie įtarimus vykdžius karo nusikaltimus prieš civilius įteikė dar vienam asmeniui“, – nurodoma prokuratūros pranešime.

Nurodoma, kad JTG nariai (Lietuva, Estija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Ukraina) rengė bendrą baudžiamojo persekiojimo strategiją, pagal kurią pirmenybė teikiama agresijos nusikaltimų, kankinimų, netinkamo elgesio ir filtravimo neteisėtose sulaikymo vietose bei genocido nusikaltimų tyrimams.

Eurojustas, remdamas JTG veiklą, jau skyrė apie pusę milijono eurų jos veiklai finansuoti.

Anot prokuratūros, JTG veiklą remia Tarptautinis baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centras (ICPA). Sukurta Sunkiausių tarptautinių nusikaltimų įrodymų duomenų bazė (CICED), o kurią organizuoja ir duomenis valdo Eurojustas.

Prokuratūra nurodo, kad per pastaruosius šešis mėnesius ICPA padarė didelę pažangą, ruošdamas patikimą bylų dėl galimų tarptautinių nusikaltimų rengimo rinkinį. Bylų rengimo rinkinį ketinama perduoti būsimai galimo specialiojo tribunolo ar kitų jurisdikcijų prokuratūrai.

ICPA gavo papildomą finansavimą, o 2025 m. sausio mėn. jo veikla buvo pratęsta šešiems mėnesiams. Šiuo tikslu Eurojustas ir Europos Komisijos Užsienio politikos priemonių tarnyba pasirašė susitarimo dėl įnašo pakeitimą.

CICED duomenų bazei, kurioje saugomi, kaupiami ir analizuojami sunkiausių tarptautinių nusikaltimų įrodymai, iki šiol 16 šalių pateikė daugiau kaip 3 700 įrodymų rinkmenų.

2025 m. sausio mėn. nauja vertimo priemonė nacionalinių institucijų pateiktas įrodymų rinkmenas leido išversti iš 19 kalbų į anglų kalbą. Anot prokuratūros, šis žingsnis paspartino analitinį darbą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Du Ukrainos piliečiai Panevėžyje bus teisiami dėl neteisėtų migrantų gabenimo

JP Redakcija

Prokuratūra: Vilniuje statant A. Landsbergienės mokyklą nepažeistas viešasis interesas

JP Redakcija

Prokuratūra svarsto, ar apskųsti policininko išteisinimą dėl tarnybos metu nužudytos moters

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads