Lietuvos valdžiai ieškant papildomų lėšų gynybai ir, be kita ko, svarstant pratęsti laikinąjį bankų solidarumo mokestį, SEB banko Lietuvoje vadovė sako, jog bankas politikų sprendimų nekomentuoja, o juos vykdo. Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė kartoja Lietuvos bankų asociacijos poziciją, kad aplinka šiam verslui tampa neprognozuojama, o vienas sektorius yra išskiriamas iš kitų.
„Mes politikų sprendimų nekomentuojame, visada vykdome visus mokestinius reikalavimus ir jau sumokėjome 2023 metais virš 80 mln. eurų solidarumo mokesčio (…). Tai tiesiog mokam tuos mokesčius, esam įpareigoti tą daryti, o komentuoti nenorime, tuo labiau, kad turime bendrą asociacijos poziciją“, – BNS sakė S. Gutauskaitė-Bubnelienė.
„Asociacija yra pasisakiusi, kad iš tiesų aplinka darosi neprognozuojama ir pakeitimų yra labai daug ir vienas sektorius yra išskiriamas“, – pridūrė SEB vadovė.
LBA anksčiau ne kartą teigė, kad bankų solidarumo mokestis iškreipė konkurenciją. Asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė yra teigusi, kad šis mokestis yra diskriminacinis bei turės pasekmių šalies investicinei aplinkai.
Komentuodama banko sprendimą nuo balandžio padidinti kai kurių paslaugų įkainius, S. Gutauskaitė-Bubnelienė tikino, kad tai nėra susiję su solidarumo mokesčiu ir noru jį kompensuoti. Anot jos, naudotis atnaujintu banko paslaugų planu yra daug pigiau negu perkant atskiras paslaugas.
S. Gutauskaitė-Bubnelienė teigė sveikinanti verslo iniciatyvą mokėti didesnį pelno mokesčio tarifą, tačiau pabrėžė, kad bankai jį moka jau nuo 2019 metų.
„Mes jau dabar mokame padidintą pelno mokesčio tarifą – jeigu visos verslo įmonės moka 15 procentų, tai bankai nuo 2019 metų moka 20 procentų pelno mokesčio tarifą, tai, aš sakyčiau, mes jau turime tą padidintą tarifą ir jis buvo įvestas, beje, kaip laikinas, tai toliau mokame tą mokestį“, – sakė S. Gutauskaitė-Bubnelienė.
„Bet iš tiesų ta verslo iniciatyva yra labai sveikintina, tai rodo, kad verslas yra atsakingas ir jiems rūpi mūsų šalies patrauklumas ir saugumas“, – BNS teigė SEB vadovė.
Iš Europos Centrinio Banko (ECB) didintų palūkanų normų šalies bankų 2023 metais uždirbtas milijardinis pelnas laikomas netikėtu, todėl valdžia nutarė dvejus metus jį apmokestinti – per 2023-2024 metus tikimasi surinkti apie 400 mln. eurų solidarumo įnašo ir šias lėšas panaudoti gynybai ir karinei bei civilinei transporto infrastruktūrai.
Mokestis mokamas nuo grynųjų palūkanų pajamų, daugiau kaip 50 proc. viršijančių vidutines ketverių pastarųjų metų pajamas.