-6.4 C
Panevėžys
Trečiadienis, 12 vasario, 2025

SGD terminalai padės pažaboti Rusijos dominavimą ES dujų rinkoje



Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) naudojimo ir saugojimo strategijos. Šioje rezoliucijoje europarlamentarai akcentavo būtinybę kuo efektyviau išnaudoti jau esamus ir planuojamus statyti SGD terminalus.

Viena priežasčių, paskatinusių EP priimti šią rezoliuciją – Baltijos jūros dugnu nutiesto „Nord Stream“ dujotiekio pajėgumo dvigubinimo („Nord Stream 2“) projektas. Europarlamentarai yra susirūpinę neigiama įtaka, kurią šis projektas padarys Europos energetiniam saugumui – padvigubinus „Nord Stream“ pajėgumą, bendrovė „Gazprom“ įgytų dominuojančią padėtį Europos dujų rinkoje.

Rezoliucijoje taip pat pabrėžiama, kad nepaisant kai kuriose valstybėse narėse įgyvendintų sėkmingų dujų infrastruktūros projektų, tam tikrų regionų dujų rinka per daug fragmentuota. Tai reiškia, kad Baltijos jūros, Vidurio ir Pietryčių Europos regionų valstybės narės bei Airija vis dar yra labai priklausomos nuo vieno energijos tiekėjo.

Todėl dokumente pabrėžiama, kad reikėtų ieškoti būdų užkirsti kelią šiam dujotiekio projektui ir juo labiau jam neturėtų būti teikiama jokia ES finansinė parama ar taikomos ES teisės išimtys. Tuo atveju, jei naujasis dujotiekis būtų nutiestas, siūloma ieškoti dujų tiekimo Vidurio Europai alternatyvų: plėtoti Šiaurės-Pietų dujų koridorių bei didinti SGD terminalų prieinamumą.

Europos komisija ir valstybės narės skatinamos kuo geriau išnaudoti šiuo metu jau veikiančius SGD terminalus, ypač jei tokios infrastruktūros nauda gali pasidalinti kelios šalys regione. Turi būti siekiama, kad valstybėms, priklausomoms nuo vieno dujų tiekėjo atsivertų alternatyva netiesiogiai gauti dujas iš savo kaimynių, turinčių SGD terminalus. Todėl turi būti užbaigtos trūkstamos dujų jungtys tarp valstybių, kas leistų SGD terminalų ir dujų saugyklų naudą išplėsti už šiuos objektus pasistačiusių šalių ribų.

Rezoliucijoje akcentuojama, kad minėti veiksmai susilpnins valstybių priklausomybę nuo vieno tiekėjo, padidins dujų tiekimo patikimumą bei padės sumažinti šio ištekliaus kainas. Kaip vienas sėkmingiausių regioninio bendradarbiavimo energetikos srityje pavyzdžių rezoliucijoje pabrėžiamas Baltijos regione veikiantis BEMIP (angl. Baltic Energy Market Interconnection Plan). Todėl EK ir valstybės narės raginamos remti panašius tarpvalstybinius politinius darinius, kurie prisidėtų didinant energetinių rinkų integraciją bei palengvinant svarbių projektų įgyvendinimą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Lietuvai perėmus „Independence“ dažnės jo patikra, daugiau atsakomybių teks institucijoms

JP Redakcija

27 faktai apie SGD laivą-saugyklą „Independence“

JP Redakcija

„KN Energies“ už laivą „Independence“ sumokėjo 138 mln. eurų

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads