Prieš minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį buvo išgirstas profesoriaus Alfredo Bumblausko raginimas šalyje atstatyti nors vieną tarpukariu veikusią pieninę. Kauniečių šeimas savo lėšomis, tėviškėje, Panevėžio rajone, atkūrė Tiltagalių pieninę.
Istorijos profesorius Alfredas Bumblauskas skaičiuoja, kad Lietuvoje veikė beveik 300 pieninių, dar apie du tūkstančius – pieno nugriebimo punktų. Per metus jie perdirbdavo apie 500 mln. kg pieno. Daugiausia gamindavo sviestą ir per penktadalį visos produkcijos iškeliaudavo į kitas šalis. Pasak profesoriaus, tarpukariu veikusios pieninės – itin svarbu Lietuvos istorijai, todėl būtina bent vieną tokią atkurti.
„Lietuva tapo sviesto viena didžiausių eksporterių Europoje, tai ką norėti, jeigu mes norime, kaip kartais sakome didžiuotis kuo nors, tai mielieji, pasisukiokite aplink, įsilipkite į aulinius batus ir susiraskite pieninę“, – sako istorikas.
Viena tokia pieninė – Panevėžio rajone, Tiltagaliuose. Pastatyta 1936 metais, dirbo iki 2000 metų. Čia vaikystėje gyvenęs kaunietis Gintaras Urbonas sako, dar prisimenantis kaip jis nešdavo pieną kiekvieną vasaros rytą ir jautęs ypatingą nostalgiją šiam pastatui, kai jis tapo neprižiūrimas, ir pradėjo griūti. Tad įkvėptas A. Bumblausko – ėmėsi savo lėšomis atstatyti pieninę.
„Gaila, kad Lietuva toks žemdirbystės kraštas, pienininkystės kraštas neturi savo muziejaus, ką turi latviai, estai. Pastatas išsaugotas ir tikėkimės, kad jis turės kažkokią ateitį, ras savo nišą ir Tiltagalių kaimo bendruomenės gyvenime ir galbūt Lietuvos pienininkystės istorijoje“, – sako idėjos įgyvendintojas.
Buvusios pieninės pastate itin mažai išlikusių įrenginių, ar kitų daiktų, galinčių tapti muziejaus eksponatais. Tačiau Tiltagalių bendruomenė, sužinojusi, kad ketinama kurti pienininkystės muziejų, pati ėmė nešti daiktus, nuotraukas, dokumentus.
Pastate planuojama įkurti ne tik muziejų, bet ir vykdyti įvairias kultūrines veiklas. Apie pieninę istorinę medžiagą rinkęs Urbono sūnus sako, siekiama pastatą paversti bendruomeniniu.
Kada buvusi pieninė atvers duris dar nėra aišku. Šiuo metu renkami įvairūs eksponatai, tariamasi su kolekcininkais. Tikimasi, kad dėmesį atkreips ir didieji pieno gamintojai.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/11/lrt.png)