Kovas iš tiesų gali būti paskutinis mėnuo, kuomet ypač aiškiai bus galima stebėti naktinį dangų. Kodėl?
Šaltas oras sulaiko mažiau drėgmės, nei šiltas oras, kas žiemą dažnai sudaro skaidrias stebėjimo sąlygas. Priešingai, vasaros naktys, pasižymi didele oro drėgme ir migla.
Meteorų lietus?
Deja, bet šiauriniame pusrutulyje kovas negali pasigirti meteorų lietumis.
Rytinis Veneros, Marso ir Saturno šokis (pradedant nuo kovo 15 d.)
Mėgstantiems priešaušrio veiksmą – paskutinėmis kovo mėnesio savaitėmis žemiau rytiniame-pietrytiniame horizonte pasirodys Saturnas, kuris judės link Veneros ir Marso grupelės. Kaip skelbia „EarthSky“, kovo 24 d. turėtumėte galėti matyti visą šią trijulę savotiškame „plokščiame lygiašoniame trikampyje“.
Žvelkite į „Sliekų pilnatį“ (kovo 16 d.)
Iš visų pravardžių, skirtų skirtingų mėnesių pilnatims, tai vienas populiariausių kovo mėnesio pilnaties fazės pavadinimų. Šį mėnesį ji savo piko apšvietimą pasieks kovo 16 d. vakarą.
Toks neįprastas pavadinimas pilnačiai priskirtas pažymint tai, kad ankstyvomis pavasario dienomis ima rodytis sliekai.
Pavyzdžiui, Odžibviai – gausiausia indėnų tauta Šiaurinėje Amerikoje, ilgą laiką kovo mėnesio pilnatį vadino „Cukraus pilnatimi“, siedami ją su cukriniais klevais, tuo metu dovanojančiais gardžią sulą. Kiti šios pilnaties vardai yra „Žąsies pilnatis“, „Varnos sugrįžimo pilnatis“.
Ir visgi, sliekai yra neatsiejama mūsų ekosistemų dalis, taigi, galbūt, jie vis dėlto verti šiokio tokio pripažinimo. Spindėk ir toliau, gražioji Sliekų pilnatie!
Pavasario lygiadienis (kovo 20 d.)
Pavasarinis lygiadienis neabejotinai yra daug žadantis taškas mūsų kelyje link šiltesnių orų ir vis ilgėjančių dienų.
Esantiems Pietiniame pusrutulyje viskas vyks priešingai.
Pavasarinis lygiadienis prasidės kovo 20 d. Tądien saulė pateka tiksliai rytuose ir nusileidžia tiksliai vakaruose, o saulės šviesa abu pusrutulius šildo vienodai.
Tai taip pat yra vos viena iš dviejų datų metuose, kuomet dienos ir nakties trukmė yra vienoda.
Palankus metas stebėti Zodiako šviesą
Ankstyvą pavasarį vakaruose galima pamatyti paslaptingą švytėjimą – Zodiako šviesą.
Dairytis reikia saulėlydžio taške, po sutemų, itin giedrame danguje, kuo atokiau nuo miesto šviesų.
Zodiako šviesa pasirodo šviesos kūgio/ šviesos piramidės pavidalu.
Šį švytėjimą sukuria saulės spinduliai, kuriuos atspindi dulkių dalelės, skriejančios aplink Saulę vidinėje Saulės sistemoje.
Manoma, kad šios dulkelės yra tarsi palikti pėdsakai nuo tų laikų, kai prieš 4,5 milijardus metų gimė mūsų Žemė ir kitos Saulės sistemos planetos. Jos dar kitaip vadinamos tarplanetinėmis dulkėmis.
Blyškus švytėjimas seka dulkėtą plokštumą, pro kurią orbitoje keliauja visos planetos, ir kuri astronomams dar yra žinoma kaip ekliptikos plokštuma.
Pavasarį šią šviesą itin palanku stebėti, kadangi ekliptikos plokštuma virš vakarinio horizonto išsikiša beveik vertikaliai.
Kadangi Zodiako šviesa yra silpna, dėl to ją lengvai gali užgožti Mėnulio šviesa. Pats tinkamiausias metas šio fenomeno stebėjimui yra naktys apie jaunatį.