Statistika rodo, kad 80 proc. žmonių turi vienokių ar kitokių problemų dėl burnos sveikatos. Daugelis sulaukę 50 metų yra netekę vieno ar kelių dantų. Pagrindinės priežastys – prasti pacientų higienos įgūdžiai, kadangi nebuvo mokoma, kaip taisyklingai valytis dantis, nebuvo reikiamos įrangos bei trūko gydytojų odontologų profesionalaus paruošimo.
Laikui bėgant, odontologai turėjo galimybes tobulėti, atsidarė pirmieji privatūs odontologų kabinetai, tapo pasiekiama nauja, gydymui reikalinga, įranga.
Nuolatinė mokslo pažanga, inovacijos odontologijos, implantologijos srityse, padeda pacientui išsaugoti esančius dantis, atstatyti prarastus, atlikti ortognatines operacijas ir sugrąžinti pacientams kokybišką kramtymo funkciją, šypseną ir pasitikėjimą savimi.
Pacientei Danguolei, kaip ir kitiems, panašaus amžiaus žmonėms, teko susidurti su „senąja“ odontologija.
– Nuo kelių metų prasidėjo bėdos dėl dantų?
– Bėdos su dantimis, kaip ir odontologų baimė, prasidėjo nuo mažų dienų. Nuo 6 metų atsimenu odontologo kabineto kvapą, gręžimo garsą ir vibraciją, sėdint „dantisto“ kėdėje. Tik tokio amžiaus nepraverdavau burnos ir gydymas buvo neįmanomas.
O dantys visą laiką, kiek pamenu, buvo labai silpni, trapūs. Kai mokiausi vidurinėje mokykloje, tapau nuolatine odontologų paciente. Situacija dar labiau suprastėjo vėliau, po 3 vaikų gimdymų, tada dažniausiai gydymas baigdavosi dantų šalinimu.
– Ar domėjotės dantų gydymo metodais, kaip galvojate, koks Jums tinkamiausias?
– Labai nedrąsiai leisdavau sau pasvajoti apie dantų atstatymą implantais. Net nupurto pagalvojus apie išimamas dantų plokšteles, pamerktas stiklinėje. Be plokštelių, kiek domėjausi, mano atveju, viršutiniame žandikaulyje būtų geriausia implantacija metodu „visi ant 4 implantų“, kai įsukami 4 implantai, o ant jų prisukamas fiksuotas laikinas protezas iš dešimties dantų.
Šios metodikos privalumas tas, kad pacientas, atėjęs be dantų, per parą laiko išeina jau su naujais dantimis. Tai inovatyviausias ir žmogui patogiausias būdas, kaip atstatyti visus prarastus dantis.
– Jei nebūtumėte laimėjusi projekto, kokį gydymą būtų reikėję pasirinkti?
– Jei nebūčiau laimėjusi projekto, liktų gydymas išimamais protezais (plokštelėmis), esami dantų tilteliai visiškai nebesilaiko. Kadangi dirbu pagal verslo liudijimą, yra apribojimų gauti gydymo paslaugas išsimokėtinai per lizingo kompanijas. Pati finansų, reikalingų implantacijai ir fiksuotam protezui, neturiu. Todėl labai džiaugiuosi gavusi galimybę atstatyti dantis implantais.
– Po susitikimo su Aukštaitijos implantologijos klinikos gydytojais, koks gydymo būdas Jums buvo rekomenduotas?
– Kaip ir maniau, mano atveju tinkamiausias dantų atstatymo metodas – implantacija su protezavimu „visi ant keturių“. Gydytoja odontologė Aistė Navikienė sudarė gydymo planą: viršutiniame žandikaulyje bus pašalintas vienas belikęs dantis, įsukti 4 implantai ir ant implantų prisukti nauji dantys. Pradžioje, kol implantai pilnai prigis, bus uždėti laikini dantys, tačiau jie atrodys visai kaip nuolatiniai. Po keturių – šešių mėnesių, pilnai sugijus implantams, bus pritvirtinti pastovūs dantys. Apatinio žandikaulio tvarkymui, kadangi dantys yra labai „nuvalgyti“, bus atliekamas estetinis plombavimas ir po to dedamas tiltelis.
– Ar jaudinatės prieš gydymą?
– Taip, jaudulio yra, kaip atrodysiu, ar tikrai nauji dantys bus gražūs, tačiau odontologė ortopedė Sandra Piškinė parodė „prieš po“ atvejus, kaip pacientai atrodo su laikinu protezu, ir aš visiškai nusiraminau. Pasitikiu klinikos komanda.
– Kokios dar kilo baimės?
– Baimių nebuvo, žinau, kad operacijos metu bus taikoma sedacija (mini narkozė), todėl operacijos metu miegosiu ir nejausiu diskomforto. Jei po operacijos bus mėlynių ar patinimų, tai priimsiu kaip savaime suprantamą dalyką. Svarbiausia, kad nereiks būti be dantų.
– Ačiū už pokalbį, lauksime įspūdžių pasidalijimo po operacijos.