Jau kurį laiką Lietuvos apskritys rengiasi maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo procesų įgyvendinimui. Dalis savivaldybių jau vykdo šiuos įsipareigojimus ir dalijasi sėkmės istorijomis su dar tik besiruošiančiais pradėti rūšiuoti miestais. Nors apie šį naują pokyti atliekų tvarkymo sistemoje gyventojai yra edukuojami jau kurį laiką, normalu, kad atsiranda ne tik palaikančių, bet ir skeptiškai pokyčius vertinančių gyventojų.
Maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo kibirėlių dalinimas
Sprendimą, kaip bus rūšiuojamos maisto atliekos, kiekviena savivaldybė priima savarankiškai. Panevėžyje pasirinkta maisto ir virtuvės atliekas rūšiuoti atskiruose, obuolio ženklu paženklintuose, ruduose konteineriuose. Šių metų kovo 1 d. paskelbus, kad panevėžiečiams bus pradedamos nemokamai dalinti maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimui skirtos priemonės – vieni džiaugėsi, kitų tai netenkino, nes buvo priimtas sprendimas prašyti namų pirmininkų ir administratorių pagalbos.
Maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo priemonių dalinimas panevėžiečiams yra vykdomas dviem etapais. Šiuo metu yra vykdomas I-asis etapas, skirtas maisto atliekų rūšiavimo kibirėlių dalinimui Panevėžio miesto daugiabučių namų gyventojams. Iki gegužės 1 d. daugiabučių namų pirmininkai ar daugiabučių namų administratoriai raginami asmeniškai kreiptis į UAB „Panevėžio būstas“, AB „Panevėžio būtų ūkis“, UAB „Mano būstas“ ir AB „Panevėžio specialus autotransportas“ dėl maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo kibirėlių atsiėmimo, viso daugiabučio namo gyventojams.
Vos per dvi savaites AB „Panevėžio specialus autotransportas, aktyviai bendradarbiaudamas su partneriais UAB „Panevėžio būstas“, AB „Panevėžio būtų ūkis“, UAB „Mano būstas“ ir daugiabučių namų pirmininkais jau spėjo išdalinti 11,5 tūkst. vnt. maisto ir virtuvės atliekų surinkimo kibirėlių! Prognozuojama, kad I-ąjį kibirėlių dalinimo etapą, tikėtina, kad pavyks užbaigti anksčiau nei buvo planuota.
Galima pasidžiaugti, kad didžioji dalis daugiabučių namų pirmininkų ir administratorių į šį prašymą reaguoja geranoriškai ir sutinka prisidėti prie rūšiavimo priemonių dalinimo savo daugiabučio namo gyventojams. Kibirėlius dalinančios įmonės, sutartu laiku namų pirmininkams pristato ir į pageidaujamą vietą suneša rūšiavimo kibirėlius, o pirmininkams lieka jiems patogiu metu iki gegužės 1 d. juos išdalinti namo gyventojams.
Geranoriška miesto bendruomenė – raktas į sėkmę
Šiuo metu vykstant intensyviems maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo kibirėlių dalinimo darbams, pasiteiravome gyventojų, kaip jie vertina būsimus pokyčius Panevėžio atliekų tvarkymo sistemoje.
Ramygalos g. 61 namo pirmininkas Antanas, teigiamai vertina būsimus pokyčius. „Kai sužinojau, kad namų pirmininkų bus prašoma prisidėti prie kibirėlių dalinimo į tai sureagavau gerai. Juk tai nėra sunku, kai pažįsti namo gyventojus. Kibirėlius man atvežė į nurodytą vietą. Viską pasidėjome ir kurį laiką pasaugosime. Artėjant gegužės 1 d. planuoju išdalinti gyventojams, nes mačiau, kad gautoje atmintinėje buvo parašyta, kad šioms atliekoms skirtus konteinerius pradės vežti tik nuo gegužės 1 d. tai žmonės, kurie ko nors galbūt nesupras, nepradės krauti atliekų anksčiau. Būkime geranoriška bendruomenė, reikia pratinti žmones rūšiuoti. O prisidėti bent tokia pagalba juk nesunku“ – mintimis dalijosi daugiabučio namo pirmininkas Antanas.
Pilėnų kvartalo gyventoja Vitalija, dalyvaujanti pilotiniame maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo projekte, pokyčius palaiko ir ragina gyventojus į juos žiūrėti optimistiškiau. „Kai kurioms visuomenės grupėms, kiekvienas naujas pasikeitimas rutinoje – blogai. Reikia įžvelgti ir teigiamą rūšiavimo naudą. Juk namuose visi kaupiame įvairius daiktus, kurių nenaudojame metų metus. Kam jais apsikrauti? Jie turi gyventi antrose rankose, arba būti atiduoti į tinkamas vietas sunaikinimui. Tas pats ir su maisto atliekomis. Jeigu jų rūšiavimas prisidės prie švaresnės miesto aplinkos – kodėl priešintis jas rūšiuoti? Šiuo klausimu esu kategoriška. Mes, Pilėnų kvartalo gyventojai, maisto atliekas rūšiuojame jau du metus ir nematome sunkumų. Žmonės tik ieško pasiteisinimų sakydami, kad kibirėliui nėra vietos. Jos galima atrasti apsišvarinus ir nekaupiant nereikalingų daiktų po kriaukle. Iš kitos pusės, jeigu teisingai rūšiuosime maisto ir kitas atliekas, mišrių atliekų šiukšlinė galės sumažėti, nes beveik nebus ką į ją mesti. Reikia mąstyti ne tik apie savo daržą, bet ir apie tai, kas yra už mūsų namų durų. Juk turbūt kiekvienas norime, kad ateities kartos augtų švaresnėje aplinkoje, todėl reikia susiimti ir „apsivalyti““ – mintimis dalijosi Pilėnų kvartalo gyventoja Vitalija.
AB „Panevėžio specialus autotransportas“ dėkoja partneriams UAB „Panevėžio būstas“, AB „Panevėžio būtų ūkis“, UAB „Mano būstas“ ir daugiabučių namų pirmininkams už geranoriškumą ir aktyvų prisidėjimą prie kibirėlių dalinimo procesų.