-3.4 C
Panevėžys
Trečiadienis, 19 vasario, 2025

Po aštrių JAV administracijos pareiškimų, G. Nausėda sako tikintis NATO vienybe

AutoriusLukas Juozapaitis (BNS)
FotoLRP
G. Nausėda.

Naujajai JAV administracijai griežtai raginant Europos Sąjungą (ES) investuoti į gynybą, taip pat pabrėžiant, jog Vašingtonas nori sutelkti dėmesį į grėsmes ne Europoje, o kituose pasaulio regionuose, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako tikįs NATO aljanso vienybe, tačiau sutinka, jog Bendrija krašto apsaugą turi finansuoti labiau.

Pasak šalies vadovo, šiuo metu Europa neturi kitos saugumo alternatyvos amerikiečiams.

„Turime potencialo išsaugoti tą transatlantinį stuburą, nes, mano giliu įsivaizdavimu, tikrai pakeisti šito stuburo kažkokiu substitutu šiuo mes esame nepajėgūs“, – penktadienį Miuncheno saugumo konferencijoje Lietuvos žurnalistams sakė G. Nausėda.

„ES kol kas ilgus metus investavo pernelyg mažai į gynybos pramonę ir gynybos pajėgumus, kad galėtų lengva ranka kalbėti apie rimtas alternatyvas“, – kalbėjo prezidentas.

Šią savaitę JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šokiravo tradicinius sąjungininkus Europoje telefonu pasikalbėjęs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Nuogąstaujama, jog taikos Ukrainoje siekiantis Baltųjų rūmų vadovas į derybas dėl karo pabaigos gali neįtraukti Briuselio arba Kyjivo.

Tuo metu JAV gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas (Pitas Hegsetas) penktadienį perspėjo NATO sąjungininkes Europoje nemanyti, kad amerikiečių karių buvimas žemyne tęsis amžinai, ir paragino jas skirti daugiau lėšų gynybai, o JAV viceprezidentas D. Vance’as (Dž. D. Vansas) Miuncheno saugumo konferencijoje pažėrė kritikos ES dėl esą mažėjančios žodžio laisvės, imigracijos politikos.

Savo ruožtu G. Nausėda tikino, jog D. Trumpo ir kitų Baltųjų rūmų pareigūnų pareiškimų nereikėtų vertinti kaip „ėjimo į kažkokias skyrybas“.

Šalies vadovas neatmetė, kad JAV retorika indikuoja Vašingtono derybinę poziciją, siekiant paskatinti kitas NATO nares daugiau skirti krašto apsaugai.

„Sąjungininkų reakcija yra. Kas įdomiausia, šiame forume jau net nebe labai padoru kalbėti apie 3 proc. bendrojo vidaus produkto gynybos išlaidoms nes tai skamba nelabai kaip“, – sakė G. Nausėda.

Žurnalistų paklaustas, ar Lietuva dar gali laikyti JAV sąjungininke, G. Nausėda ragino nesureikšminti „atskiros dienos įvykių ir nedaryti pernelyg toli siekiančių išvadų“.

Be to, šalies vadovo nuomone, JAV taip pat reikia sąjungininkų Europoje.

„Jei kartais iš retorinių pasisakymų ar retorikos susidaro kitoks įspūdis, mes vis tiek turime būti kantrūs ir svarbiausia daryti tai, ką esame įsiskolinę daryti ir ko ilgus metus nedarėme – pernelyg mažai dėmesio skyrėme savo saugumui. Dabar situacija tokia rimta ir tokia įtempta, kad vis mažiau žmonių galvoja, jog gali pataupyti pinigus saugumui ir skirti juos kitoms reikmėms“, – kalbėjo G. Nausėda.

D. Trumpas anksčiau yra sakęs, kad šis skaičius turėtų būti padidintas daugiau nei dvigubai –  iki 5 proc. BVP.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

A. Skaisgirytė: konkrečių sprendimų Paryžiuje niekas ir nesitikėjo

JP Redakcija

G. Nausėda: dvišaliai ar regioniniai gynybos aljansai būtų pavojingi

JP Redakcija

Premjeras „Nemuno aušros“ sprendimą neiti į susitikimą Prezidentūroje vadina klaida

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads