Šilti rudens tonai kviečia pasigrožėti gamtos vaizdais, o taip pat ir atrasti naujų skonių virtuvėje. Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ receptų idėjų partnerė Vita Marija Murėnaitė siūlo vėsiais vakarais gaminti gardžius gomurį ir širdį glostančius „wok“ patiekalus. Tinklo parduotuvėse šiuo metu vykstant teminiam Azijos mėnesiui, Vita Marija dalijasi dviem išraiškingų skonių „wok“ valgių receptais. Sužinokite, kodėl šie patiekalai taip vertinami visame pasaulyje bei koks pagrindinis jų privalumas.
„Wok“ patiekalai, pasirodę Kinijoje prieš daugiau nei 2 tūkst. metų, yra kur kas daugiau nei tik maisto ruošimo būdas. Tai – kultūrinis fenomenas. Teigiama, kad pirmieji „wok“ patiekalai buvo paprasti, paruošti iš šviežių vietinių ingredientų, dažnai gaminami greitai ir efektyviai. Ši patiekalo ruošimo tradicija ypač gerai atspindi senovės kinų virtuvės principus, kuriuose vertinamas skonis ir maistingumas.
„Wok“ patiekalams būdingas ingredientų sezoniškumas
Klasikiniai „wok“ patiekalai, pavyzdžiui, daržovių stir-fry (liet. kepti riebaluose) arba makaronai su vištiena ir riešutais, dažnai ruošiami iš šviežių, sezoninių ingredientų. Tokių produktų pasirinkimas geriausiai išryškina natūralų maisto skonį, išlaiko savo tekstūrą ir maistingumą. Be to, „wok“ patiekalai ne tik džiugina gomurį, bet ir atspindi kinų kultūrą, kur svarbiausia yra šviežumas ir natūralumas.
„Štai pavyzdžiui, Šiaurės Kinijoje dažniau gaminami daugiau riebalų turintys patiekalai, o Pietų Kinijoje – gaivesni ir šviežesni. Tokiu būdu kiekvienas „wok“ valgis nurodo savo regiono kulinarines tradicijas. Visos šio azijietiško patiekalo gamybos subtilybės geriausiai atsiskleidžia gamybos proceso metu, kuriame dominuoja daug spalvų turinčios daržovės. Taigi, šie valgiai ne tik nustebina plačia skonių palete, tačiau taip pat yra ir itin maistingi“, – pasakoja Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, „Maximos“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė.
Kaip „wok“ pagaminti lengvai ir greitai?
Nors gali atrodyti, kad „wok“ patiekalo gaminimas reikalauja specialios įrangos ar ingredientų, vis tik realybė yra visai paprastesnė. Maisto tinklaraščio „Running Vita“ kūrėja Vita Marija Murėnaitė sako, kad sėkmei, gaminant „wok“, reikia drąsos ir kelių azijietiškos virtuvės ingredientų.
„Šiandien net mažiausioje, prie namų esančioje parduotuvėje galima rasti bent kelis azijietiško maisto prieskonius. Pastarieji išties pagyvins jūsų gaminamus patiekalus, tik svarbiausia, nepabijokite ekperimentuoti. Su azijietiškais produktais taip jau yra – iš pradžių dauguma jų baugina savo kitonišku kvapu, bet po to gomurį nuspalvina įvairiausiais skoniais. Beje, ne veltui Azijos gatvėse dažnai matoma liepsna – gaminant „wok“ reikia stengtis naudoti kuo didesnę kaitrą, kad patiekalai greitai ir gardžiai iškeptų“, – dalijasi patarimais V. M. Murėnaitė.
Vienas iš „wok“ privalumų – universalumas. Kiekvienas gali rinktis ingredientus pagal savo skonį: nuo daržovių iki makaronų rūšies ar nuo baltymų šaltinio iki padažų įvairovės. Padrąsinti eksperimentuoti ruošiant „wok“ patiekalus gali saldžiarūgščiai arba aitrūs padažai, prieskoniai, skirtingų rūšių greitai paruošiami makaronai ir kiti tolimojo žemyno įkvėpti skirtingi ingredientai, kurių šiuo metu tinklo parduotuvėse vykstant teminiam mėnesiui galima rasti pačių įvairiausių. Be to, daugelis tokių „paruoštukų“, kaip jau pagaminti padažai ar greitai paruošiami makaronai, padės šį procesą padaryti dar greitesnį ir lengviau įgyvendinamą.
„Kuo dažniau gaminsite – tuo greičiau viskas ir gausis. Ranka įgus greičiau pjaustyti, o fantazija didės ties ingredientais. Gamindama laikausi pagrindinės taisyklės – visus ingredientus pasiruošiu iš anksto, kad gaminimo procesas vyktų sklandžiai ir greitai. Kepant „wok“ patiekalus, pirmiausia į keptuvę dedami prieskoniai, tokie kaip česnakas ar imbieras, o vėliau daržovės – nuo kietesnių iki minkštesnių. Norint pagreitinti procesą, patariama rinktis jau sumaišytus padažų mišinius. Be to, labai svarbu naudoti tinkamus darbo įrankius, pavyzdžiui, storadugnę keptuvę, kuri užtikrina tolygų kaitimą ir leidžia patiekalui išlaikyti reikiamą temperatūrą“, – patarimų negaili prekybos tinklo receptų idėjų partnerė.
Skaniai ir įvairiaspalvei, tačiau itin lengvai pagaminamai vakarienei V. M. Murėnaitė siūlo išbandyti porą „wok“ patiekalų receptų.
„Wok“ makaronai su tofu ir grybais
Norintiems išbandyti ne visiems įprastą „wok“ variantą su mėsa, V. M. Murėnaitė rekomenduoja patiekalą paruošti su tofu ir grybais. Beje, nebijokite eskeprimentuoti – šį „wok“ valgį galite paruošti ir su jautiena ar vištiena. 4 porcijoms pagaminti Jums prireiks:
- 180 g ryžių makaronų;
- 1 didelio brokolio stiebo (galima naudoti ir brokolio žiedyną);
- 300 g mėgstamų grybų (puikiai tinka valgomasis dantenis);
- nykščio dydžio imbiero gabalėlio;
- 250 g tofu sūrio;
- 2 pakelių austrių ir česnakų padažo;
- neutralaus aliejaus kepimui (pavyzdžiui, saulėgrąžų);
- saujelės skrudintų sezamo sėklų;
- aitriųjų paprikų;
- žaliosios citrinos sulčių.
Gaminimas. Į verdantį vandenį įdėkite ryžių makaronus ir virkite pagal instrukciją, nurodytą ant pakuotės. Jiems išvirus, perplaukite šaltu vandeniu, kad nesuliptų. Į įkaitintą keptuvę įpilkite šlakelį neutralaus aliejaus. Į keptuvę berkite smulkintą imbierą, pakepinkite. Po to dėkite susmulkintą brokolio stiebą, grybus ir galiausiai – tofu. Šiek tiek viską pakepkite, o tuomet į keptuvę supilkite austrių ir česnakų padažą. Makaronus patiekite su skrudintomis sezamų sėklomis, aitriosiomis paprikomis bei žaliosios citrinos sultimis.
Tailandietiška vištiena su ananasais ir anakardžiais
Jums reikės:
- 2 skiltelių česnako;
- 2 vištos šlaunelių mėsos (galite naudoti vištienos krūtinėlę arba tik jų vidinę dalį);
- 1/2 raudonos paprikos;
- 6 vyšninių pomidorų;
- 100 g šviežio ananaso;
- 2 v. š. sojų padažo;
- 2 v. š. kečupo;
- nedidelės saujos pakepintų anakardžių;
- ryžių (porcijai apie 50–75 g);
- svogūnų laiškų;
- saujos anakardžių riešutų.
Gaminimas. Įkaitinkite keptuvę ir įpilkite šlakelį aliejaus. Suberkite susmulkintą česnaką ir vidutinio dydžio pjaustytus vištienos gabalėlius, kepkite juos apie 2–3 minutes. Suberkite susmulkintą papriką ir pomidorus, kepkite dar 2 minutes.
Tada supilkite padažą ir pamaišykite. Suberkite supjaustytą ananasą su riešutais ir viską dar porą minučių pakepinkite. Patiekite makaronus su virtais ryžiais, svogūnų laiškais ir smulkintais anakardžių riešutais. Skanaus!