5.1 C
Panevėžys
Pirmadienis, 25 lapkričio, 2024

Šios uogos – tikras išsigelbėjimas šaltuoju metu laiku: 3 nebrangios ir maistingos idėjos su šilauogėmis, kurios sušildys

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM

Vėsai įsisukant į kasdienybę, o dienos trumpėjant, mūsų organizmas ima šauktis natūralių vitaminų ir šilumos. Kai nusiskinti saują uogų darže mūsų klimato juostoje tampa nebeįmanoma, vitaminų atsargas bemat papildys šilauogės, kurių net ir žiemą netrūksta parduotuvėse. Pasak „Iki“ komunikacijos vadovės Gintarės Kitovės, jaunystės šaltiniu vadinamos uogos yra paklausios ištisus metus. Jeigu vasarą jomis gardiname ledus, darome glotnučius, tai vėsų rudenį pravers šildantys receptai: išbandykite 3 „Iki“ kulinarų idėjas. 

Valgykite į sveikatą – organizmas padėkos

Šilauogės – vienos populiariausių uogų Lietuvoje, nepriklausomai nuo metų laiko. Jos įsigalėjusios kasdieniame racione, tačiau įdomu tai, kad mūsų proseneliai apie jas tikriausiai net nebuvo girdėję – šilauogės Europoje pradėtos auginti vos prieš mažiau nei šimtą metų, pasakoja „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.

„Net apie 40 proc. pasaulinio šilauogių poreikio patenkina JAV. Būtent šios šalies senieji gyventojai, laikoma, pirmieji pripažino jų kulinarinę vertę, naudą sveikatai. Jie įtraukė šilauoges į savo mitybą ir naudojo jas įvairiais organizmo stiprinimo tikslais, įskaitant arbatų ir kompresų gamybą. Ir tik ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kultūrinės aukštaūgės šilauogės atgabentos bei pradėtos auginti Europoje“, – sako J. Sabaitienė.

Jeigu Amerikos čiabuviai kliovėsi intuicija ir praktika, tai šiandienos mokslininkai jau gali labai aiškiai įvardyti, kuo naudingos šios uogos. Šilauogės – mažytės antioksidantų jėgainės, o ypač antocianinų, kurie išsiskiria savo galingumu. Šilauogėse yra ir kalio, cinko, folio rūgšties bei vitaminų C, K. Ne be reikalo dėl savo turtingumo naudingomis medžiagomis, jos vadinamos ir jaunystės uogomis.

„Šilauoges lietuviai be galo mėgsta – jos pasižymi ne tik nauda organizmui, bet ir geru skoniu, patrauklia kaina. Pirkėjai vertina, kad jomis galima mėgautis visus metus, jos skanios nepriklausomai nuo sezono. Kol Lietuvoje žiema jau pakeliui, šiais vitaminų užtaisais pirkėjus aprūpiname ir šiltesnių kraštų“, – sako G. Kitovė.

Pasak jos, šilauogės yra labai populiarios, todėl pirkėjų patogumui yra pakuojamos į skirtingo dydžio indelius. Pavyzdžiui, ieškantys tik saujos uogų užkandžiui ar ant rytinės košės, renkasi mažus įpakavimus. Tačiau paklausiausi „Iki“ parduotuvėse – šilauogių kibirėliai, nes šios uogos labai universalios, jas virtuvėje panaudoti galima įvairiai. Be to, turėdamos storesnę odelę nei dauguma kitų uogų, jos yra gana atsparios – tinkamai laikomos, šaldytuve gali išstovėti iki 2 savaičių.

Kai norisi ko nors šilto – 3 receptai jaukiems patiekalams su šilauogėmis

Šilauogės yra neįtikėtinai plačiai panaudojamas kulinarinis ingredientas. Dažnai jomis mėgaujamasi šviežiomis, jos yra tapusios įvairiausių desertų žvaigždėmis, o jų saldžiarūgštis skonis puikiai dera ir su pikantiškais patiekalais, netgi su mėsa ir žuvimi. „Iki“ kulinarai į savo meniu rekomenduoja įtraukti 3 receptus, kurie bus visai nesunkiai pagaminami, jiems nereikės nei daug išlaidų, nei laiko.

Purūs jogurtiniai blynai su šilauogėmis

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 20 min.

Reikės: 120 g šviežių šilauogių, 250 g natūralaus jogurto, 2 kiaušinių, 1 pakelio vanilinio cukraus, 170 g miltų, 2 šaukštelių kepimo miltelių.

Gaminame:

  1. Sumaišykite jogurtą su kiaušiniais ir vaniliniu cukrumi plaktuvu, šakute arba mikseriu nedideliu greičiu. Suberkite miltus su kepimo milteliais (geriausia per sietelį) ir švelniai maišykite tol, kol ingredientai susijungs į vientisą ir vienodą masę. Sudėkite šviežias šilauoges ir atsargiai sumaišykite šaukštu.
  2. Įkaitinkite keptuvę su trupučiu sviesto ir blynams dėkite po 1 pilną šaukštą tešlos, palikdami tarp jų šiek tiek tarpo.
  3. Kepkite ant silpnos ugnies, kol blynai pakils ir gražiai paruduos (apie 2,5 min.). Apverskite ir kepkite, kol jie taps auksinės spalvos, apie 2 minutes. Prieš kepdami kitą blynų partiją, nuvalykite keptuvę popieriniu rankšluosčiu.

Prancūziškų skrebučių apkepas su šilauogėmis

Porcijos: 8

Gaminimo laikas: 1,5 val. (30 min. ruošti ir 1 val. kepti)

Reikės: 1 puodelio šviežių šilauogių, 12 riekelių baltos duonos, 220 g šviežio kreminio sūrio, 12 kiaušinių, 2 puodelių pieno, 1/3 puodelio skysto medaus. Padažui: 1 puodelio šilauogių, 1 puodelio cukraus, 1 puodelio vandens, 2 šaukštų kukurūzų krakmolo, 1 šaukšto sviesto.

Gaminame:

  1. Nuo duonos nupjaukite plutą ir supjaustykite duoną 2-3 cm dydžio kubeliais. Ppusę jų sudėkite į riebalais išteptą kepimo indą. Ant viršaus šaukštu išdėliokite kreminį sūrį, tuomet – šviežias šilauoges ir likusius duonos kubelius.
  2. Dideliame dubenyje suplakite kiaušinius, pieną ir medų. Supilkite ant duonos mišinio. Uždenkite ir laikykite šaldytuve 8 valandas arba per naktį.
  3. Likus 30 minučių iki kepimo išimkite iš šaldytuvo. Uždenkite ir kepkite 180 °C 30 min. Atidenkite ir kepkite dar 25-30 min. arba kol į vidurį įkištas peilis ištrauktas bus švarus.
  4. Nedideliame puode sumaišykite cukrų, vandenį ir kukurūzų krakmolą iki vientisos masės. Užvirkite ant vidutinės ugnies ir maišydami virkite, kol sutirštės, apie 3 minutes. Įmaišykite šviežias šilauoges ir užvirinkite. Sumažinkite ugnį ir virkite, kol uogos sutrūkinės, apie 8-10 minučių. Nuimkite nuo ugnies ir įmaišykite sviestą. Patiekite su apkepu.

Keptas sumuštinis su šilauogėmis ir bri sūriu

Porcijos: 2

Gaminimo laikas: 15 min.

Reikės: 1 puodelio šviežių šilauogių, 4 riekelių storos kvietinės duonos, 2 šaukštų sviesto, 110 g bri sūrio, 2 šaukštelių vandens, 0,5 šaukštelio medaus.

Gaminame:

  1. Į nedidelį puodą suberkite šilauoges ir įpilkite vandens. Įmaišykite medų. Virkite ant vidutinės ugnies, kol uogos pradės plyšinėti ir išleis sultis. Nuimkite nuo ugnies ir atidėkite į šalį.
  2. Įkaitinkite keptuvę ant vidutinės ugnies. Sviestu patepkite duoną ir į keptuvę įdėkite dvi riekes sviestu patepta puse į apačią. Ant kiekvienos duonos riekės uždėkite po riekelę bri sūrio. Uždėkite paruoštų šilauogių. Ant viršaus uždėkite antrą duonos riekę sviestu į viršų.
  3. Kepkite po 2-3 minutes iš kiekvienos pusės arba kol duona apskrus ir sūris išsilydys.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Gaivūs desertai su paskutinėmis šio sezono uogomis

confident-noyce

12-metis panevėžietis Domas savo kieme įkūrė verslą: turi tik vieną norą

confident-noyce

Iš ūkio į šaldiklį: kaip šaldytos uogos gali pagerinti sveikatą?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau