Kinijoje sparčiai daugėjant koronaviruso aukų skaičiui, daugelis šalių intensyvina pastangas evakuoti savo piliečius iš protrūkio židiniu tapusio miesto, kuriame paskelbtas karantinas.
Jau ir Europoje plintantis virusas, suneramino ir panevėžiečius. Respublikinė Panevėžio ligoninė prevenciškai ruošiasi koronavirusui ir perka specialius skafandrus, apsauginius respiratorius. Siaučiant šiam virusui, medikai siūlo gyventojams namuose turėti medicinines kaukes. Nors jų Panevėžio vaistinėse dar netrūksta, tačiau vaistininkai teigia, kad graibstomos tiek medicininės kaukės, tiek dezinfekciniai skysčiai.
Koronavirusas jau pasiekė Europą – Vokietijoje nustatytas pirmasis užsikrėtęs pacientas šio užkrato gavo iš vienos bendradarbės kinės. Užsikrėtusių šiuo virusu yra Prancūzijoje. Pačioje Kinijoje koronovirusu užsikrėtusių žmonių skaičius tik didėja.
Perkamiausia prekė
Panevėžys taipogi ruošiasi kovai su koronavirusu. Panevėžiečiai iš vaistinių šluoja medicinines kaukes ir dezinfekcinius skysčius. Tai patvirtino ir Respublikos gatvėje esančios vaistinės darbuotoja Reda Fokienė.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2020/01/DSC_1097.jpg)
„Medicininių kaukių perka visada, bet itin jų pirkimas suintensyvėjo pradėjus skelbti informaciją apie koronavirusą. Nors virusas plinta Kinijoje, panevėžiečiai graibsto medicinines kaukes. Pirkti kaukes pradėjo dar gruodžio mėnesį, nors dar nebuvo kalbėta apie virusą.
![](https://jp.lt/wp-content/plugins/pennew-straipsniu-ikonos/assets/img/nuotraukos.png)
Tada pirko jas apsaugai nuo infekcinių ligų, peršalimų. Dabar, kai pranešė apie koronavirusą, vaistinės privalo turėti ne tik medicinines kaukes, bet ir dezinfekcines medžiagas. Medicininės kaukės šiuo metu – paklausiausia prekė“, – pasakojo vaistininkė.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2020/01/IMG_5563.jpg)
Ligoninė ruošiasi
Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Mindaugas Vaitkus naujienų portalui JP tvirtino, kad ligoninė itin rimtai ruošiasi apsaugai nuo pavojingo viruso.
„Šiuo metu atnaujiname įrangą. Perkame specialus skafandrus, apsauginius respiratorius ir kitas reikalingas priemones. Jas perkame medikų apsaugai. Ypatingai būtina apsaugoti kvėpavimo takus, nes koronavirusas – priklauso kvėpavimo takus pažeidžiančių virusų šeimai“, – aiškino medikas ir teigė, kad, jei virusas pasiekė Europą, tikimybė, jog jis pasieks ir Lietuvą yra:
„Lietuviai keliaujanti tauta ir pasiekia net Kiniją. Be to, virusas jau pasiekė Vokietiją. Jeigu koronavirusui ruošiasi Vilniaus oro uostas, jam ruoštiss privalo ir medicinos įstaigos. Ruošiasi ir Panevėžio ligoninė. Kita vertus, žmonės turi atsakingai žiūrėti į virusą ir atsakingai ruoštis kovai su juo. Reikia saugoti save ir saugoti kitus.“
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2020/01/pajediene.jpg)
Laukia ramiai
Tuo tarpu Panevėžio rajono poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotoja asmens sveikatos priežiūrai Danutė Pajėdienė teigė, kad koronavirusui ruošiasi moraliai.
„Specialaus pasiruošimo nėra. Žinome, ką reikėtų daryti, jei poliklinikoje apsilankytų apsikrėtęs žmogus. Poliklinikoje visada turime pasiruošę medicinines kaukes ir jas daliname karščiuojantiems, persišaldžiusiems pacientams“, – aiškino D. Pajėdienė.
Kiniško koronaviruso židinyje Uhane yra du lietuviai
Du Lietuvos piliečiai registravosi esantys kiniško koronaviruso židinyje Uhano mieste, antradienį pranešė naujienų portalas 15min.lt.
„Apie vieną buvo paskelbta dar pirmadienį, o apie antrą sužinojome antradienį. Su jais ambasada susisiekė ir bendravo. Palaikome ryšį ir toliau palaikysime“, – portalui sakė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.
Užsienio reikalų ministerija pirmadienį rekomendavo Lietuvos piliečiams laikinai nevykti į Kiniją, kol nebus pažabotas daugiau nei 80 gyvybių nusinešęs koronavirusas.
Jos duomenimis, Kinijoje yra apie 300 lietuvių.
[quote_box_center] Viruso simptomai
Pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos, Artimuosiuose Rytuose plintant respiracinio sindromo koronavirusui situacija stebima, tačiau ekstremali padėtis kol kas neskelbiama.
Naujas Kinijos koronavirusas – priklauso kvėpavimo takus pažeidžiančių virusų šeimai. Pagrindiniai Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso infekcijos simptomai: karščiavimas, kosulys, dusulys, galvos ir raumenų skausmas, tačiau liga pradžioje gali pasireikšti ir pykinimu, vėmimu, viduriavimu.
Pasak specialistų, jeigu bent vienas iš šių požymių pasireiškė per dvi savaites po kelionės į Arabų pusiasalio šalis arba po bendravimo akis į akį su šiuo virusu užsikrėtusiu asmeniu, kuo skubiau reikėtų kreiptis į medikus. Vis dėlto, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rizikos vertinimu, rizika Europos Sąjungos šalyse išlieka žema, net ir esant įvežtiniams atvejams.
Kadangi virusas dažniausiai platinamas šikšnosparnių arba kupranugarių, todėl patariama vengti kontakto su gyvais laukiniais ar ūkiuose auginamais gyvūnais be asmeninės apsaugos priemonių. Taip pat gerai išvirti mėsą ir kiaušinius.
Koronavirusas
Kinijos mokslininkų teigimu, 2019-nCoV yra hibridinis virusas, atsiradęs susiliejus šikšnosparnių koronavirusui su nežinomos kilmės koronavirusu. Sausio 22 d. buvo skelbiama, kad šis virusas pirmą kartą į žmogaus organizmą pateko Uhano (Kinija) maisto turguje. Manoma, kad jo šaltinis buvo gyvatės (kiniškieji bungarai arba kiniškos kobros). Šios infekcijos lokalizuoti nepavyko, nes Uhanas – aktyvus tranzitinis miestas ir ten užsikrėtę žmonės greitai pasklido po Kiniją ir visą pasaulį.
Nors pirminis viruso šaltinis buvo gyvūnai, įrodyta, kad juo užsikrėtusieji žmonės ligą gali perduoti ir kitiems žmonėms – daugėja atvejų, kai suserga žmonės, neturėję jokio kontakto su Uhano turgumi. Tiesa, aiškaus atsakymo, kiek smarkiai užkrečiamas šis virusas, kol kas nėra. Tai, kad 2019-nCoV šiuo metu atrodo santykinai nesmarkiai pavojingas, nereiškia, kad padėtis ateityje nepasikeis – virusai itin lengvai mutuoja ir dėl natūralios evoliucijos jie gali įgyti naujų, plisti padedančių savybių – kai kurios jų gali padidinti gyvybei keliamą infekcijos pavojų.
Šiuo metu mokslininkai dar nėra sukūrę jokios patvirtintos vakcinos ar tikslinio antivirusinio gydymo metodo, kuris veiktų konkrečiai šios grupės virusus, tačiau naujos grėsmės paraginti įvairių laboratorijų mokslininkai suintensyvino pastangas atrasti galimybę apsaugoti žmones.
Geriausias apsaugos nuo pavojingos infekcijos būdas – vengti kontakto su sergančiaisiais. Nuo šeštadienio visuose Lietuvos oro ir jūrų uostuose budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.
Jie konsultuoja Kinijoje keliavusius asmenis. JAV prevencijos ir ligų kontrolės centras rekomenduoja laikytis bendrųjų apsisaugojimo nuo infekcijų gairių: dažnai, bent 20 sekundžių, plauti rankas su muilu (jei jo nėra rekomenduojama naudoti alkoholio pagrindo dezinfekcines priemones), stengtis neliesti akių ir burnos neplautomis rankomis, vengti kontakto su sergančiais žmonėmis, čiaudint – prisidengti burną servetėle, kurią būtina tuojau pat išmesti, valyti ir dezinfekuoti dažnai liečiamus daiktus ir paviršius. Pajutus visus aukščiau minėtus ligos simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. [/quote_box_center]