„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis teigia, kad be jo vadovaujamos politinės jėgos Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) nesugebės sudaryti tvarios valdančiosios koalicijos. Todėl politikas tikina vis dar laukiantis socialdemokratų kvietimo jungtis į valdančiąją koaliciją kartu su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
„Nemuno aušra“ gali būti ta jėga, kuri turi 20 Seimo narių ir gali atnešti labai aiškias, stabilias pozicijas“, – Eltai teigė R. Žemaitaitis.
„Aš sėdžiu labai ramus, nes tikrai žinau, kad sveikas protas šį kartą turi nugalėti, emocijos neturi nugalėti. Bet iš vienos pusės ir džiaugiuosi, kad jie neformuoja karštakošiškai tos koalicijos“, – sakė jis.
Politiko įsitikinimu, tvariausia valdančioji koalicija ir būtų sudaryta iš socialdemokratų, „Vardan Lietuvos ir „Nemuno aušros“ atstovų.
„52 socialdemokratų atstovai, 14 Sauliaus Skvernelio, 20 „Nemuno aušros“ – tai 86 mandatus turinti dauguma, tai yra konstitucinė dauguma. Pridėkite dar 3 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (atstovus – ELTA), Viktorą Fiodorovą, kuris nori valdančiojoje daugumoje dirbti, ir turi 90 Seimo narių“, – ambicijų dirbti valdančiojoje daugumoje neslėpė politikas.
Anot jo, visos kitos koalicinės dėlionės nebūtų tvarus pasirinkimas.
„Nuo socialdemokratų priklauso, ar jie nori važiuojančią valstybę matyti, ar vis dėlto stagnuojačią. Su 76 mandatais, aš manau, kad būtų stagnacija kaip turi būti“, – teigė R. Žemaitaitis, akcentuodamas būsimos „valstiečių“ frakcijos nestabilumą.
„O jeigu dar Liberalų sąjūdį prisiimi į koaliciją, tai turi molines kojas, dar turi girą prisikabinęs ir iš dumblo tu nepakyli. Nes kad ir ką tu bedarysi, Liberalų sąjūdis tau nieko neleis daryti, nes jie buvo su konservatoriais daugumoje“, – vaizdžiai galimas koalicijos alternatyvas komentavo politikas.
Nesureikšmina socialdemokratų sprendimo dėl premjero kandidatūros
R. Žemaitaitis tikina, kad jam nelabai rūpi, kas bus būsimas socialdemokratų premjeras. Anot jo, svarbiausia, kad LSDP į Vyriausybės vadovo postą deleguotų progresyvų politiką.
„Jeigu socdemai apsispręs, kad gali būti Gintautas Paluckas, tai viskas tvarkoje, jeigu socdemai apsispręs, kad Juozas Olekas, tai irgi yra viskas tvarkoje. Tai yra jų politinio lauko atsakomybė“, – sakė „Nemuno aušros“ lyderis.
„Man jokio skirtumo. Jeigu valstybė eina progreso keliu, nori kurti ekonomiką, (…) tai, aš manau, kad jokio skirtumo. Bet jeigu mes turime premjerą tik nomenklatūrinį, kuris tik pastatytas, tai nieko jis ir nepadarys“, – pridūrė jis.
Lietuvos socialdemokratų partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė šiomis dienomis galimai praneš atsisakanti užimti premjero postą, antradienį pranešė portalas LRT.lt.
Po antrojo Seimo rinkimų turo V. Blinkevičiūtė taip ir neatsakė, ar ketina užimti premjero postą.
Šiuo metu apie galimybes formuoti valdančiąją daugumą socialdemokratai kalba su „valstiečiais“ bei Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
ELTA primena, kad sekmadienį įvyko antrasis Seimo rinkimų turas. Daugiausia mandatų laimėjo Lietuvos socialdemokratų partija – ji turės 52 vietas parlamente.
Antroje vietoje liko dabartiniai valdantieji konservatoriai su 28 mandatais, trečioje vietoje esanti „Nemuno aušra“ gaus 20 vietų parlamente.
Kitame Seime taip pat bus Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ su 14 mandatų, Liberalų sąjūdis su 12 ir Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga (LVŽS) su 8 vietomis parlamente.
Į parlamentą taip pat pateko trys Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai – Jaroslav Narkevič, Rita Tamašunienė ir Česlav Olševski. Pirmą kartą Seime atsidūrė ir Nacionalinio susivienijimo atstovas Vytautas Sinica. Mandatą gavo ir „Laisvės ir teisingumo“ pirmininkas Artūras Zuokas, save išsikėlę Viktoras Fiodorovas ir Vitalijus Šeršniovas.
Pakartotinio balsavimo metu prie balsadėžių išreikšti savo pilietinę valią atėjo 41,31 proc. Lietuvos rinkėjų.