Pasaulio dėmesį prikaustė Australija, uždrausianti jaunesniems nei 16 metų asmenims naudotis populiariausiomis socialinių tinklų platformomis. O Lietuvoje tėvai patys imasi iniciatyvos riboti vaikų veiklą internete. „Tele2“ tyrimas atskleidžia, kad vaikų veiklą naršant kontroliuoja 8 iš 10 šeimų. Pasak Luko Keraičio, „Tele2“ Inovacijų eksperto, Australijoje draudimus įgyvendinti bus sudėtinga, tačiau tai gali tapti pavyzdžiu kitoms šalims.
„Gana garsiai abejojama, ar netgi oficialiai uždraudus socialinius tinklus jaunimui, pavyks tuos draudimus įgyvendinti. Tai lieka technologijų kompanijų atsakomybėje. O juk žinome, kad jauni žmonės sugeba kūrybiškai apeiti ribojimus, tarp jų ir technologinius.”, – teigia L. Keraitis.
Australijoje 2025 m. pabaigoje įsigalioti turintis įstatymas numato ir dešimtis milijonų siekiančias baudas jo nesilaikančioms technologijų įmonėms. Numatoma, kad draudimas bus taikomas tokioms platformoms kaip „Facebook“, „Instagram“, „TikTok“, „Snapchat“, „Reddit“ ir „X“ (anksčiau žinomas kaip „Twitter“), o susirašinėjimo programėlės kaip „WhatsApp“ ir edukacinėms platformos kaip „Google Classroom“ draudimas negalios. Vaikams prieinamas liks ir „YouTube“.
Anot L. Keraičio, sudėtinga rasti balansą tarp vaikų apsaugos ir jų teisės į informaciją bei saviraišką. Australijos vyriausybė vaikų amžiui nustatyti žada remtis tokiomis dirbtinio intelekto (DI) technologijomis, kurių patikimumu garsiai abejojama.
„Norėdami tvirčiau žinoti socialinio tinklo naudotojo amžių, socialinių platformų kūrėjai turės prašyti arba pasiimti daugiau informacijos apie naudotoją. Jeigu bus nuspręsta prašyti biometrinių duomenų, tai sukels dar naujų privatumo ir duomenų nutekėjimo iššūkių. „Facebook“ jau dabar moko DI nustatyti vartotojų amžių, analizuojant tokius dalykus kaip gimtadienio žinutės, kurias jie gauna. Nei vienas iš būdų nėra be trūkumų”, – pastebi „Tele2“ Inovacijų ekspertas.
Eksperto žodžiais, protingai naudojami socialiniai tinklai gali tapti vertingu informacijos ir naujienų šaltiniu bei galimybe bendrauti su draugais. Tačiau negalima pamiršti ir jų keliamų pavojų: žalos, kuri atsiranda, kai jaunas žmogus nekritiškai priima nerealistiškus išvaizdos ar gyvenimo standartus, pernelyg daug laiko praleidžia prisijungęs, susiduria su patyčiomis ar priekabiavimu.
O kaip yra Lietuvoje?
Apklausos rodo, kad dauguma Australijos tėvų palaiko socialinių tinklų draudimą vaikams. Nors Lietuvoje apie panašius draudimus negirdėti, didžioji dauguma tėvų domisi vaikų veikla internete ir juos bando apsaugoti patys.
„Tele2“ 2024 m. paskelbtas interneto saugumo vaikams tyrimas atskleidė, kad didžioji dalis tėvų (79 proc.) riboja vaikų praleidžiamą laiką bei turinį internete. Dažniausiai tėvai nustato laiko limitus, kiek vaikas gali praleisti naršydamas, tačiau kai kurie taip pat kontroliuoja ir turinį, prie kurio vaikas gali prieiti. Net trečdalis (34 proc.) ribojančių vaiko laiką internete įrenginyje yra įdiegę specialią programą ir net 4 iš 10 (39 proc.) tų, kurių vaikai buvo atsidūrę nesaugiose situacijose internete.
„Šiandien Lietuvoje ir pradinukai aktyviai naudojasi soc. tinklais, nors platformų taisyklės aiškiai nurodo minimalų 13 m. amžių. Tai rodo tiek reguliavimo, tiek švietimo spragas”, – sako Rasa Jauniškienė, Skaitmeninės etikos centro bendraįkūrėja.
Pasak jos, kad būtų išvengta pavojų – nuo vaikų priklausomybių iki netinkamo turinio poveikio, kitų rizikų – būtini aiškūs šeimų ir mokyklų susitarimai, daugiau edukacijos kampanijų nacionaliniu mastu bei griežtesnė socialinių tinklų atsakomybė už vaikų saugumą.
„Lietuvoje sprendimų priėmėjų pozicija šiais klausimais lieka neaiški, o mokykloms tenka savarankiškai spręsti šiuos iššūkius, skiriant daug pastangų ir laiko. Matome didėjantį ir tėvų bendruomenių, ir mokyklų administracijų susirūpinimą. Todėl ir mūsų šalyje būtina aiški šalies institucijų ir aukščiausių sprendimų priėmėjų pozicija, reikalingi susitarimai ir konkretūs veiksmai šiems klausimams spręsti”, – sako R. Jauniškienė.
Per pastaruosius metus „Tele2“ visoje grupėje užblokavo daugiau nei 5 milijonus bandymų pasiekti puslapius, kuriuose talpinamas nepilnamečių seksualinio išnaudojimo turinys. Operatorius automatiškai riboja prieigą prie kenkėjiškų, žalingą turinį talpinančių svetainių.