-2.1 C
Panevėžys
Trečiadienis, 12 vasario, 2025

Saugesnio interneto savaitė: kaip saugiau naudotis viešosiomis elektroninėmis paslaugomis?

Autoriusjp
Fotofreepik.com


Vasario 11-oji daugelyje pasaulio šalių yra skelbiama Saugesnio interneto diena, kuriai paminėti rengiama Saugesnio interneto savaitė. Jos metu organizuojami renginiai ir vykdoma šviečiamoji veikla, skatinanti interneto vartotojus labiau pasirūpinti savo saugumu internetinėje erdvėje. Šių metų projekto „Prisijungusi Lietuva: skaitmeninių įgūdžių tobulinimas“ rengiamų Saugesnio interneto savaitės veiklų tema – saugesnis naudojimasis viešosiomis e. paslaugomis. Visoje Europoje organizuojamos akcijos šūkis – „Kurkime geresnį internetą kartu!“.

„22-ąjį kartą rengiama iniciatyva siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į saugų elgesį internete. Norime paskatinti visuomenę saugiau ir atsakingiau naudotis interneto technologijomis. Mūsų šalies gyventojai vis aktyviau naudojasi viešosiomis e. paslaugomis, todėl joms populiarėjant privalu kalbėti ir apie vieną didžiausių iššūkių – asmens duomenų apsaugą. Naudojantis įvairiomis e. paslaugomis svarbu užtikrinti, kad asmeninė informacija nepatektų į nesąžiningų asmenų rankas“, – sako asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė Rita Šukytė.

Vasario 13 d., 12 val., naujienų portale „15min” rengiama tiesioginė transliacija, skirta paskatinti saugiau naudotis viešosiomis e. paslaugomis. Transliacijos tema – „E. paslaugų pasaulis: nepamirškime saugumo”.

Tiesioginėje transliacijoje dalyvaus Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūros direktoriaus pavaduotojas Arminas Rakauskas. Jis pristatys viešųjų e. paslaugų plėtojimo tendencijas, aptars jų naudą žmogui. Taip pat supažindins su viešųjų e. paslaugų vartojimu mūsų šalyje bei papasakos, kaip suderinamas viešųjų e. paslaugų patogumas ir jų saugumas.

Kibernetinio saugumo ekspertas, gynybos rizikos kapitalo fondo „ScaleWolf“ vadovas Edvinas Kerza patars, kaip išvengti saugumo grėsmių naudojantis viešosiomis e. paslaugomis. Jis papasakos, kokias saugumo klaidas dažniausiai daro viešųjų e. paslaugų vartotojai ir kokias apgaulės schemas šioje srityje dažniausiai taiko elektroniniai sukčiai.

Labiausiai paplitusias nusikalstamas veikas internetinėje erdvėje ir galimus prevencinius veiksmus pristatys Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis. Ekspertai pateiks patarimų, kaip elgtis piliečiams, jei jie įtaria, kad jų asmeniniai duomenys buvo pavogti ar panaudoti neteisėtai.

5 patarimai, kaip saugiai naudotis viešosiomis e. paslaugomis.

Pasak ekspertų, viešosios e. paslaugos leidžia lengvai atlikti įvairias administracines ir finansines operacijas internetu, tačiau jas naudojant svarbu laikytis pagrindinių saugumo principų.

  1. Naudokite saugius prisijungimo būdus – visuomet rinkitės elektroninį parašą, dviejų veiksnių autentifikaciją ir stiprius slaptažodžius.
  2. Neatskleiskite asmeninių duomenų nepatikimose svetainėse – prie viešųjų paslaugų galima jungtis tik per vyriausybines ar patikimų institucijų svetaines.
  3. Atkreipkite dėmesį į svetainės saugumą – saugiausios yra HTTPS protokolą naudojančios svetainės.
  4. Saugokite savo įrenginius – naudokite antivirusinę programinę įrangą ir nuolat atnaujinkite jų programas bei operacinę sistemą.
  5. Būkite atsargūs su e. laiškais ir žinutėmis – neatsakykite į įtartinas žinutes ir nespauskite jose esančių nuorodų.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ar įmanoma, kad Lietuvoje visiškai dingtų internetas?

JP Redakcija

Jūros dugnu keliaujantis internetas: ar Lietuva vieną dieną gali likti be ryšio?

JP Redakcija

Ar šviesolaidinis internetas vis dar pranašesnis už mobilųjį?

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads