-0.8 C
Panevėžys
Antradienis, 25 vasario, 2025

Skurdo rizikos lygis per pandemiją mažėjo

Autoriusbns
Fotofreepik.com


Skurdo rizikos lygis Lietuvoje per pandemiją mažėjo, tačiau ne visose gyventojų grupėse, teigia Statistikos departamentas. 

Remiantis eksperimentinės statistikos duomenimis, skurdo rizikos lygis pernai buvo 20 proc. – 0,9 proc. punkto mažiau nei 2019 metais.

„Kaip eksperimentinė statistika, 2021 metais buvo atliktas skurdo rodiklių, remiantis praėjusio 2020 metų laikotarpio pajamomis vertinimas. Per pandemiją 2020 metų pajamų skurdas – santykinis bei absoliutus – mažėjo bendrai visose amžiaus grupėse“, – spaudos konferencijoje kalbėjo departamento generalinio direktoriaus pavaduotoja Inga Masiulaitytė-Šukevič.

„Tiesa, pagal namų ūkių tipus tokio vienareikšmiškumo nėra. Pavyzdžiui, vienišų asmenų, patenkančių į santykinio skurdo riziką, procentas padidėjo 0,6 proc. punkto“, – pridūrė ji.

Pasak statistikų, į skurdo riziką patenka 47,4 proc. vienišų žmonių.

Aukščiausias skurdo rizikos lygis pagal amžių 2020 metais buvo tarp 65 metų ir vyresnių žmonių – 35,1 proc., arba  0,9 punkto mažiau nei pagal 2019 metų pajamas.

Absoliutaus skurdo lygis sumažėjo ir siekė 3,6 proc.

„Per metus absoliutaus skurdo lygis sumažėjo 1,5 procentinio punkto. Tačiau vieniši tėvai patenka į didžiausią riziką. Net 15,7 proc. namų ūkių, kuriuose gyvena vienas suaugęs ir vienas ar daugiau vaikų, patiria absoliutų skurdą. Tai yra vienam gyvenančiam asmeniui tenka mažiau nei 260, šeimai iš dviejų suaugusių ir dviejų vaikų – 546 eurai“, – sakė I. Masiulaitytė-Šukevič.

Anot jos, santykinio skurdo rizikos riba didėjo.

„Net ir pandeminiu laikotarpiu Lietuvoje namų ūkių disponuojamosios pajamos augo. Tas matosi pagal didėjančią skurdo rizikos ribą. Atlyginimų augimas nesustojo ir nestokota išmokų labiau pažeidžiamoms visuomenės dalims. Tai iš esmės ir lemia skurdo mažėjimą“, – kalbėjo I. Masiulaitytė-Šukevič.

Vartotojų nuomonių tyrimas šių metų liepą parodė, kad 15 proc. namų ūkių pajamos padidėjo, 18 proc. – sumažėjo. 66 proc. – nepasikeitė.

Tačiau kaimo vietovėse tik 11 proc. respondentų pasakė, kad jų namų ūkio pajamos padidėjo, teigiančiųjų, kad jos sumažėjo, buvo vienu punktu daugiau nei mieste.

„Daugiausia – 35 proc. – gyventojų, kurių namų ūkio pajamos padidėjo, nurodė, kad pajamos didėjo dėl padidėjusių socialinių išmokų, 32 proc. nurodė dėl darbo rezultatų, kompetencijų vertinimo ar darbo užmokesčio indeksavimo. Kaimo vietovėse pajamos socialinės išmokos itin padidino pajamas. Net 40 proc. apklaustųjų teigė, jog dėl jų didėjo pajamos“, – kalbėjo departamento atstovė.

Pasak departamento, nurodžiusieji, kad pajamos mažėjo, dažniausia priežastimi įvardijo sutrumpėjusį darbo laiką, sumažėjusį darbo krūvį. Taip teigė daugiau nei pusė apklaustųjų – 55 proc. 22 proc. pažymėjo, kad pajamos sumažėjo dėl darbo praradimo.

21 proc. namų ūkių, kurių pajamos padidėjo, teigė, kad pajamų padidėjimas susijęs su COVOD-19 pandemija.

„Net 77 proc. respondentų, kurių namų ūkio pajamos mažėjo, teigė, jog tai įvyko dėl COVID-19 pandemijos. Daugiau tokių buvo mieste – 78 proc., o kaime – 74 proc. Ir tarp didžiausias pajamas gaunančių namų ūkių apie 90 proc. tokių namų ūkių pajamų sumažėjimo priežastį įvardino COVID-19 pandemiją“, – teigė I. Masiulaitytė-Šukevič.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

2024 metų statistika Panevėžio rajone: gimė mažiau nei mirė, susituokė daugiau nei išsiskyrė

JP Redakcija

Kas šeštas vaikas Lietuvoje gyvena ties skurdo riba: iš užburto skurdo rato išlipa ne kiekvienas

JP Redakcija

Lietuvoje žemiau skurdo rizikos ribos gyvena penktadalis žmonių

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads