Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Teisės skyriaus specialistai 2024 metais suteikė nemokamą pirminę teisinę pagalbą 1818 panevėžiečių, tai yra 323 asmenimis daugiau nei praėjusiais metais. Šie augantys skaičiai atspindi didėjantį teisinių paslaugų poreikį mieste.
Daugiausia gyventojai kreipėsi dėl civilinės teisės ir proceso klausimų – 842 konsultacijos buvo susijusios su paveldėjimu, daiktine ir prievolių teise, notarų bei antstolių veikla. Antrą vietą pagal aktualumą užėmė šeimos teisės klausimai. 608 panevėžiečiai domėjosi šeimos narių tarpusavio išlaikymu, tėvystės nustatymu ir pripažinimu, santuokos sudarymu ir nutraukimu, sutuoktinių turtinėmis teisėmis bei pareigomis, vaikų ir tėvų tarpusavio teisėmis, globa, rūpyba, įvaikinimu.
Baudžiamosios teisės ir proceso klausimais konsultuotasi 183 kartus, o administracinės teisės ir proceso klausimais – 113 kartų.
Be pirminių konsultacijų, Teisės skyriaus specialistai parengė:
- 336 prašymus dėl antrinės teisinės pagalbos;
- 223 dokumentus valstybinėms ir savivaldybių institucijoms;
- 185 prašymus privalomajai mediacijai;
• 45 procesinius dokumentus; - 21 taikos sutartį.
Primename, kad pirminė teisinė pagalba – tai teisinė informacija, teisinės konsultacijos ir valstybės bei savivaldybių institucijoms skirtų dokumentų rengimas, informacija dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo, patarimai dėl ginčo sprendimo ne teismo tvarka, veiksmai dėl taikaus ginčo išsprendimo ir taikos sutarties parengimo. Ši pagalba teikiama Panevėžyje deklaravusiems gyvenamąją vietą gyventojams, nepriklausomai nuo jų turtinės padėties ar pajamų.
Kreiptis galima telefonu (0 45) 501 364 arba atvykus į Savivaldybės priimamąjį, 102 kabinetą. Konsultacijos trukmė – iki vienos valandos, o tuo pačiu klausimu pirminė pagalba teikiama tik vieną kartą.
Antrinė teisinė pagalba – tai dokumentų rengimas, gynyba ir atstovavimas bylose, įskaitant vykdymo procesą, atstovavimas išankstinio ginčų sprendimo ne teisme atvejais, jeigu tokią tvarką nustato įstatymai ar teismo sprendimas. Antrinė teisinė pagalba skiriama tiems gyventojams, kurių turtas ir pajamos neviršija Vyriausybės nustatytų normatyvų. Išimtys taikomos socialinę pašalpą gaunantiems asmenims, stacionarios globos įstaigose gyvenantiems žmonėms, neįgaliesiems ir kitiems specialiose situacijose esantiems asmenims.
Pokyčiai nuo 2025 m. sausio 1 d. Keičiasi valstybės garantuojamos teisinės pagalbos finansavimas ir taikomi pajamų normatyvai. Valstybė padengs 100 proc. antrinės teisinės pagalbos išlaidų, jei asmens pajamos per mėnesį neviršija 699,83 Eur, o metinės pajamos – 8 398 Eur (38 VRP, kur VRP – 221 Eur). Už kiekvieną išlaikomą šeimos narį papildomai skiriama 3 138,20 Eur metinių pajamų riba.
Taip pat asmens (šeimos) turto lygis turi neviršyti turto vertės normatyvo, numatyto bendrai gyvenantiems asmenims.