-4.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 20 vasario, 2025

Priverstinis pietų miegas traukiasi ir iš Panevėžio darželių

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖ
FotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
Priverstinis pietų miegas traukiasi ir iš Panevėžio darželių.

Ilgus dešimtmečius vaikų darželiuose galiojusi taisyklė visus vaikus be išimties guldyti dienos pogulio traukiasi iš Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Jau ir Panevėžyje atsisakoma priverstinio pietų miego. Tėvai turi teisę prašyti leisti vaikams nemiegoti, o darželių administracija privalo užtikrinti ramią nemiegančių vaikų veiklą.

Diena be pietų miego

Penkerių metų dukrą auginanti panevėžietė Vilma tvirtina, kad jos dukrai Kotrynai pietų miegas nebėra reikalingas, o priverstinis esą išbalansuodavo vaiko dienos ritmą.

„Mano dukrytė nuo trejų metų pietų miegelio užmiega vis rečiau ir išmiega trumpiau. Prieš pusmetį pastebėjome, kad pietų miegas mums visai nereikalingas, bet priverstinai darželyje turėjome miegoti. Dėl to, vakarais jai būdavo labai sunku užmigti. Nors į lovą guldavomės po 21 valandos, užmigti pavykdavo tik 23-24 valandą. Kai darželyje nebemiegame pietų, Kotryna nakčiai užmiega apie 21 valandą. Džiaugiuosi, kad įsisenėjusi problema pagaliau išspręsta“, – su naujienų portalu JP mintimis dalinosi Vilma.

Priverstinis pietų miegas traukiasi ir iš Panevėžio darželių.

Miegas neprivalomas

Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė patikino, kad prievartos miegoti darželiuose nėra.

Kai kurios ikimokyklinio ugdymo įstaigos priverstinio pietų miego atsisakė jau prieš kelerius metus, tik kiekvienas darželis tai sprendžia individualiai, pagal savo galimybes. Tėvams pageidaujant, nemiegantiems vaikams siūloma užsiimti ramia veikla netrikdant kitų vaikų poilsio.

S. Sėrikovienė.

„Jokiuose dokumentuose nėra apibrėžta, kad poilsio metu, vaikas būtinai turi miegoti. Dalis vaikų miega, dalis – turi ramybės veiklą, kiekvienas darželis šį klausimą sprendžia individualiai. Nemiegantis vaikas arba išvedamas į atskirą patalpą, arba toje pačioje patalpoje atlieka ramią veiklą: varto knygutes, spalvina. Yra darželių, kurie turi atskiras erdves į kurias ateina visi darželio nemiegantys vaikai. Tuo metu jiems ramią veiklą organizuoja mokytojo padėjėja ar švietimo pagalbos specialistas, tuo metu galintis jiems dėmesio skirti administracijos vadovas“, – sakė S. Sėrikovienė.

Galimybė nemiegoti suteikiama ir tiems vaikams, kurie paguldyti į loveles, per tam tikrą laiką neužmiega.

„Jeigu vaikutis neužmiega per 20-40 minučių, auklėtojos gali pakelti ir jį užimti ramia veikla“, – teigė S. Sėrikovienė.

Priverstinis pietų miegas traukiasi ir iš Panevėžio darželių.

Nepatenkintų tėvų mažėja

„Šiuo metu turime tokią praktiką. Klausimas, kas rūpinasi nemiegančiais vaikais nėra toks aštrus, kad savivaldybės administracijai reikėtų įsikišti ir ieškoti finansavimo šaltinių tam žmogui, kuris užsiimtų su nemiegančiais vaikais jų miegojimo laiku. Jeigu matysime ir įtaigų vadovai duos signalus, jog kyla problemų, būtinai jas svarstysime. Kol kas jokių sunkumų šioje srityje nekyla. Mano žiniomis, darželiai susitvarko“, – tikino S. Sėrikovienė.

„Tėveliai turi teisę ir galimybę prašyti įstaigų vadovų leisti jų atžaloms nemiegoti, o įstaiga privalo užtikrinti vaiko poilsio rėžimą įvairiomis formomis“, – teigė ji.

„Anksčiau skyrius sulaukdavo pasipiktinusių tėvų skambučių, kad į jų prašymus leisti vaikams nemiegoti nebuvo atsižvelgta. Vaikai vis tiek būdavo migdomi. Tėvai turi kalbėtis su administracija, auklėtojomis, o darželių atstovai juos išgirsti, nes sprendimai turi būti. Per pusantro mėnesio negavome nė vieno tėvelio skambučio, kad jų norai nėra tenkinami. Viliamės, kad susikalbėjimas įvyko“, – komentavo S. Sėrikovienė.

I. Dirsienė.

Įrengia poilsio kambarius

Naują praktiką priešmokyklinio amžiaus grupėje nuo šio rugsėjo vykdo Panevėžio lopšelis-darželis „Voveraitė“. Įstaigos direktorė Ieva Dirsienė teigė, kad teisės aktai niekur nereglamentuoja kaip turėtų būti organizuojamas pietų poilsis. Tad bendradarbiaujant su tėveliais,  6-7 metų  amžiaus vaikų grupėje įrengtas atskiras poilsio kambarys, kuriame yra sėdmaišių, keletas čiužinių, didelis minkštas kilimas, maža bibliotekėlė, ausinės.

„Mūsų tikslas buvo sukurti jaukią poilsio vietą. Vaikai nebejaučia įtampos, nebemato lovyčių, vienodų antklodžių, jiems nebereikia persirengti pižamų, neužtraukiame žaliuzių, tiesiog nebekuriame vaikams miego atmosferos, kurios vaikai dažnu atveju bijo ar tiesiog nemėgsta. Ši poilsio vieta lyg gudrybė – vaikai negalvoja, kad jie eina pietų pamiegoti ir žaidimo forma pailsi. Tokia aplinka jų jau negąsdina. Skaitome, klausomės ramios muzikos, gulinėjame ant čiužinių, ir būna atvejų, kada vaikai ramiai bežaisdami užmiega. Ir jokio streso“, – patirtimi dalinosi I. Dirsienė.

Pasak lopšelio-darželio „Voveraitė“ direktorės, prieš tikrą poilsį, įstaigoje organizuojama ramaus pobūdžio neformali veikla. Vaikai dalyvauja Moksleivių namų organizuojamame užsiėmime „Spalvos ir spalviukai“, lanko robotikos, muzikos, gamtos ir kitus būrelius. Tada eina pabūti į poilsio erdvę.

Priverstinis pietų miegas traukiasi ir iš Panevėžio darželių.

Žiūri lanksčiai

„Mažesniųjų grupėse atsiranda po vieną kitą vaikutį, kurie irgi norėtų nemiegoti, tačiau neturime sąlygų iš visų grupių juos surinkti ir užimti. Kartu su tėveliais nusprendėme, kad tie vaikai, kurie per tam tikrą laiką atsigulę pietų miego neužmiega, yra keliami, o su jais užsiima mokytojas ar, jeigu yra reikalinga, integruojamas užsiėmimas su logopedu“, – kalbėjo I. Dirsienė.

Direktorė teigia, kad į kiekvieną atvejį žiūrima lanksčiai, tačiau pastebi, kad kartais tėvai, kad jų vaikas nemiegotų, nori labiau, negu, kad vaikui to iš tikrųjų reikia.

„Mažesnius nemiegančius vaikus bandėme integruoti ir juos vesti į būrelius su vyresniais vaikais, tačiau tevėliai pastebėjo, kad vaikai į namus grįžta nepailsėję, sudirgę, tapo dar sunkiau juos užmigdyti nakčiai“, – sakė I. Dirsienė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vaikų peršalimo ligos: ką daryti, kai jūsų atžala iš darželio ir vėl parsineša slogą?

JP Redakcija

Atšalus orams – tėvų baubas: kaip apsaugoti pačius mažiausius

JP Redakcija

Kaip elgtis, jei vaikas susidėjo su prasta kompanija?

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads