-0.3 C
Panevėžys
Trečiadienis, 5 vasario, 2025

Savaitgalį su Žeme susidūrė ypač didelė kosminių atliekų dalis

AutoriusGISMETEO.LT
FotoAFP

Kinija paleido „Long March 5B“ raketą, kuri į Žemės orbitą iškėlė pirmąjį šalies naujosios kosminės stoties modulį.

Pats paleidimas atrodė buvęs sėkmingas, tačiau įvykiai besiklostę vėliau sukėlė susirūpinimą. Pagrindinė raketos pakopa, kuri atliko sunkųjį kosminės stoties pakėlimą į orbitą, taip pat pateko į planetos orbitą ir nekontroliuojama nukrito atgal link atmosferos.

Tai buvo viena didžiausių kada nors pakartotinai į Žemės atmosferą patekusi nekontroliuojamų kosminių nuolaužų, teigia „SpaceNews“. Dar blogiau tai, kad ilgą laiką buvo neaišku kur ir kada tiksliai ji nukris į Žemę.

Nuo pat balandžio mėnesio pabaigoje įvykdyto paleidimo, antžeminės komandos sekė nebenaudojamą raketą, tarp jų ir JAV Kosmoso vadovybė.

JAV Kosmoso vadovybės teigimu, buvo tikėtina, kad į Žemės atmosferą ji pateks kažkada tarp vėlyvos šeštadienio popietės iki šeštadienio nakties.

Didžioji dalis raketos lūženų sudegė joms susidūrus su atmosfera, tačiau pranešama, kad dalis jų pasiekė planetos paviršių, tačiau koks kiekis jų nukrito planetoje – lieka neaišku.

Mokslininkai buvo apskaičiavę, kad remiantis raketos trajektorija, neįprastai didelė kosminė nuolauža į Žemės atmosferą pateks kažkur tarp maždaug 41,5 laipsnių šiaurinės platumos ir maždaug 41,5 laipsnių pietų platumos.

Ši zona apėmė kelis didžiausius pasaulio miestus, tačiau taip pat ir dideles Ramiojo, Indijos ir Atlanto vandenyno dalis.

Panašus, tačiau gerokai mažesnis įvykis danguje virš JAV Ramiojo vandenyno Šiaurės vakarų regiono klostėsi kovo mėnesio pabaigoje, po „SpaceX“ paleidimo.

Antroji kompanijos „Falcon 9“ raketos pakopa subyrėjo ir buvo matoma Oregone, Vašingtone ir pietinėje Britų Kolumbijoje, kur sukūrė žadą atimantį dangaus spektaklį.

Reginio stebėtojai rėkė iš susijaudinimo matydami, kaip jiems virš galvos dega raketos dalys, o nedideli jos gabalai nukrito ir į fermą Vašingtone.

JAV kosmoso vadovybė pranešė, kad Kinijos raketos kosminės nuolaužos į Žemės atmosferą pateko virš Arabijos pusiasalio vėlų šeštadienį, nors nežinoma, ar jos nusileido sausumoje ar vandenyje.

Visgi,  Kinijos pilotuojamų skrydžių kosmoso agentūros (China Manned Space Agency, CMSA) pranešė, kad nuolaužos iš tikrųjų nusileido Indijos vandenyno srityje.

Kadangi Kinijos raketos dalys nukrito į vandenyną, tai turės nedidelį poveikį aplinkai, nes „Long March 5B“ raketa naudoja aplinkai draugišką kurą, praneša „Reuters“.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Žiniasklaida: iš Baltarusijos į Lietuvą įskridęs orlaivis sankcijų nepažeidė

JP Redakcija

Lietuvą pasiekė „Javelin” paleidimo sistemoms skirtų raketų už 6,5 mln. eurų

JP Redakcija

Atraskite Lietuvą iš naujo – skrydžiai oro balionais visoje šalyje

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads