-3.4 C
Panevėžys
Sekmadienis, 23 vasario, 2025

Spalio 16-oji – Pasaulinė maisto diena



Kasmet spalio 16-ąją minima Pasaulinė maisto diena. Šiemet Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) ragina atkreipti dėmesį į maisto ir žemės ūkio pokyčius pagal klimato kaitą. Mat viena didžiausių šio laikmečio problemų – su klimato kaita susiję stichinės nelaimės, dėl kurių dažnai nukenčia skurdžiausių pasaulio šalių gyventojai, darosi sunku prognozuoti derlius ar užtikrinti maisto saugą.

Pasaulio gyventojų skaičius nuolat auga – manoma, kad iki 2050 m. gyvens 9,6 milijardai žmonių, tad išaugs ir maisto produktų paklausa, žemės ūkio bei maisto sistemos turės prisitaikyti prie nepalankių klimato sąlygų. Taigi, būtina protingai naudoti gamtinius išteklius, kiek įmanoma mažinti išmetamų teršalų ir maisto nuostolių kiekį.

Jungtinių Tautų viršūnių susitikime 2015 m. 193 šalys įsipareigojo įveikti bado problemą per ateinančius 15 metų. Šių metų lapkričio mėnesį Marakeše (Marokas) FAO organizuoja tarptautinę konferenciją klimato kaitos klausimais. FAO ragina valstybes bendradarbiauti sprendžiant maisto ir žemės ūkio problemas priklausomai nuo kintančių klimato sąlygų bei stengtis kuo daugiau investuoti į kaimo plėtrą, stiprinti smulkiųjų ūkių pajėgumus, kiek įmanoma mažinti badaujančių žmonių skaičių pasaulyje.

Kita vis aštriau akcentuojama problema, tai neracionalus maisto išteklių naudojimas. Išsivysčiusiose šalyse vis daugiau maisto sugadinama ar išmetama, kai pasaulyje ant bado ribos balansuoja apie milijardas žmonių, didžioji dalis jų – vaikai. Lietuvoje taip pat kasmet išmetama apie 100 tūkst. tonų maisto atliekų.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) prisideda prie maisto švaistymo mažinimo mūsų šalyje. Šių metų rugpjūčio mėnesį VMVT patvirtino Labdarai ir paramai skirto maisto tvarkymo aprašą, kuriame numatytos išimtys, kai maistas, atitinkantis saugos reikalavimus, bet neatitinkantis kokybės, prekybos standartų, ženklinimo ir kitų reikalavimų, išimtinai gali būti perduodamas labdarai ir paramai.

Taip pat nurodyta, kad supakuotas maistas, paženklintas „Geriausias iki …“ po nurodytos datos, dar gali būti tiekiamas labdarai ir paramai pagal pateiktas rekomendacijas. Apraše nurodyta, koks maistas negali būti tiekiamas labdaros ir paramos gavėjams, pateikti reikalavimai ir išimtys veiklai su labdarai ir paramai skirtu maistu.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Gurmaniški nuotykiai: 10 patiekalų, kuriuos bent kartą turite paragauti keliaujant

JP Redakcija

Lietuviai sau leidžia daugiau: maisto produktams taupo kaip latviai ir estai, bet išlaidauja pramogoms

JP Redakcija

Kepsnys, karpačas ir pica iš daržovių – pradžiuginkite save ir kitus netikėtais patiekalais

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads