8.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 7 lapkričio, 2024

Rubinais spindinti prabanga už visai mažai: kaip paprasčiausia išlukštenti granatus ir kaip juos itin skaniai panaudoti virtuvėje

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Sultingos ir blizgančios tarsi maži brangakmeniai granatų sėklos skoniu ir spalva bemat praturtina įvairius patiekalus, o kainuoja visai nedaug. Granatai neatsiejami nuo Viduržemio jūros regiono ir Artimųjų Rytų virtuvių, o juos vis labiau pamėgsta ir lietuviai, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Saldžiomis ir traškiomis sėklomis skanu mėgautis ir vienomis, tačiau verta šį vaisių įtraukti ir į kitų patiekalų bei desertų gamybą.

„Lietuviai išties mėgsta granatus, ir vis labiau – pavyzdžiui, vien per šių metų rugsėjį ir spalį granatų pardavimai išaugo net 69 proc. Jie, šalia mangų bei persimonų, įsitvirtinę ir tarp pačių populiariausių egzotinių vaisių. Šiemet prekyboje švieži granatai pasirodė dar rugpjūtį, tačiau būtent dabar jų piko ir šlovės valanda. Sezono metu geriausias tiek jų skonis, tiek kaina, todėl sezoniniais mėnesiais granatų nuperkama net 20 kartų daugiau nei likusiu metų laiku“, – sako G. Kitovė.

5 dalykai, ką verta žinoti apie granatus

Ryškios šviežių granatų sėklos salotose ar gaivios jų sultys turi magišką galią akimirksniu priminti atostogas šiltuose kraštuose. Tačiau tuo jų nauda nesibaigia – šis vaisius vadinamas ne tik skonio, bet ir vitaminų bomba, pasakoja „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė

Tūkstantmečius lydinti simbolizmas. Granatai vertinami ir auginami jau tūkstantmečius, jie laikomi sėkmės, vaisingumo, meilės simboliu. Jie buvo žinomi dar Homero laikais, o mitas byloja, kad meilės deivė Afroditė pirmoji Kipre pasodino granatmedį. Šie vaisiai savo simboline prasme svarbūs ir žydams. Granatai minimi net Toroje, jų simboliais puošiami Toros ritiniai, o jų atvaizdai rasti dar ant senųjų žydiškų monetų.

Daugiau antioksidantų net nei žaliojoje arbatoje. Šiais laikais granatų nauda grindžiama ne mitologija, o moksliniais tyrimais. Pasak „Iki“ vaisių žinovės, šiuose vaisiuose gali būti net iki trijų kartų daugiau antioksidantų nei žaliojoje arbatoje. Jie taip pat yra A, C, E, B grupės vitaminų ir vertingų mineralų, pavyzdžiui, magnio, kalio, jodo, silicio ir fosforo šaltinis. Granatų sultys taip pat turėtų tapti kiekvienos moters draugu, nes jos gali palengvinti PMS simptomus ir padėti dorotis su menopauzės rūpesčiais. Be to, vienas granatas turi tik apie 80 kcal.

Rinkitės ieškodami specifinio garso. Granatų kokybę galima lengvai įvertinti pagal jų odelės išvaizdą. Jei ji vientisa, be pažeidimų, galima daryti prielaidą, kad viduje esančios sėklos taip pat yra geros kokybės. Kitas įdomus metodas, pasak J. Sabaitienės, – granatą vertinti pagal jo skleidžiamą garsą. Tiesiog pirštu lengvai paspauskite granatą. Jei išgirsite būdingą „girgždėjimo“ garsą, granatas yra prinokęs, o viduje esančios sėklos sultingos ir kupinos skonio.

Kaip visai paprastai išimti sėklas. „Granatų lukštenimas – tik iš pažiūros yra netvarkingas darbas. Yra įvairiausių būdų, kaip granatus išlukštenti greičiau, patogiau ir švariau. Pavyzdžiui, nupjaukite viršūnėlę ir padarykite 6 vertikalias įpjovas žievelėje, nepažeidžiant pačių sėklų. Išskleidus vaisių kaip žiedlapius, bus lengviau išimti sėklas. Kad būtų dar mažiau netvarkos, sėklas lukštenkite dubenyje vandens – neprisitaškys sulčių“, – pataria J. Sabaitienė.

Galima netgi užšaldyti. Granatai skinami prinokę, todėl nupjauti nuo medžio toliau nebenoksta. Sveiki, švieži vaisiai kambario temperatūroje išsilaikys 5-7 dienas, o šaldytuve – iki dviejų savaičių. Šviežias sultis reikėtų suvartoti per savaitę. „Tuo tarpu sėklas tikrai reikėtų laikyti šaldytuve – dėkite į sandarų indą ir suvalgykite per 3-5 dienas.  sandariame inde šaldytuve laikomos iki penkių dienų. Gera žinia mėgstantiems sutaupyti ir ta, kad įsigijus granatų per akcijas už gerą kainą, sėklas galima užšaldyti. Jos bus tinkamos vartoti net iki trijų mėnesių“, – sako J. Sabaitienė.

3 idėjos – nauji receptai su granatais

Ne be reikalo granatai vis populiarėja ir tarp lietuvių – jų panaudojimas virtuvėje yra be galo platus. Galima ne tik spausti skanias sultis, bet ir vien apibarsčius mėgstamas salotas, įdėjus į pusryčių košę ar jogurtą, suteiksite patiekalui ir traškumo, ir skonio gylio. Tačiau tai tik dalis kulinarinio granatų potencialo – „Iki“ kulinarai dalinasi 2 idėjomis, o „Iki“ konditerijos maestro Thierry Lauvray siūlo išbandyti burnoje tirpstantį „panna cotta“ desertą su granato sėklomis.

Silkė su granatais ir riešutais

Porcijos: 8

Gaminimo laikas: 20 min.

Reikės: 1 šviežio granato, 500 g silkės, 2 šaukštų majonezo, 1 šaukšto natūralaus jogurto, 1 šaukštelio garstyčių, 2 šaukštų razinų, 2 šaukštų graikinių riešutų, svogūnų laiškų, petražolių.

Gaminame:

  1. Razinas užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite kelioms minutėms. Nusausinkite.
  2. Silkę supjaustykite įstrižai juostelėmis. Susmulkinkite svogūnų laiškus, petražoles ir nulupkite granatą. Riešutus paskrudinkite sausoje karštoje keptuvėje.
  3. Sumaišykite majonezą su jogurtu, razinomis, garstyčiomis ir žalumynais.
  4. Dubenyje sumaišykite supjaustytą silkę su paruoštu majonezu ir sudėkite į lėkštę.
  5. Viršų apibarstykite riešutais ir granatais. Papuoškite petražolių lapeliais ir patiekite atšaldytą.

Bolivinių balandų ir avinžirnių salotos su granatais

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 1 šviežio granato, 150 g morkų, 100 g bolivinių balandų, 1 agurko, 250 g konservuotų avinžirnių, 3 šaukštų aliejaus, 2 šaukštų baltojo vyno acto, 3 šaukštų sezamo sėklų, šviežių petražolių, maltos paprikos, česnakų miltelių, svogūnų miltelių, kario miltelių.

Gaminame:

  1. Morkas nulupkite, supjaustykite kubeliais ir apkepkite keptuvėje aliejuje.
  2. Sudėkite bolivines balandas, dar minutę pakepinkite, tada įpilkite vandens ir virkite pagal gamintojo nurodymus. Kai išvirs, atidėkite į šalį, kad atvėstų.
  3. Agurką supjaustykite kubeliais. Avinžirnius nusausinkite. Atskirkite granatų sėklas.
  4. Prieskonius sumaišykite su alyvuogių aliejumi, actu ir trimis šaukštais vandens. Sumaišykite salotas su paruoštu padažu ir patiekite, pavyzdžiui, stiklainiuose. Pabarstykite sezamo sėklomis ir smulkintomis šviežiomis petražolėmis.

„Panna cotta“ su granatais

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 2 šviežių granatų, 6 želatinos lapelių, 450 ml 30 proc. riebumo grietinėlės, 50 ml pieno, 50 g cukraus, vanilės ekstrakto.

Gaminame:

  1. 4 želatinos lapelius po vieną pamerkite į šaltą vandenį. Po 5 minučių nusausinkite rankoje.
  2. Grietinėlę, pieną, cukrų ir vanilės ekstraktą sudėkite į puodą. Užvirinkite ir atidėkite į šalį.
  3. Sudėkite nusausintus želatinos lapelius ir išmaišykite. Atidėkite į šalį, kad atvėstų, retkarčiais pamaišykite. Kai mišinys pradės stingti, perpilkite į stiklines ir palikite šaldytuve kelioms valandoms.
  4. 2 želatinos lapelius po vieną pamerkite į šaltą vandenį. Po 5 minučių nusausinkite rankoje.
  5. Nulupkite granatą ir perkelkite sėklas į aukštą indą. Sumaišykite jas trintuvu, tada pertrinkite per sietelį. Gautas putas sumaišykite su 100 ml vandens, želatina ir atšaldykite šaldytuve.
  6. Kai želė pradės stingti, tolygiai paskirstykite ją ant desertų ir padėkite į šaldytuvą dar maždaug 2 valandoms, kad sustingtų.
  7. Prieš patiekdami desertą apibarstykite granatų sėklomis.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis spalį toliau brango

confident-noyce

Kodėl verta išbandyti Monge šunų maistą?

confident-noyce

Meksikietiškas restoranas namuose: sutaupykite ir avokadą panaudokite ne tik tobulai gvakamolei – štai dar 2 netikėti patiekalai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau