Kaip Kalėdų Senelis spėja per vieną naktį apkeliauti tiek daug žmonių? Ar jis iš vis realus? Tai – klausimai, kurie iki tam tikro gyvenimo momento kilo daugeliui, tačiau apie pusė Lietuvos gyventojų dovanų nešėju nustojo tikėti vaikystėje ar sulaukę paauglystės. Visgi 7 proc. suaugusių Lietuvos gyventojų sako iki šiol tikintys Kalėdų Seniu, rodo telekomunikacijų bendrovės „Telia“ užsakyta reprezentatyvi gyventojų apklausa.
Tyrimas parodė, kad didžiausia dalis (37 proc.) Lietuvos gyventojų nustojo tikėti Kalėdų Seneliu, kai jiems buvo nuo 5 iki 10 metų. Apie 17 proc. Kalėdų Senio neteko paauglystėje, 5 proc. apklausos dalyvių tvirtino, kad tikėti nustojo dar iki 5 metų, o 2 procentai – kai buvo jau suaugę.
Atliktas tyrimas parodė ir tai, kad nemažai daliai žmonių tikėjimo Kalėdų Seneliu praradimas nebuvo itin reikšmingas gyvenimo įvykis. Beveik trečdalis apklaustųjų (29 proc.) teigė nebeprisimenantys, kada tai įvyko. Įdomu tai, kad 5 proc. apklausoje dalyvavusiųjų teigė niekada netikėję, o 7 proc. sako iki šiol tikintys Kalėdų Seneliu.
„Nors tikėti Kalėdų Seneliu didžioji dalis Lietuvos gyventojų nustoja dar vaikystėje ir paauglystėje, visgi šventinę dvasią kuria ne tik jis, bet ir kitos gražiausių metų švenčių tradicijos. Buvimas kartu su šeima, artimaisiais, draugais – sukuria šių švenčių jaukumą ir šilumą. Taip pat šventės yra puikus metas išreikšti meilę ne tik savo antrosioms pusėms, tačiau ir aplinkiniams ar kolegoms“, – teigia „Telia“ rinkodaros įžvalgų vadovė Justina Vaikutytė-Paškauskė.
Daug lemia kokybinis mąstymo pokytis
Pasak vaikų psichologės dr. Laurynos Rakickienės, tokie apklausos rezultatai neturėtų itin stebinti, nes jie atitinka realybę. Vaikams iki šešių metų yra labai būdingas magiškas mąstymas, kai Kalėdų Senelis dera jų pasaulėvaizdyje, o perlipus šį amžių požiūris ima keistis.
„Maždaug nuo 5-6 metų įvyksta kokybinis mąstymo pokytis, todėl vaikai ir ima kelti konkretaus, loginio mąstymo padiktuotus klausimus: kaip Kalėdų Senelis spėja tiek dovanų išnešioti per vieną naktį? Kaip jos visos telpa į roges? Kaip patenka į namus, jei neturime kamino?“ – teigia ekspertė.
Kaip pastebi psichologė, kuomet vaikui įsismelkia abejonės, tada viskas priklauso nuo aplinkinių – ar atsiranda paslaugių vyresnių asmenų, skubančių atverti jaunėliams akis, kiek atkakliai patys tėvai slepia įkalčius.
Pataria neperkalbinėti
Dažnu atveju vaikas tiesiogiai ir be užuolankų klausia tėvų, ar Kalėdų Senelis yra. Tad L. Rakickienė rekomenduoja prieš atsakant į tokį klausimą, pirmiau paklausti – o ką pats vaikas mano?
„Jei matome, kad vaiko abejonės rimtos, tai neverta ir bandyti jo perkalbėti. Geriau pasakyti, kad tikėti Kalėdų Seneliu galima ne dėl to, kad jis yra, o dėl to, kad taip smagiau“, – mintimis dalijasi ji.
Vaikų psichologės teigimu, nėra taip svarbu, kad vaikai kuo ilgiau tikėtų Kalėdų Seneliu. Esą kur kas svarbiau sudaryti tokias sąlygas, kad asmuo, dar būdamas jaunas, patirtų ypatingą šventinę dvasią per šeimos tradicijas, namų jaukumą, o labiausiai – ramybės ir džiugesio kupiną laiką, leidžiamą drauge.