Kasmet sausio 6-ąją, per Tris karalius, Lietuvos nacionalinis kultūros centras karūnuoja tris savos kultūros tradicijas puoselėjančius karalius – respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatus, pirmųjų vietų laimėtojus – po vieną vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės atstovą. Kryždirbystės srityje pats geriausias išrinktas Velžyje gyvenantis kalvis Saulius Kronis.
Nors rinkimams sutrukdė pandemija, kompetentinga komisija juos rinko virtualioje erdvėje, o iškilminga karūnavimo ceremonija atidėta palankesniam laikui.
Baigiamojoje konkursinėje „Aukso vainiko“ parodoje, skirtoje Tautodailės metams paminėti, pristatyti trisdešimties kūrėjų, geriausių savo sričių meistrų, vertingiausi vaizdinės liaudies dailės, skulptūros, tapybos, grafikos, taikomų dailės šakų bei kryždirbystės darbai.
Nugalėtojais tapo kalvis iš Velžio S. Kronis, pristatęs konkursui tradicinių kalviškų saulučių kolekciją, grafikas Viktoras Žilinskas pateikęs konkursui lino raižinius ir audėja Birutė Andrijauskienė, konkursui pateikusi tautinių kostiumų kolekciją.
Lietuvos Tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos vadovas ir kalvis S. Kronis įvertinimu didžiuojasi.
„Toks įvertinimas man – pirmas ir netikėtas. Netikėtas buvo ir dar vienas įvertinimas, kai kryždirbystės darbai buvo įvertinti regioninėje tautodailininkų parodoje, kuri vyko pernai spalio-lapkričio mėnesiais. Paroda vyko Anykščiuose“, – naujienų portalui JP pasakojo S. Kronis.
Pasak tautodailininko, jo darbų įvertinimas – pats aukščiausias.
„Tautodailėje „Aukso vainikas“ pats svarbiausias ir aukščiausias. Didesnio nebūna. Tradiciškai šie rinkimai vyksta sausio 6 dieną – per Tris Karalius. Šie karaliai atneša tris aukso vainikus ir uždeda išrinktiems geriausiems tautodailininkams ant galvų. Šįsyk apdovanojimo teks palaukti. Pandemija sutrukdė, bet tikiuosi, kad suvaržymai sušvelnės – ateis geresni laikai ir vainikas bus įteiktas“, – pasakojo kalvis S. Kronis.
„Aukso vainikas“ šiais metais rengiamas jau šešioliktą kartą. 2020 metų pavasarį visoje Lietuvoje vyko rajoninės konkurso parodos, o tų pačių metų rudenį surengta net 11 regioninių parodų, per kurias vertinti geriausi rajonų meistrų darbai.
Dėl įvestų ribojimų dalis parodų buvo eksponuojamos ne tik gyvai, bet ir perkeltos į virtualią erdvę. Tokiu būdu parodas aplankyti galėjo ir toli nuo parodų vietų gyvenantys liaudies meno puoselėtojai, parodos tapo pasiekiamos net ir gyvenantiems užsienyje.
Konkursinių darbų paroda, surengta bendradarbiaujant su Kauno rajono savivaldybe, eksponuojama Raudondvario dvare.
Parodą aplankyti gyvai šiuo metu nėra galimybių, tad kviečiame virtualiai pavartyti parodos katalogą čia.