-6.6 C
Panevėžys
Šeštadienis, 15 vasario, 2025

Tvarumas ir plastikinės dėžės – mitai ir realybė

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM


Plastikas dažnai laikomas vienu didžiausių aplinkos teršėjų, o plastikinės dėžės – gamtai žalingu pasirinkimu. Visgi, realybė yra kur kas sudėtingesnė. Daugkartinio naudojimo plastikinės dėžės ne tik tarnauja dešimtmečius, bet ir gali būti perdirbamos, tad taip sumažinti bendrą atliekų kiekį.

MITAS Nr. 1. Plastikinės dėžės teršia gamtą labiau nei kartonas ar medis

Autosmilga plastikinės dėžės dažnai tarnauja ilgiau nei kartoninės ar medinės alternatyvos, o jų gamybai reikia mažiau išteklių (ypač jei įvertinsime ilgalaikį naudojimą).

Statistika rodo, kad plastikinės dėžės gali būti naudojamos iki 10 metų, o kartoninės – vidutiniškai 2–3 kartus, kol tampa nebetinkamos (šaltinis: Europos plastiko perdirbimo organizacija). Be to, daugkartinio naudojimo plastikinės dėžės gali sumažinti bendrą pakuočių atliekų kiekį iki 86 %, palyginus su vienkartinėmis alternatyvomis (šaltinis: Pasaulio ekonomikos forumas).

MITAS Nr. 2. Plastikas nesuyra ir yra pavojingas aplinkai

Nors kai kurios plastiko rūšys iš tiesų suyra labai lėtai – plastikinės dėžės yra gaminamos iš perdirbamų medžiagų ir gali būti naudojamos dešimtmečius. Tai padeda mažinti plastiko atliekų kiekį ir sumažina poreikį gaminti naujas pakuotes.

Apie 90 % plastikinių transportavimo dėžių Europoje yra pagamintos iš perdirbtų medžiagų arba gali būti visiškai perdirbamos (šaltinis: PlasticsEurope). Be to, plastikinės dėžės yra 5–10 kartų ilgaamžiškesnės nei kartoninės alternatyvos, todėl jos rečiau atsiduria sąvartynuose.

MITAS Nr. 3. Medinės ir kartoninės dėžės yra ekologiškesnis pasirinkimas

Kartoninėms ir medinėms dėžėms gaminti reikia daugiau gamtos išteklių nei plastikinėms. Medinės dėžės dažnai gaminamos iš miškų kirtimo metu išgaunamos medienos, o kartonui gaminti sunaudojama daug vandens ir cheminių medžiagų.

Kartoninių dėžių gamybai reikia iki 4 kartų daugiau vandens nei plastikinių dėžių gamybai, o medinėms dėžėms – net 10 kartų daugiau energijos nei plastiko alternatyvoms (šaltinis: Maisto ir žemės ūkio organizacija FAO). Naudojant plastikines dėžes vietoje kartoninių ar medinių – galima sumažinti pakuočių atliekų kiekį versle iki 70 % (šaltinis: Europos aplinkos agentūra).

MITAS Nr. 4. Plastikinės dėžės negali būti tvarios

Šiuolaikinės plastikinės dėžės gaminamos iš perdirbtų ir perdirbamų medžiagų, todėl jos yra daugkartinio naudojimo produktas, o ne vienkartinė pakuotė. Daugkartinio naudojimo plastikinės dėžės gali sumažinti anglies dvideginio emisiją per visą savo gyvavimo ciklą iki 60 % (lyginant su vienkartinėmis alternatyvomis) (šaltinis: Tarptautinė tvaraus pakavimo asociacija). Pasibaigus jų tarnavimo laikui – plastikinės dėžės gali būti visiškai perdirbtos ir vėl panaudotos naujų gaminių gamybai.

Kodėl verta rinktis plastikines dėžes?

Atsižvelgiant į mūsų pateiktus faktus – plastikinės dėžės yra tvari alternatyva, ypač jei jos naudojamos atsakingai ir perdirbamos pasibaigus jų eksploatacijai.

  • Ilgaamžės ir patvarios, jos tarnauja daugelį metų.
  • Jų gamybai reikia mažiau vandens ir energijos nei kartonui ar medienai.
  • Senos plastikinės dėžės gali būti paverčiamos naujais gaminiais, tad mažina plastiko atliekas.
  • Daugkartinio naudojimo dėžės padeda sumažinti bendrą pakuočių atliekų kiekį, ypač logistikos ir prekybos sektoriuose.

Nors plastikas dažnai siejamas su aplinkos tarša – daugkartinio naudojimo plastikinės dėžės yra vienas tvaresnių pakavimo sprendimų. Jos tarnauja ilgiau, gali būti perdirbamos ir sumažina bendrą pakuočių atliekų kiekį. Prieš renkantis pakavimo sprendimą verslui – verta ne tik atsižvelgti į pradinį poveikį gamtai, bet ir į tai, kaip dažnai pakuotė bus naudojama bei ar ji gali būti perdirbama.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kalnas kartoninių dėžių namuose: 5 būdai, kaip jas panaudoti švenčių metu

JP Redakcija

Kiaušinių dėžutės: ką daryti, kad skriauda gamtai būtų mažesnė

JP Redakcija

Prie Neringos policijos komisariato – įtartina dėžė

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads