Šiandien vykusioje spaudos konferencijoje, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus apžvelgė Lietuvos ekonomikos raidą ir pristatė naujausias makroekonomines prognozes: Lietuvos ekonomika augs 2,1 proc. – 0,6 proc. punkto lėčiau, nei prognozuota kovo mėnesį. Kitais metais ekonomikos augimas turėtų paspartėti ir pakilti iki 3,4 procento.
Lietuvos banko teigimu, šalies ekonomikai didžiausią įtaką darys Rusijos karo Ukrainoje eiga, COVID-19 padėtis ir tiekimo grandinių trikdžiai.
„Realusis BVP šiemet didės 2,1 proc., kitais metais paspartės iki 3,4 proc. Lietuvos ekonomikai ekonomikai didžiausią poveikį turės Rusijos karas prieš Ukrainą, pasaulinės pandemijos padėties valdymas, kaip spręsis tiekimo grandinių trikdžiai“, – teigė Gediminas Šimkus.
Pasak valdybos pirmininko, infliacija žemiau 10 proc. gali kristi tik kitais metais. Infliacija šiuo metu yra pasiekusi aukštą lygį, tačiau spėjama, kad jos tempai vasaros viduryje pradės lėtėti.
„Jeigu įvertintume vien tik faktiškai patirtus infliacijos lygius, vien tai reikšmingai kilsteltų 2022 metų infliacijos prognozę į viršų. Šiemet vidutinė metinė infliacija Lietuvoje sudarys 15,2 proc., o kitais metais kristi iki 4,6 proc.“, – kalbėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas.
Padidėjusios infliacijos poveikį šiek tiek sumažino atlyginimų augimas – pirmąjį šių metų ketvirtį augimas siekė 14 proc. Vis dėlto prognozuojama, kad realusis darbo užmokestis 2022 metais turėtų sumažėti pirmą kartą per dešimtmetį.
Gegužę maisto produktų kainos buvo penktadaliu didesnės nei prieš metus ir pasivijo pasaulines kainas. Pasak Lietuvos banko valdybos pirmininko, kainų mažėjimo tikėtis nereikia, nes jos priklauso nuo žaliavų ir kitų jo savikainos komponentų, kurie brangsta. Maisto žaliavų kainų padidėjimą vartotojai pajunta ne iš karto, todėl pokyčius pradėjome matyti tik pastaruoju metu.
„Deja, bet turiu būti pesimistas. Galutines maisto kainas ir toliau veiks pakilusios žaliavų kainų rinkos, išaugusios pašarų ir trąšų kainos, kurios yra maisto savikainos dalis“, – teigė G. Šimkus.