2.8 C
Panevėžys
Šeštadienis, 1 vasario, 2025

Prognozės: mažesnių maisto kainų turbūt nebus, infliacija žemiau nei 10 proc. šiais metais nenusileis

Autoriusmartynas lekavičius
Fotoerikas laužadis, bns

Šiandien vykusioje spaudos konferencijoje, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus apžvelgė Lietuvos ekonomikos raidą ir pristatė naujausias makroekonomines prognozes: Lietuvos ekonomika augs 2,1 proc. – 0,6 proc. punkto lėčiau, nei prognozuota kovo mėnesį. Kitais metais ekonomikos augimas turėtų paspartėti ir pakilti iki 3,4 procento.

Lietuvos banko teigimu, šalies ekonomikai didžiausią įtaką darys Rusijos karo Ukrainoje eiga, COVID-19 padėtis ir tiekimo grandinių trikdžiai.

„Realusis BVP šiemet didės 2,1 proc., kitais metais paspartės iki 3,4 proc. Lietuvos ekonomikai ekonomikai didžiausią poveikį turės Rusijos karas prieš Ukrainą, pasaulinės pandemijos padėties valdymas, kaip spręsis tiekimo grandinių trikdžiai“, – teigė Gediminas Šimkus.

Pasak valdybos pirmininko, infliacija žemiau 10 proc. gali kristi tik kitais metais. Infliacija šiuo metu yra pasiekusi aukštą lygį, tačiau spėjama, kad jos tempai vasaros viduryje pradės lėtėti.

„Jeigu įvertintume vien tik faktiškai patirtus infliacijos lygius, vien tai reikšmingai kilsteltų 2022 metų infliacijos prognozę į viršų. Šiemet vidutinė metinė infliacija Lietuvoje sudarys 15,2 proc., o kitais metais kristi iki 4,6 proc.“, – kalbėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

G. Šimkus.

Padidėjusios infliacijos poveikį šiek tiek sumažino atlyginimų augimas – pirmąjį šių metų ketvirtį augimas siekė 14 proc. Vis dėlto prognozuojama, kad realusis darbo užmokestis 2022 metais turėtų sumažėti pirmą kartą per dešimtmetį.

Gegužę maisto produktų kainos buvo penktadaliu didesnės nei prieš metus ir pasivijo pasaulines kainas. Pasak Lietuvos banko valdybos pirmininko, kainų mažėjimo tikėtis nereikia, nes jos priklauso nuo žaliavų ir kitų jo savikainos komponentų, kurie brangsta. Maisto žaliavų kainų padidėjimą vartotojai pajunta ne iš karto, todėl pokyčius pradėjome matyti tik pastaruoju metu.

„Deja, bet turiu būti pesimistas. Galutines maisto kainas ir toliau veiks pakilusios žaliavų kainų rinkos, išaugusios pašarų ir trąšų kainos, kurios yra maisto savikainos dalis“, – teigė G. Šimkus.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

N. Mačiulis: nepaisant pasaulinio ekonomikos lėtėjimo, Lietuvoje infliacija išlieka viena mažiausių ES

JP Redakcija

Metinė infliacija liepą sudarė 1,1 proc.

JP Redakcija

Metinė infliacija birželį sudarė 1 proc.

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads