Saulės elektrinių pikas Panevėžyje jau praėjo

Autoriussamanta ilonytė
Fotoživilė večiorkutė, erikas laužadis

Tiek Panevėžio mieste, tiek rajone galima pamatyti vis daugiau stogų, padengtų saulės elektrinėmis. Į tokį gamtos tausojimo ir taupymo būdą investuoja ir įmonės, ir gyventojai. Tiesa, anot saulės elektrinių montuotojų, investavimo į saulės elektrines pikas buvo praėjusiais metais.

Saugus energijos panaudojimas

AB „Panevėžio energija“, siekdama atpiginti elektros kainas gyventojams, investavo į saulės elektrines. Savo eksploatuojamų katilinių teritorijose 2023 metais bus įrengusi 637 kW bendro galingumo penkias elektrines: dvi „Panevėžio energijos“ saulės elektrines Panevėžyje, po vieną – Rokiškio, Kėdainių, Zarasų katilinių teritorijose.

2021 metais AB „Panevėžio energija“ Panevėžio rajoninėje katilinėje Pušaloto g. buvo įrengta 150 kW galios saulės elektrinė.

„Ant esančios miesto katilinės pastatų stogų sumontuoti 535 saulės moduliai, kurių bendras paviršių plotas užima beveik 1100 kvadratinių metrų ir per metus pagaminama apie 120 MWh elektros energijos. 2023 metais 238 kW bendros galios elektrą generuojančios saulės elektrinės pradėjo veikti ir Rokiškio, Zarasų, Kėdainių katilinių teritorijose. Skaičiuojama, kad trys saulės elektrinės per metus pagamins apie 213 MWh elektros energijos. Šiuo metu Panevėžio elektrinės katilinės teritorijoje, Senamiesčio g., įrengiama 249 kW galingumo saulės elektrinė. Planuojama, kad per metus bus pagaminama apie 227 MWh elektros energijos“, – pasakojo įmonės atstovė spaudai Daiva Paulauskienė.

D. Paulauskienė.

AB „Panevėžio energija“, plėtodama saulės elektrinių projektus, modernizuoja šilumos ūkį diegdama technologijas, kurios didina atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą, prisideda prie švarios ir saugios energijos panaudojimo bei prie klimato kaitos mažinimo. Visa saulės elektrinių pagaminta elektros energija sunaudojama katilinių poreikiams tenkinti – šilumos, skirtos AB „Panevėžio energija“ vartotojams, gamybai ir tiekimui. Saulės elektrinės pateisina bendrovės siekį kuo mažiau pirkti brangios elektros energijos ir taip mažinti šilumos gamybos sąnaudas, kurios įtakos turi nustatomai vartotojams tiekiamos šilumos kainai.

„AB „Panevėžio energija“ saulės elektrinių įrengimo projektams įgyvendinti buvo suteikta valstybės subsidija. Iki 40 proc. tinkamų finansuoti projekto įgyvendinimo išlaidų finansavo Aplinkos projektų valdymo agentūra iš Klimato kaitos programos lėšų. Skaičiuotina, kad „Panevėžio energijos“ investicijų, t. y. 0,52 mln. eurų, į saulės fotovoltines elektrines atsipirkimo laikas sudarys apie 4 metus“, – atskleidė ji.

Pikas – 2022-aisiais

MB „Egiroma“ užsiima šilumos siurblių, kondicionierių, vėdinimo sistemų ir saulės elektrinių montavimu bei prekyba. Įmonės direktorius Egidijus Pupelis atskleidė, jog didžiausias elektrinių montavimo pikas buvo praėjusiais metais, kuomet pakilo elektros kainos.

„Didžiausias užsakymų kiekis buvo pernai. Tuomet paklausa buvo didžiulė ir vyravo panelių bei medžiagų trūkumas. Na, o šiemet tiekėjai prisivežė visko daug, o užsakymų mažiau. Tam įtakos turi ir sumažėjusios elektros kainos, ir valstybės kompensacijų vėlavimas. Šiais metais kompensacijos paskelbtos tik balandžio pabaigoje, o gyventojai atsakymus gauna tik dabar“, – kalbėjo vyras.

E. Pupelis.

Pasak E. Pupelio, praėjusiais metais gyventojai išsigando tokio kainų šuolio ir masiškai ėmė investuoti į saulės elektrinės, kurios tuomet turėjo greitą atsiperkamumą. Dabar atsiperkamumas yra 6–7 metai, o su parama – 5 metai.

Pasiteiravus, kur gyventojai dažniau statosi elektrines – mieste ar rajone – įmonės direktorius tikino, kad skirtumo – nėra.

„Žmonės statosi elektrines labai įvairiai. Tikrai negalėčiau išskirti, kad mieste daugiau ar mažiau. Skaičiai – labai panašūs. Taip pat negalėčiau išskirti ir amžiaus, nes investuoja ir jaunos šeimos, ir pensininkai. Tiesa, dažniausiai statosi tie, kurie turi šildymą oras-vanduo arba oras-oras. Tai atpigina ir šildymo išlaidas. Taip pat rekomenduojame tiems, kurie turi saulės elektrines, įsirengti tokio tipo šildymą“, – rekomendavo E. Pupelis.

Vyro teigimu, norintieji investuoti į saulės elektrines, turi apsvarstyti rimtą klausimą – kur montuoti paneles.

„Klientai dažnai nesvarsto, kur statyti elektrines. Ne visi stogai yra tinkami joms. Taip pat ir norintieji statyti paneles ant žemės turi skirti tam bent 14 metrų plotą“, – dėstė jis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

APVA paramos poveikis saulės energetikai Lietuvoje: kiek žali esame iš tiesų?

JP Redakcija

APVA parama saulės elektrinėms 2024: paruoškite „namų darbus“

JP Redakcija

Lietuva saulės elektrinių įrengimui Ukrainoje skyrė 5 mln. eurų

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads