Seimas linkęs vaiko tėvų globėjams, kaip ir seneliams, numatyti galimybę gauti atostogas ir išmoką vaikui prižiūrėti.
Antradienį parlamentarai po svarstymo pritarė tai numatančioms Darbo kodekso bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms. Už tai balsavo 95 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 1 parlamentaras. Projektai dar turės įveikti Seime priėmimo stadiją.
Pritarus siūlomiems pakeitimams, teisę gauti vaiko priežiūros atostogas ir išmoką turėtų buvęs vienas iš vaiko tėvų nuolatinių globėjų (rūpintojų). Tokios galimybės jis neturėtų tik tokiu atveju, jei teismo nutartimi buvo nušalintas nuo globėjo pareigų.
Siūloma, kad naujas reguliavimas įsigaliotų 2025 m. sausio 1 d.
Įstatymų pataisas inicijavo Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijai atstovaujančios Seimo narės Guoda Burokienė ir Aušrinė Norkienė.
„Pasitaiko atvejų, kad vaiko tėvai turi tik globėjus, jie neturėjo tėvų, kurie juos užaugintų, užaugino globėjai ir dėl įvairių priežasčių tų vaikų negalėjo įsivaikinti. Tiems globėjams, pagal Darbo kodekso nuostatas, negali būti suteiktos atostogos anūkui prižiūrėti. Jie neturi galimybės gauti vaiko priežiūros išmoką. Manau, kad tokių globėjų nėra labai daug, bet kadangi yra norinčių pasinaudoti šita galimybe, tai siūlau įtraukti ir globėjus, kaip ir senelius“, – iš Seimo tribūnos yra sakiusi G. Burokienė.
Šiuo metu Darbo kodekse numatyta, kad pagal šeimos pasirinkimą, atostogos vaikui prižiūrėti, iki vaikui sukanka treji metai, gali būti suteikiamos motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), senelei, seneliui arba kitiems giminaičiams, faktiškai auginantiems vaiką, taip pat darbuotojui, paskirtam vaiko globėju.