Parodoje – kitas J. Zikaro veidas

AutoriusjpFotoorganizatorių

Spalio 1 d. 17.15 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidaroma Juozo Zikaro (1881–1944) piešinių paroda „Kasdienybės užrašai. Kitas Juozo Zikaro veidas“.

J. Zikaras – vienas žymiausių Lietuvos tarpukario skulptorių, kuriam teko išskirtinė užduotis – sukurti šalies nepriklausomybės ir valstybingumo simbolius. Visgi skulptūrinis palikimas neatskleidžia viso kūrybinio menininko kelio.

J. Zikaro piešiniai retai matomi, beveik netyrinėti, tačiau čia atsiveria asmeniniai išgyvenimai, kasdienė rutina, kūrybiniai atradimai bei inspiracijos.

J. Zikaras sukūrė per 100 piešinių, jie saugomi Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje ir Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje. Piešiniai atspindi kūrybinius etapus, susijusius su skirtingais miestais: trumpas studijas Vilniuje (1904–1906), studijas ir gyvenimą Sankt Peterburge (1906–1918), kūrybą ir pedagoginį darbą Panevėžyje (1918–1929) bei Kaune (1929–1944).

Parodoje pristatomi J. Zikaro piešiniai atveria duris į menininko kasdienybę, mažai matytą kūrybos sritį. Ypatingas dėmesys skiriamas kūrybinėms inspiracijoms, naujoms idėjoms, kurios nepasiekė žiūrovų akių.

Piešiniuose – ir simbolizmo atspindžiai, monumentalaus Egipto meno įtaka. Zikaro ateities miesto takai: daugiabučių eilės, rūkstantys kaminai ir tamsuma atskleidžia sąsajas su pramonės augimu, naujais konstrukciniais elementais, kurie keitė miestų veidus. Praeities tema – nykstantys architektūros objektai. Nedidelio formato piešiniai gamtos motyvais. O šalia – vyrų bei moterų aktai. Šis sugretinimas nėra atsitiktinis. Menininkas nuolatos buvo kritikuojamas dėl akademiškos skulptūros manieros, tačiau išties jo vidinis pasaulis buvo kur kas gilesnis ir įvairesnis.

Tai rodo ir piešiniai bei eskizai – daug intymesnis raiškos būdas, kurį galima prilyginti dienoraščiui. Jie leidžia artimiau pažinti išskirtinę asmenybę.

Parodos kuratorė Iveta Dabašinskienė, grafikos dizaineris Jonas Vaikšnoras.

Organizatorius – Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, partneriai – Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Paroda bibliotekos II a. erdvėse veiks iki spalio 31 d.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

„Pragiedruliuose“ bus pristatoma dizainerės M. Petraitytės kostiumų paroda

confident-noyce

Meno mugėje „ArtVilnius“ Panevėžio dailės galerija pristatys M. Šileikaitės-Čičirkienės kūrybą

confident-noyce

L. Žiriakovo fotografijų parodoje – kūrėjų portretai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau