28000 metų išnykęs urvinis liūtas, puikiai išsaugotas amžinajame įšale, beveik nepriekaištingos būklės buvo surastas Sibiro Arktyje.
Žurnale „Quaternary“ paskelbtas tyrimas detaliai pristato dviejų mumifikuotų urvinių liūtų atradimą, kuriuos 2017 ir 2018 metais surado du vietiniai mamutų ilčių kolekcionieriai.
Manoma, kad vienas jauniklis, pramintas „Sparta“, yra geriausiai išsilaikęs kada nors atrastas ledynmečio periodo gyvūnas.
Iš pradžių mokslininkai manė, kad šie jaunikliai, kurie mirties metu, manoma, buvo 1 ar 2 mėnesių amžiaus, buvo broliai. Vis dėlto, naujausias tyrimas rodo, kad jų amžius skiriasi daugiau nei 15000 metų.
„Sparta“ yra maždaug 28000 metų, o tuo tarpu vyriškos lyties jauniklis, pavadintas „Boris“, yra daugiau nei 44000 metų amžiaus.
Jaunikliai buvo išsaugoti amžinajame įšale – storame dirvožemio sluoksnyje, kuris daugelyje poliarinių regionų ištisus metus išlieka sušalęs. „Spartos“ kailis yra nepaliestas, kaip ir jos dantys, oda, minkštieji audiniai ir organai.
„„Sparta“, ko gero, yra geriausiai išsilaikęs ledynmečio laikų gyvūnas, kuris kada nors buvo surastas, ir ji yra daugiau ar mažiau nepažeista, išskyrus šiek tiek apsipešiojusį jos kailį,“ – sakė tyrimo autorė Love Dalen, evoliucinės genetikos profesorė iš Stokholmo Paleogenetikos centro. „Ji net turėjo išsaugotus ūsus,“ – pridūrė profesorė.
Tuo tarpu „Boris“, buvo pažeistas, tačiau didžiąja dalimi vis tiek išsilaikęs.
Anot tyrėjų, šie urviniai liūtai turėjo būti greitai palaidoti ir galėjo mirti per purvo nuošliaužą arba galėjo patekti į amžino įšalo plyšį. „Galbūt jaunikliai buvo palaidoti po žeme, įvykus purvo nuošliaužai, o jų kūnai buvo deformuoti veikiami žemės masės ir amžinojo įšalo ir jie greitai užšalo, taip tapdami mumijomis,“ — tyrime teigė mokslininkai.