9.4 C
Panevėžys
Sekmadienis, 29 rugsėjo, 2024

Panevėžyje paminėta Žydų genocido diena: pagerbtos Holokausto aukos ir jų gelbėtojai

AutoriusJP
FotoGEDIMINAS KARTANAS

Rugsėjo 23 d., Žydų genocido dieną, Panevėžyje, Atminties skvere prie memorialo „Liūdinti žydų motina“, vyko iškilmingas minėjimas. Renginio dalyviai padėjo gėles ir vainikus, dalijosi prisiminimais apie tragiškus įvykius, kai prieš daugiau nei 80 metų tūkstančiai nekaltų žmonių buvo beprasmiškai nužudyti.

„Šiandien, kaip ir kasmet, vėl atverčiame tragišką mūsų istorijos puslapį – minime holokausto Lietuvoje atminimo dieną. Per Holokaustą tiek Lietuva, tiek ir Panevėžys neteko daugybės iškilių žmonių – gydytojų, mokytojų, verslininkų, menininkų. Netekęs tų, kurie prisidėjo prie mūsų kultūros, istorijos ir bendruomenės formavimo, miestas prarado ir dalį savęs. Šią dieną prisimename ir tuos, kurie rizikavo gyvybėmis, gelbėdami savo draugus, kaimynus, nepažįstamuosius. Jie parodė, kad net juodžiausiais laikais žmogaus širdyje lieka vietos gailestingumui ir drąsai. Istorinės tragedijos prisiminimas įpareigoja mus išsaugoti atmintį ir mokytis iš praeities. Mūsų pareiga – niekada neleisti tokioms tragedijoms pasikartoti,“ – sakė Panevėžio  miesto meras Rytis Račkauskas.

1943 m. rugsėjo 23-iąją buvo likviduotas Vilniaus getas. Didelė jo gyventojų dalis buvo sušaudyti Paneriuose, likusieji išvežti į koncentracijos stovyklas už Lietuvos ribų. Per Holokaustą, nacių okupuotoje Lietuvoje, per kelis mėnesius buvo sunaikinta didžioji dalis šalies žydų bendruomenės. Panevėžyje getas buvo likviduotas 1941 m. rugpjūčio 15 d., buvo sušaudyta 13,5 tūkst. žydų.

Žydai Lietuvoje gyveno nuo XIV a. pabaigos ir sudarė vieną didžiausių tautinių bendruomenių šalyje. Panevėžyje žydų bendruomenė atliko svarbų vaidmenį miesto visuomeniniame ir politiniame gyvenime. Kai kuriais laikotarpiais jie sudarė reikšmingą dalį miestiečių – XVIII a. antroje pusėje ir XIX a. viduryje žydai sudarė apie 60 proc. Panevėžio gyventojų, o XX a. pradžioje – apie 35 proc. Jie aktyviai dalyvavo miesto ekonomikoje ir paslaugų sektoriuje.

Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos tyrimų duomenimis, per karą buvo sunaikinta 200 tūkst. žydų, t. y.  92 proc. Lietuvoje gyvenusios žydų bendruomenės. Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių žudynių vietų ir tek pat senųjų žydų kapinių.

Po minėjimo Atminties skvere, renginio dalyviai pagerbti žydų genocido aukų vyko į masinio naikinimo vietą Kurganavos miške, o vėliau aplankė Žaliojoje girioje esančią Holokausto atminimo vietą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

E. Zingeris: Lietuvos partneriai atkreipia dėmesį į šalyje stiprėjantį antisemitizmą

confident-noyce

F. Kukliansky pasigenda šalies vadovo pozicijos dėl R. Žemaitaičio: užsimena apie griežtą Vokietijos ambasadoriaus laišką

confident-noyce

Prezidentūra kartoja pastabas R. Žemaitaičiui: antisemitinės nuostatos yra ideologiškai blogos

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau