Parlamentaras siūlo komitetui imtis parlamentinės kontrolės dėl augančių būsto paskolų palūkanų

AutoriusJadvyga Bieliavska (ELTA)
FotoBNS
V. Gapšys.

Seimo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys kreipėsi į Biudžeto ir finansų komitetą prašydamas jo vykdyti parlamentinę kontrolę dėl drastiškai augančių būsto paskolų palūkanų.

„Šios kadencijos Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ne kartą nagrinėjo situaciją nekilnojamojo turto rinkoje bei būsto paskolų išdavimo sąlygas. Lietuvos bankas informavo, jog iš esmės nėra galimybių Lietuvoje gauti būsto paskolas su fiksuotomis palūkanomis, kur fiksavimo terminas būtų daugiau nei 10 metų. Ilgesni fiksavimo terminai yra prieinami kitose eurozonos šalyse, pvz., Vokietijoje. Atsižvelgiant į tai, kad žiniasklaidoje pasirodė informacija, jog būsto paskolų palūkanos Lietuvoje pastaruoju metu yra aukščiausios euro zonoje, kreipiausi į komitetą prašydamas organizuoti posėdį šiam klausimui aptarti“,- teigia parlamentaras V. Gapšys.

Pasak Seimo nario, parlamentinės kontrolės metu Lietuvos banko atstovai turėtų pristatyti priemones, kurios užtikrintų pirmo būsto pirkėjams galimybes pasinaudoti būsto paskolomis. Taip pat būtų domimasi, kokių priemonių imsis Lietuvos bankas, kad ateityje vartotojai galėtų pasirinkti ilgam laikotarpiui fiksuotas palūkanas ir taip sumažinti rizikas ilguoju laikotarpiu.

„Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa parodė, kad iš viso EURIBOR pakilimo poveikį pajautė 21 proc. Lietuvos gyventojų. Iš jų didžiausia dalis atsakė, kad padidėjo jų turimos būsto paskolos mėnesio įmoka. Anot V. Gapšio, taip pat įmokos augimą pajautė tie Lietuvos gyventojai, kurių mėnesinės pajamos siekia daugiau nei 1000 eurų vienam namų ūkio nariui ir kurie gyvena didžiuosiuose šalies miestuose.

Parlamentaro duomenimis, šiuo metu vidutinė paskolos suma yra apie 100 tūkst. eurų. Pranešime žiniasklaidai jis nurodo, kad skaičiuojant pagal vidutinę paskolos sumą ir darant prielaidą, kad EURIBOR kyla nuo 0 iki 3 proc., preliminari vidutinė paskolos įmoka galėtų išaugti apie 100–210 eurų per mėnesį.

„Tai didelė suma Lietuvos žmonėms, kurie jau turi paskolas ir negali jų nemokėti. Kyla ir nuomos kainos. Kylančios sumos jau atgraso potencialius būsto pirkėjus, tad būtina imtis priemonių, kad šis palūkanų šokas būtų sustabdytas“, – sako V. Gapšys.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kodėl p2p skolinimas tampa populiarus tarp jaunesnės kartos investuotojų?

JP Redakcija

Panevėžio įmonei „IOCO Packaging“ – 5,5 mln. eurų paskolą: tikisi 40 proc. padidinti gamybos apimtis

JP Redakcija

LB: trečiąjį ketvirtį bankų paskolos ir indėliai augo daugiau kaip po milijardą eurų, gerėjo paskolų kokybė

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads